Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Domowe eksperymenty: tornado w słoiku lub butelce [WIDEO]

| aktualizacja: 26.07.2017 | 0

Do tego eksperymentu dla dzieci potrzebny wam będzie słoik, płyn do mycia naczyń i woda. W oka mgnieniu stworzycie wirujące tornado!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Zobacz inne z serii Domowe eksperymenty i zabawy dla dzieci (5):

Ten eksperyment, który możecie przeprowadzić w domu z dziećmi, jest łatwy do wykonania i nie kończy się bałaganem! Co więcej, wszystkie składniki na pewno macie w domu – może oprócz brokatu, ale on nie jest obowiązkowy, sprawia tylko, że tornado jest bardziej widoczne. Zauważycie w filmie, że my polegliśmy na tym doświadczeniu: duża plastikowa butelka nie sprawdziła się, tak samo jak cekiny zamiast brokatu (były za ciężkie). Dopiero szklana butelka dała radę. Możecie też użyć słoika. Miłej zabawy!

Tornado w butelce: co wam się przyda?

Żeby wykonać ten domowy eksperyment, potrzebne wam będą:

Jak zrobić tornado w butelce?

Wlejcie do butelki wodę, pozostawiając ok. 5 cm luzu. Dodajcie około 2 łyżeczek płynu do mycia naczyń i ewentualnie szczyptę brokatu, jeśli pozostał wam po zabawach plastycznych. Pora dobrze zakręcić butelkę i trzymając ją za zakrętkę, energicznie kręć nadgarstkiem, tak by wprawić butelkę w ruch obrotowy. Odstaw. Gotowe!

Jak to możliwe?

Kiedy zimne i ciepłe powietrze mieszają się i są wprawione w wir, powstaje trąba powietrzna. Woda ze środka butelki zaczyna wirować później niż woda przy jej ściankach i kiedy postawisz butelkę na stole, możesz zauważyć, jak zewnętrzna część cieczy zwalnia, a środek wciąż wiruje. Tak właśnie powstaje wir!

Zrób też pozostałe domowe eksperymenty dla dzieci:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?