Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co się dzieje, gdy dziecko śpi za krótko?

| aktualizacja: 24.05.2016 | 0

Naukowcy alarmują: dzieci, nawet całkiem małe, śpią coraz krócej. A wskutek tego są nie tylko niewyspane, ale również mają problemy z zachowaniem i zdrowiem. Co konkretnie naukowcy mają na myśli?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
sen dziecka, dziecko śpi za mało, przyczyny otyłości u dzieci, brak snu, problemy z zachowaniem
fot. Fotolia
Wiele badań prowadzonych na całym świecie potwierdza, że czas poświęcany przez dzieci na sen jest coraz krótszy. Nie jest to dobra wiadomość, bo maluchy krócej wypoczywając w łóżku, nic nie zyskują. Co więcej, nie są w stanie zrekompensować sobie braku snu i płacą za to wysoką cenę. 

Niedosypianie i jego związek z wagą

Od dawna wiadomo, że niedostatek snu osłabia odporność i zaburza wydzielanie hormonu wzrostu. „Gdy dzieci śpią, rosną" – głosi przecież znane powiedzenie. Ale pojawiły się też nowe doniesienia. Dzieci, które śpią krócej, są grubsze od tych wysypiających się porządnie. Po zbadaniu małych Japończyków, Kanadyjczyków i Australijczyków (badania przytaczają Po Bronson i Ashley Merryman, autorzy książki „Rewolucja w wychowaniu”) okazało się, że współczynnik otyłości u dzieci, które śpią osiem godzin, jest aż o 300 proc. wyższy niż u maluchów wypoczywających dwie godziny dłużej. Zagrożenie otyłością to jednak nie wszystko. 

Brak jednej godziny i brzydkie zachowanie

U dzieci, które śpią zbyt krótko, mogą ujawniać się problemy z zachowaniem podobne do ADHD. Na Uniwersytecie w Tel Awiwie dowiedziono, że niedosypiający kilka dni z rzędu szóstoklasista funkcjonuje na lekcjach jak... czwartoklasista. Godzinna strata snu równa się utracie dwóch lat dojrzewania i rozwoju poznawczego. Skąd porównanie do ADHD? Przez podobieństwo objawów. Zbyt krótki sen negatywnie wpływa na mózg. Niewyspane dziecko nie jest w stanie kontrolować zachowania, przewidzieć konsekwencji swoich działań, skupić uwagi ani zapamiętać, czego się nauczyło. 

Zanim twój maluszek pójdzie do szóstej klasy, upłynie jeszcze sporo czasu, ale warto już dziś docenić wagę snu i zadbać o to, by od samego początku miał szansę porządnie się wyspać. Zyska na tym jego sylwetka (przybędzie mu centymetrów wzwyż, a niekoniecznie wszerz), ale także i ty, mając do czynienia ze spokojniejszym dzieckiem.

Czas snu w pierwszym roku życia

  • 1. miesiąc: 16–20 godz. – nawet noworodki mają różną potrzebę snu, więc norma jest dość szeroka. Warto pamiętać o tym, że dzieci w pierwszym miesiącu życia nie odróżniają dnia i nocy. 
  • 2-4. miesiąc: 12–18 godz. – w dzień dziecko może przesypiać 5–9 godzin, nocą 6–9 godzin. Różnica jest niewielka, bo większość dzieci nadal traktuje dzień i noc podobnie. 
  • 4–8 miesiąc: 14–16 godz. – w tym czasie wydłuża się sen nocny (może trwać 10-12 godzin) i aktywność w ciągu dnia (dzieci zazwyczaj drzemią dwa razy po 2-4 godziny).
  • 8–12 miesiąc: 10–16 godz. – im bliżej pierwszych urodzin, tym sen nocny jest dłuższy, dziecko zaczyna przesypiać noc i coraz krócej drzemie w dzień (2–3 godziny).
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra. Kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, prowadzi własną praktykę www.poradniakarney.pl

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?