Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zadbaj o dobry fotelik samochodowy

| aktualizacja: 03.04.2017 | 4

Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym. Podpowiadamy jak dobrać fotelik dla malucha.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
podróż samochodem w foteliku
fot. Fotolia
Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym (i to aż do 12. roku życia!). Podpowiadamy jak prawidłowo dobrać fotelik dla malucha.
Dziecko powinno podróżować w foteliku (i to aż do 12. roku życia!) dostosowanym do wagi i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kilogramów powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy.

Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się.
Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i malucha trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze siedmiu kilogramów podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50km/h waży około pół tony!

Jaki model fotelika jest najlepszy?

Dla maluszka, który nie umie jeszcze siedzieć, wybierz model, który można ustawić w pozycji leżącej. Kupując fotelik, który jedynie lekko odchyla się do tyłu, ryzykujesz, że śpiące dziecko będzie w nim zwisało na pasach zgięte w pół.
Dla niemowlęcia najbardziej funkcjonalny jest fotelik-nosidełko z plastikową bazą na stałe będącą w samochodzie (wpina się w nią fotelik, nie montując go za każdym razem) i praktycznym daszkiem. Fotelik dla noworodka musi mieć zaś wałeczek osłaniający główkę i wkładkę zmniejszającą głębokość fotelika.

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Zgodnie z kodeksem drogowym fotelik należy dopasować do wagi, a nie wieku dziecka. Producenci fotelików stosują się do tych regulacji, dzieląc je na kilka grup: 0+, 1, 2 i 3. Rodzice dziecka poniżej pierwszego roku życia mają do wyboru foteliki z grupy 0+ i 1: fotelik-nosidełko od urodzenia do 13 kg, fotelik od urodzenia do 18 kg oraz dla starszych niemowląt fotelik od 9 do 18 kg.

Zobacz: Ranking fotelików 0-18 kg

Fotelik koniecznie wymień, gdy dziecko osiągnie taką wagę, jaką producent podaje w instrukcji obsługi. Zawsze też zwracaj uwagę, kiedy maluszkowi przestaje być wygodnie w starym foteliku. Gdy nóżki dziecka nie mieszczą się pomiędzy fotelikiem a oparciem siedzenia z przodu, gdy pasy zaczynają cisnąć w ramionka lub kiedy dziecko po prostu przestaje się w nim mieścić, to znak, że należy zmienić go na większy.

Kupując go, zwróć uwagę na kilka szczegółów

  • mocowanie – są dwa sposoby: pasami bezpieczeństwa lub na podstawce na stałe zamontowanej w aucie. Ten drugi jest wygodniejszy
  • regulację pochylenia oparcia oraz wysokości szelek – jeśli dziecko zaśnie, pochylisz oparcie, a szelki wydłużysz, gdy brzdąc urośnie
  • zdejmowane pokrycie – gdy się zabrudzi, będziesz mogła je uprać.
Tekst: Małgorzata Uścińska
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

minoke
minoke | 2010-12-21 16:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hm, wszystko zależy w sumie od funduszy... najlepiej jest kupić fotelik 9-18 kg, a potem 15-36 kg, tak dziecko będzie najbezpieczniejsze :) świetne są tu Recaro, mają na stronie ładnie wszystko posegregowane :) są też foteliki 0-13 kg, jeśli ktoś chce z dzieckiem jeździć tak wcześnie :)

Odpowiedz

kszksz
kszksz | 2010-03-02 07:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

1. to, że dziecku wystają nogi z fotelika nie oznacza, że należy wymienic fotelik na większy!!! nie dajcie sie wprowadzic w błąd. najważniejsze, zeby dziecku nie wystawała główka poza obrys zagłówka/oparcia. nogi nie maja nic wspólnego z bezpieczenstwem. najważniejsze, zeby pupa, plecy i głowa były stabilnie umocowane w foteliku!
2. nie sugerujcie sie tak do konca waga dziecka dla przedziału wagowego 0+ (0-13kg) dziecko dużo szybciej wyrośnie wzrostowo z takiego fotelika niż osiągnie 13 kg. pozdrawiam

Odpowiedz

JeSiKa
JeSiKa | 2008-08-07 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam pytanie!! do ktorego roku zycia wedlug kodeksu drogowego dziecko powinno siedziec w foteliku?? moj brat ma 8 lat(jest dość wysoki jesli ma to jakies znaczenie)nie wiem czy nadal go potrzebuje ?! dziekuje

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aneta
aneta | JeSiKa | 2008-11-25 13:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do 12 lat lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu - wystarczy, że dziecko spełnia tylko jeden z tych warunków, aby nie musiało jeździć już w foteliku

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?