Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dom alergika - co zmienić, gdy dziecko ma uczulenie

| aktualizacja: 11.02.2016 | 11

Gdy dziecko ma alergię na roztocza kurzu domowego, warto wprowadzić pewne zmiany w domu. Nie wystarczy pozbyć się dywanów!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
pokój, dla, alergika, alergia, dziecko
Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu lub ataki duszności, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt. Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania.

Gdy winny jest zwierzak

Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce.
Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu.
Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi.

Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem 

Z domu alergicznego dziecka powinno się też usunąć futra, koce z wełny owczej, wielbłądziej, koziej, swetry typu moher. Dzieci nie mogą nosić futrzanych czapek, kołnierzy. Bardzo silnym alergenem jest włosie końskie, używane często do usztywniania klap marynarek, a także w obiciach mebli. W domu nie powinno też być pierza. Trzeba pamiętać, że im jest ono starsze, tym silniej uczula i tym więcej znajduje się w nim roztoczy kurzu domowego, które stanowią dodatkowy czynnik alergizujący.

Niebezpieczny kurz

Jeśli malec jest uczulony na roztocza kurzu domowego, najważniejsze będzie unikanie zbiorników kurzu w domu. Szczególnie z sypialni dziecka należy usunąć książki, dywany, wykładziny, tapety, a ciężkie zasłony zastąpić bawełnianymi, które można często prać, przynajmniej w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Łóżko małego alergika powinno mieć wyjmowany materac, najlepiej ze sztucznych materiałów, gdyż zdarzały się przypadki uczulenia na różne składniki naturalne, np. kokos, trawę morską.
Na materace powinny być założone specjalne, nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrowce. Najważniejsze jest bowiem, żeby pożywienie roztoczy, a jest nim najczęściej ludzki naskórek, nie przedostawało się do takich miejsc, których nie można wyczyścić lub uprać, a w których roztocza bardzo dobrze się rozwijają – dodaje dr Wojciechowska. – Całą pościel natomiast, nie tylko poszewki, ale także kołdrę i poduszkę, powinno się prać w temperaturze co najmniej 60 stopni, która zabija roztocza. Trzeba to robić co sześć, osiem tygodni. Jest to taki okres, kiedy jeszcze roztocza nie zdążą się w dużym stopniu namnożyć. Najlepiej prać w delikatnych proszkach, przeznaczonych specjalnie dla alergików. Ale i wtedy bardzo ważne jest wielokrotne płukanie. Trzeba też unikać krochmalenia, bo krochmal również może być pożywieniem dla roztoczy.
Mieszkanie nie musi jednak wyglądać jak oddział szpitalny, mogą w nim być jakieś elementy upiększające – dodaje dr Wojciechowska. – Człowiek jest przyzwyczajony do określonego stylu, bo przecież wystrój też tworzy odpowiednią atmosferę, a w mieszkaniu musimy czuć się dobrze. Najważniejsze jest jednak, by sypialnia dziecka była pozbawiona wszelkich przedmiotów gromadzących kurz.

Nowoczesne odkurzacze

Jeżeli decydujemy się pozostawić w domu wykładzinę lub dywan, to najlepiej ją odkurzać na mokro, używając do tego odkurzacza z filtrem wodnym lub ze specjalnymi filtrami antyalergicznymi. Przy tradycyjnych odkurzaczach drobiny kału roztoczy przechodzą przez filtr, wzbijając się w powietrze i dodatkowo alergizując. Nigdy nie powinno się sprzątać w obecności uczulonego dziecka. Dopiero po dwóch godzinach po odkurzaniu maluch może wejść do sprzątniętego pokoju.
Korzystne jest utrzymywanie niskiej wilgotności powietrza, dlatego niewskazane są nawilżacze. Zalecane są natomiast urządzenia filtrujące powietrze. Jeśli ich nie mamy, trzeba jak najczęściej otwierać okna na oścież i wietrzyć mieszkanie.

