Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy przestać karmić piersią

| aktualizacja: 07.07.2014 | 13

Dla kogo pożegnanie z karmieniem jest trudniejsze? Dla dziecka czy może dla samej matki? Przeczytaj rady eksperta oraz mam z Klubu "Pokarm i Miłość" i dowiedz się do kiedy karmić piersią. Wypróbuj ich sposoby – są skuteczne!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
mama, niemowlę, tulić

Czasem to mamie jest trudniej

Zastanawiałam się, co zrobię, gdy przyjdzie czas, by Zuzię odstawić od piersi. Jak moja córka przyzwyczai się do butelki i jak sama to zniosę... Ale tak naprawdę niczego wcześniej nie da się przewidzieć. Karmiłam córeczkę 20 miesięcy. Pewnego dnia nagle zachorowałam, dostałam leki i musiałam przerwać karmienie z dnia na dzień. Byłam przerażona, bo Zuzia przyzwyczajona była do częstego ssania, zwłaszcza w nocy. Pierwsze trzy to był koszmar, ale po tygodniu było już całkiem nieźle. Po trzech tygodniach córka całkowicie zapomniała o piersi i zaczęła przesypiać do rana. Niby wszystko potoczyło się gładko, bo planowałam już odstawienie małej od piersi, ale... Nagle okazało się, że zaczyna mi brakować tego przytulania w nocy, tej ciepłej łapki na mojej piersi. Zrobiło mi się strasznie smutno. Zrozumiałam, że nie jestem już mojej córce tak bardzo jak dawniej potrzebna. Po tych 20 miesiącach zobaczyłam, że przede wszystkim to mnie trudno jest znieść to nasze „rozstanie”. Kamila z Rumi


Ekspert odpowiada: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka poradnika „Warto karmić piersią”.

Do kiedy karmić piersią?

Odstawienie od piersi to jeden z kamieni milowych w rozwoju. Świadczy zarówno o pewnej dojrzałości dziecka, jak i gotowości mamy do podjęcia nowych zadań. Oboje powinni więc być do tego przygotowani. Nie można wywierać presji, straszyć ani naciskać na mamę, że np. można karmić tylko 12 miesięcy.

Czy karmienie dziecka powyżej roku ma sens?

Bywa, że dziecko roczne nie chce już ssać piersi. Ale bywa, że dwulatek nadal bardzo pragnie takiego kontaktu z mamą. Trzeba też zrozumieć i zaakceptować fakt, gdy obu stronom jest to jeszcze potrzebne. Poza tym pokarm jest zawsze wartościowy, a nawet pod koniec karmienia zawiera więcej niektórych składników zwiększających odporność. W tym roku odkryto, że pojawia się wtedy w mleku większa liczba komórek macierzystych, które mogą wspomóc organizm malucha.

Co zrobić, gdy malec za nic nie chce przestać ssać piersi?

W „Romeo i Julii” Shakespeare’a niańka opowiada o tym, jak odstawiała od piersi trzyletnią Julię, smarując piersi piołunem. A więc od wieków mamy, które chciały zakończyć karmienie, wymyślały sposoby na zniechęcenie malców do ssania. Obecnie piołun zastąpiła podróż służbowa, spanie kilka dni poza domem, przyklejanie plastrów lub smarowanie piersi gencjaną (cycuś chory), podawanie innego jedzenia w porach karmienia. Dobrą metodą jest też rozmawianie z dzieckiem, nawet małym, o tym, że już czas „pożegnać cycusia”. Ale najważniejsze to w sobie samej wyrobić wewnętrzne przekonanie, że odstawienie od piersi to naturalna kolej rzeczy, że malec jest już wystarczająco dojrzały, by kroczyć własną drogą.


