Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co to jest dogoterapia?

| 26.07.2007, aktualizacja: 28.06.2016 | 0

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta dobrez wpływają na rozwój dzieci. Mało tego, dobrez wyszkolone psy mogą w tym rozwoju pomagać maluchom, a nawet... wpływa√ terapeutycznie na dzieci niepełnosprawne.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Pies i dziecko
fot. Fotolia

Co daje dziecku dogoterapia?

Dogoterapia to metoda wykorzystująca psy do wspomagania rozwoju poznawczego i ruchowego dzieci niepełnosprawnych. Ale pies może też pomóc zdrowym dzieciom, np. tym, które zostały kiedyś pogryzione. Wtedy celem jest nie tyle rehabilitacja, co oswojenie dziecka z psem, przełamanie lęku. Ponadto dogoterapia usprawnia ruchowo, rozwija umiejętność okazywania emocji, ćwiczy koncentrację uwagi, uczy postępowania z psami, bardzo wzbogaca słownictwo, umożliwia poznawanie wszystkiego, co wiąże się z psem, jego pielęgnacją, budową ciała.

Nie każdy pies może być dogoterapeutą

I nie chodzi tu o rasę (czy rodowód), ile o charakter oraz temperament. Choć to nie przypadek, że jako dogoterapeuci pracują najczęściej golden retrievery, labradory, spaniele, pudle, husky, samojedy – te psy z reguły mają cechy potrzebne do pracy z dziećmi. Są łagodne, bardziej przewidywalne w swoim zachowaniu, lubią kontakt z człowiekiem. Dogoterapeutami mogą być też jednak mieszańce.
Psy do dogoterapii powinny być szkolone z zakresu posłuszeństwa: muszą wykonywać podstawowe komendy, np.: siad, waruj, zostań, do mnie, noga, aport. Poza tym każdy z nich zna pewne sztuczki, np. przybija piątkę, robi tunel (przechodzi pod nogami dzieci). Ma też swojego właściciela, który szkoli go pod okiem tresera.

Zobacz też: Czy kupić dziecku zwierzę? Sprawdź!

Kto prowadzi zajęcia z dogoterapii?

Choć jak dotąd w prawie nie określono takiego zawodu jak dogo- czy kynoterapeuta, to w Fundacji Przyjaciel wszyscy mają uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi. Są wśród nas psychologowie, pedagodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci oraz fizjoterapeuci.

Konsultacja: Katarzyna Mierzejewska, terapeutka i wiceprezes Fundacji Przyjaciel
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?