Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dobry sport dla dziecka

| aktualizacja: 25.06.2009 | 0

Gry i zabawy na świeżym powietrzu pomagają dotlenić organizm i wzmocnić mięśnie. Twoja pociecha może zyskać dzięki nim o wiele więcej!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
11494980-683x1024.jpg
Pozwalają uwolnić nadmiar energii, odreagować stres, podnieść odporność organizmu, a nawet rozwinąć intelekt. Zatem, korzystając z wakacji, zachęcaj swoje dzieci, by ruszały się jak najwięcej. My podpowiemy ci, które formy aktywności są dla nich szczególnie dobre.

Na dobry humor…
…polecamy jazdę na rowerze. W jej trakcie mózg wytwarza bowiem sporo endorfin (hormony szczęścia). Poza tym sport ten wzmacnia biodra oraz mięśnie brzucha, grzbietu, rąk i  nóg. Korzystnie wpływa też na kręgosłup – pod warunkiem jednak, że prawidłowo ustawisz kierownicę i siodełko (tak by maluch siedział w pozycji wyprostowanej).
Uwaga! Na trzech kółkach mogą jeździć już dwulatki. 3–4-latkowi pozwól się przesiąść na model dwukołowy z dokręcanymi kółkami. O rok starsze dziecko poradzi sobie bez takiego wspomagania. Koniecznie za to musi zakładać na głowę ochronny kask!
 
Na zmysł równowagi…
…pozytywnie działa huśtanie się i jazda na hulajnodze. Zabawy te wspomagają też koncentrację i rozwój części mózgu odpowiedzialnej za mowę. Dlatego dzieci, które oddają się tym przyjemnościom, są z reguły mniej roztrzepane, spokojniejsze. Rzadziej też mają kłopoty z pisaniem i czytaniem.
Uwaga! Huśtanie się to zabawa dobra dla dzieci od 7.–9. miesiąca życia - oczywiście wtedy muszą być jeszcze przytrzymywane przez rodzica. Bez asekuracji (ale nadal pod czujnym okiem) niech huśtają się 2-, 3-latki. Na hulajnodze może zaś jeździć (w kasku!)  już trzylatek.

Na rozwój intelektualny…

… doskonale wpływa jazda na rolkach. Naprzemienne, skoordynowane ruchy nóg i rąk wymagają bowiem intensywnej pracy obydwu półkul mózgowych. Gdy mózg regularnie poddawany jest takiemu treningowi, wzrasta w nim liczba połączeń nerwowych. Efekt? Dziecko łatwiej się potem uczy. Dodatkowym plusem jazdy na rolkach jest rozwijanie zmysłu równowagi i wzmacnianie mięśni niemal całego ciała. Sport ten mogą uprawiać nawet 4-, 5-latki, pod warunkiem że kupisz im rolki, które mają sztywne plastikowe buty. Taka konstrukcja dobrze stabilizuje stopy, zapobiegając zwichnięciom i złamaniom.
Uwaga! Obowiązkowy zestaw małego (i dużego) rolkarza to kask i ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?