Mamy z Klubu "Pokarm i Miłość" radzą

Sama zdecyduj do kiedy karmić piersią

Nikt nie może Ci narzucić, kiedy masz przestać karmić, bądź odporna na uwagi typu: „Taki duży, a jeszcze ssie cyca”. Nie wierz, że dla dwulatka Twoje mleko jest szkodliwe lub nic niewarte. Nie można przecież określić idealnego momentu na pożegnanie z piersią. Najpierw zlikwiduj ssanie w dzień, a karm tylko przed snem, potem stopniowo naucz malca zasypiać bez cycusia i... nie martw się! Małgorzata z Białostockiego

Poproś o pomoc

Mój półtoraroczny synek uwielbia bawić się z tatą i wtedy zapomina o bożym świecie. Kiedy więc czułam, że przychodzi pora karmienia, mąż bawił się z nim ciężarówką, a potem wspólnie siadali do posiłku. Adrianek był wtedy w dobrym humorze i szybko zjadał kaszkę. Ewa z Bydgoszczy

Odstawiaj stopniowo

Najlepiej po prostu co kilka dni opuszczać jedno karmienie i w ten sposób powoli przyzwyczajać maluszka do braku piersi. Taką sytuację sama lepiej zniesiesz, a i dla dziecka jest to łagodniejsze rozwiązanie. Ewa ze Skolimowa


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Dona
Dona | 2016-07-22 19:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"To ja karmię i to moja sprawa jak długo będę to robiła" tak zawsze odpowiadałam, gdy ktoś zwracał mi uwagę gdy karmiłam 3-letnią córkę. Pech chciał, że pokarm skończył się gdy Mała miała 3,5 roku. Teraz mamy synka i również będę go karmić piersią jak długo będę mogła. Każdy jest inny i inaczej do tego podchodzi, ale to My Matki Karmiące decydujemy się na podawanie najlepszego "trunku" dla Naszych najważniejszych na świecie dzieci. Więc kto nie karmi nich się nie odzywa a tym bardziej nie krytykuje. Takie jest moje zdanie :)

Odpowiedz

Zuzu
Zuzu | 2015-12-29 08:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Adaś ma 4 miesiące i dwa ząbki, to co było przyjemnością stało się niemiłe :( młody strasznie gryzie... Co robić?

Odpowiedz

kreska
kreska | 2015-12-04 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma 16 miesiecy i karmie piersia, je takze normalnie.Slyszalam w moja strone teksty typu ze mam go odstawic, ze to przesada, mam to gdzies.Wiem jak wartosciowy jest moj pokarm chce zeby jak najdluzej moj synek byl zdrowy bo jeszcze ani razu mi nie chorowal.Jego rozwoj troszke przewyzsza inne dzieci w jego wieku.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2012-09-30 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Synuś ma już 9 m-cy i w dalszym ciągu karmie piersią i będę to robić tak długo jak tylko będzie taka potrzeba. Pomimo tego ze od samego początku muszę w nocy wstawać po 4 razy do karmienia,nie przestawię się na butle!!! Oczywiście dodam ze w dzień zjada takę posiłki stałe.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2012-02-27 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmienie piersia to indywidualna sprawa kazdej matki.Opinie w stylu to juz przesada, taki duzy u ssie piers lub ale to obrzydiwe, jest nie na miejscu. Kazda matka wie co dla jej dziecka jest najlepsze. Swiatowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dzieci nawet do lat 5 i wyjasnia jakie zalety ma karmienie piersia. Opinie i komentarze ludzi wtedy juz mnie tak nie dotykaja. Moje dziecko ma 20 miesiecy i nadal ssie piers. Ja nie mam przekonania, zeby radykalnie z tym skonczyc.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2012-02-27 12:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmienie piersia to indywidualna sprawa kazdej matki.Opinie w stylu to juz przesada, taki duzy a ssie piers lub ale to obrzydiwe, jest nie na miejscu. Kazda matka wie co dla jej dziecka jest najlepsze. Swiatowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dzieci nawet do lat 5 i wyjasnia jakie zalety ma karmienie piersia. Opinie i komentarze ludzi wtedy juz mnie tak nie dotykaja. Moje dziecko ma 20 miesiecy i nadal ssie piers. Nie chouje a jak zlapie infekcje to bardzo szybko z tego wychodzi.Ja nie mam przekonania, zeby radykalnie z tym skonczyc.