Wilgoć sprzyja pleśniom

Jeżeli podejrzewamy, że dziecko jest uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych, trzeba zwrócić uwagę, czy w domu nie ma zacieków i wilgoci i ewentualnie osuszyć mieszkanie. Zagrzybione ściany musimy wyszorować szczotką zamoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu. Stosuje się też specjalne środki grzybobójcze. Po zlikwidowaniu grzybów pleśniowych trzeba odnowić i wyremontować mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na wentylację w łazience i kuchni. Tam najczęściej panuje wilgoć i namnażają się pleśnie. Z sypialni dziecka trzeba koniecznie usunąć wszystkie kwiaty doniczkowe.
W ziemi doniczkowej zawsze znajdują się zarodniki grzybów pleśniowych – mówi dr Wojciechowska. – Usunięcie kwiatów doniczkowych, szczególnie gdy było ich dużo, często daje znaczną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia dziecka.
Aby ograniczyć wzrost pleśni, trzeba z roślin doniczkowych usuwać zgniłe liście i używać ziemi piaszczystej lub żwirowej. Można hodować w doniczkach kaktusy, które nie wymagają częstego podlewania. Nie wolno używać też nawilżaczy.

Alergiczny marsz

W ciągu życia dziecka alergia zmienia swoją postać. Z reguły najpierw jest to alergia pokarmowa, objawiająca się zmianami skórnymi. Potem pojawia się alergia wziewna, a objawy atakują układ oddechowy: oskrzela, nos. Niestety, alergia może się rozszerzyć: u osób uczulonych na określony czynnik, na przykład roztocza, łatwiej dochodzi do uczulenia na inne czynniki.

Uwaga na roztocza

Roztocza kurzu domowego to zwierzątka o kształcie przypominającym pająka. Odżywiają się ludzkim i zwierzęcym naskórkiem, pierzem, sproszkowanym mlekiem, grzybami pleśniowymi. Głównym alergenem są odchody roztoczy. Drobiny kału mają kształt kuleczek pokrytych śluzem, co ułatwia ich przyklejanie się do dywanów, mebli, pluszowych zabawek, zasłon. Dziecko uczulone na roztocza czuje się najgorzej po położeniu się do łóżka i w nocy. Często ma wtedy zatkany nosek, katar, ataki kaszlu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Zosia
Zosia | 2017-11-20 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, choć wydaje nam się że to alergia na kurz to może poza tym występować alergia pokarmowa. Warto zrobić sobie testy takie jak wykonują w CMP , a najlepiej zapisać się do alergologa.

Odpowiedz

kor_edyt
kor_edyt | 2017-10-30 08:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem dość silnym uczuleniowcem. Jeśli chodzi o przestrzeń domową i roztocza polecam produkty z serii Allergoff. Mi bardzo pomogły w walce z roztoczami obecnymi na firanach fotelach i innych meblach, które lubią ściągać kurz. Namaczam przed praniem a dodatkowo pryskam sprayem to, co uważam za konieczne. Używam od dobrych 3 miesięcy i dużo lepiej funkcjonuję we własnym domu :)

Odpowiedz

Karola
Karola | 2017-10-19 11:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Należy pamiętać, że osoby cierpiące na alergię, mogą być uczulone nie tylko na kurz. Dla alergika zagrożeniem mogą stać się pyłki kwiatów, a nawet psia sierść. Polecam się zapoznać na przyszłość: ww w.kbm.pl/alergia-kurz-i-roztocza/

Odpowiedz

Magda
Magda | 2017-08-22 17:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W domu mam dwóch alergików - męża i synka. Mają dość duże uczulenie na kurz i roztocza. W domu mamy kilka dywanów, ale przez to że oni chorują co jakiś czas oddajemy dywany do czyszczenia do Kliniki Dywanów z naszego miasta. Czyszczą dywany i dodatkowo je ozonują więc efekt jest świetny. Spróbujcie profesjonalnego czyszczenia jeśli macie alergików w domu, moim zdaniem pomaga :)