Odpowiedz

WIKI
WIKI | 2011-03-17 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

od mojej znajomej syn ma prawie 3 lata i ciągle wisi na piersi ,, według mnie , to śmieszne i obciachowe , dziecko które ma żeby chodzi i mówi , powinno jeść samo ..TO JEST NIESMACZNE..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

oko
oko | WIKI | 2011-12-09 21:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To niczyja sprawa czy dziecko ssie pierś czy nie. W Polsce jest właśnie taka mentalność - ty jesteś najlepszy a inni 'pe' i jeszcze pośmiać się przy spotkaniu z innymi znajomymi. To typ ludzi, którzy w sklepach patrzą ludziom w koszyki, co kupują.

Odpowiedz

Kami 83
Kami 83 | 2011-02-20 15:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia je tylko cycusia, jesli chce ja nakarmic czym innym krzyk ,płacz i w kocu cyc.Ola niechce ani butli ani smoczka. I jak ja mam ją oddstawic?

Odpowiedz

Karmiąca mama
Karmiąca mama | 2008-10-17 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedy wracam z pracy to malec czeka już w drzwiach nawet nie da mi zdjąć butow ,od razu mnie rozbiera aby dostać sie do jego ulubionego cycusia ! Nie mam sumienia mu odmowić a chciałabym już przestać karmić .Chociaż jak miał około 11 miesiecy zachorował .Lekarz upierał się żeby przebywał w szpitalu ,lecz ze względu że nic nie jadł tylko pił mleko z piersi a ja z zawodu jestem pielęgniarką mogłam mieć dziecko w domu.

Odpowiedz

Karola
Karola | 2008-08-26 23:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma 8 i pół miesiąca. Cały czas jest na piersi. Próbuję wprowadzać inne pokarmy, ale z bardzo wielkim trudem nam to przychodzi. Moja mała chce tylko pierś. Problem polega na tym, iż źle się czuję. Tzn. mam 176cm wzrostu i ważę 53kg - i dalej spadam z wagi. Jem za 5 osób i nic nie pomaga. Czasami mam wrażenie, że małej nie utrzymam na rękach albo, że się przewrócę... Już nie wiem co robić!?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

daga
daga | Karola | 2009-01-13 10:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek ma juz 8,5 miesiaca i uzalezniony jest od piersi...w dzień nie bardzo chce cyca za w nocy to budzi sie co godzine bo cyca nie ma...i nic nie pomaga, kolysanki, noszenie, tato...tylko cyc i od razu jest spokoj i maly jak reka odjal z powrotem zasypia. To jest tak meczace i nie wiem co robic...

Odpowiedz

MAGDASMOL16
MAGDASMOL16 | daga | 2010-09-07 18:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córeczka w październiku będzie miąła 2 latka i zaczynają mnie wszzyscy wkurzać.Każdy mówi ; OJEJ DWA LATA,JUZ POWINNAŚ JĄ ODSTAWIĆ" POPROSTU KREW MNIE ZALEWA JAK SŁYSZĘ,DOBRE RADY INNCH.I ZAZWYCZAJ MÓWIĄ TO OSOBY,KTÓRE JESZCZE NIE MAJĄ DZIECKA, KARMIĄ LUB KARMIŁY SWOJE DZIECI BUTLĄ I NIE MAJĄ POJĘCIA ŻE NIE JEST TO TAKIE PROSTE ODSTAWIĆ DZIECKO OD PIERSI.JA UWAŻAM,ŻE KAŻDA KOBIETA POWINNA WIEDZIĘ I CZUĆ ŻE NADSZEDŁ TEN MOMENT ODSTAWIENIA.JA JESZCZE NIE CZUJĘ TAKIEGO MOMENTU.LUBIE KIEDY KŁADZIEMY SIE RAZEM I CZUJĘ RĄCZKĘ MOJEJ CÓRECZKI NA CYCUSIU I ROBI RÓŻNE FIKOŁKI,CUDOWNE CHWILE

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?