Odpowiedz

Alicja
Alicja | 2017-07-22 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest mit. Alergeny kotow długowłosych neutralizują alergeny roztoczy kurzu domowego. Mój pers a potem wprowadzona kotka norweska wyleczyla corkę z alergii na roztocza kurzu domowego. . Córka ma dziś 27 lat i są trzy koty w domu , w tym dwa dachowce. Przed wzięciem pierwszego kota córka jako mała dziewczynka brała masę lekow wziewnych i innych . Obecnie bierze okresowo alermed, gdy jest pylenie drzew . Owszem po zadrapaniu przez dachowca pojawia się mały bąbelek, który szybko znika. Myślę, że dzięki kotom długowłosym jest odporniejsza na alergeny dachowca. Zanim nabyłam persa czytałam o dobroczynnym dzialaniu alergenow kocich (koty dlugowlose) na chorych uczulonych na roztocza kurzu. Sprawdziłam . Zawsze są koty w domu a córka ma się dobrze.

Odpowiedz

anka
anka | 2017-05-19 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myślę, że bardzo fajną nową metodą, którą sama niedawno odkryłam jest ozonowanie. Pozwala pozbyć się wszystkich alergenów z domu już za pierwszym razem. Ostatnio ekipa airozone była u mnie przez 2 godziny i tyle tylko zajął im cały zabieg!

Odpowiedz

hester123
hester123 | 2017-04-29 15:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam antyroztoczowe, naturalne preparaty z serii Acarix- Acarix Spray na tekstylia ( pościel, materace, pluszaki itd), Acarix Wash- do prania i Acarix Filter do filtrów- w odkurzaczach, samochodach itd.

Odpowiedz

Dagmara
Dagmara | 2016-08-01 23:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skóra naszego Dziecka z AZS, dziecka cierpiała przy kontakcie z roztoczami. Przy lekturze bloga Pyzuszkowo (notabene fajny blog o pielęgnacji dziecka alergicznego) poznaliśmy odzież dla alergików ze srebrem. Sprawdziliśmy ją, jest mięciutka, bawełniana, bardzo delikatna w dotyku, miła dla skóry. Inna niż sztuczne tkaniny, też "wyposażone" w jony srebra, ale sztywne, i szorstkie. No i ta z Pyzuszkowa jest zdecydowanie najtańsza, bo przetestowaliśmy chyba wszystko, co jest na polskim rynku. Roztocza w zetknięciu z tą tkaninką padają jak muchy, nie atakując skóry, a dziecko śpi spokojnie. Bardzo polecamy Rodzicom podobnych Dzieciaków, blog łatwo znajdziecie w sieci.
pyzuszkowo.blog.pl/2016/04/22/derma-clothes-bielizna-stworzona-specjalnie-dla-alergikow/

Odpowiedz

madziulka
madziulka | 2015-09-28 17:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wywal dywany, pluszaki, firanki - zasłony zamień na higieniczne rolety. no i regularne sprzątanie, od kurzu się nie uwolnisz, do tego wszystkiego najlepiej żeby lekarz przepisał odpowiednie lekarstwa - mojemu dziecku pomogły dopiero tabletki clatra z bilastyną więc trzeba dobrać leki indywidualnie do potrzeb pacjenta - to jest lek który można zażywać od 12 roku życia

Odpowiedz

Maja
Maja | 2008-05-14 19:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To się tyczy zwłaszcza alergików, ale też osób, mieszkających w dużych miastach, posiadających duże domy, zwierzęta... Odkurzacz z filtrem wodnym oraz hepa, który oczyszcza powietrze z drobin mechanicznych, pierwotniaków, roztoczy, grzybów i bakterii i wszystkich takich alergenów jest rewelacyjny i ja uważam, że konieczny. U mnie sprawdził się w 100%. Polecam!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

maminka
maminka | Maja | 2008-05-15 10:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja się przymierzam właśnie do zakupu tego odkurzacza, bo słyszałam wiele pozytywnych opinii od znajomych, którzy go kupili.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?