Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Te domowe rośliny oczyszczą powietrze ze związków chemicznych i smogu! [ZDJĘCIA]

| aktualizacja: 10.10.2017 | 0

Które z domowych roślin uchronią nasze drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami i smogiem? Mamy listę roślin rekomendowanych przez NASA. Rozpoznasz je na zdjęciach? A może niektóre z nich masz już w domu?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Jeśli chcesz, żeby rośliny doniczkowe w twoim domu nie tylko pięknie wyglądały, ale też oczyszczały powietrze ze szkodliwych związków chemicznych zwróć uwagę na 18 konkretnych gatunków, które rekomenduje NASA.

Po co amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej domowe roślinki? A właśnie po to, żeby wykorzystać ich właściwości podczas wypraw kosmicznych. Te rośliny wchłaniają szkodliwą chemię lub wiążą niebezpieczne związki w nieszkodliwe postaci. Niebezpieczne związki czyli np. benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen, toluen czy amoniak.

Szkodliwe związki chemiczne, które krążą w powietrzu domowym

  • Amoniak - powstaje np. przy produkcji tkanin syntetycznych. Może wywoływać bóle głowy i zaburzenia oddechowe.
  • Benzen - bardzo niebezpieczna substancja przemysłowa - toksyczna i rakotwórcza. Stosowana w  produkcji tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb.
  • Formaldehyd - to środek konserwujący, który znajdziecie w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.
  • Ksylen - jest rakotwórczy. Najczęściej stosowany w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów.
  • Toluen - można go znaleźć w środkach czyszczących, klejach i farbach. A nawet w perfumach!
  • Trichloroeten - jest składnikiem rozpuszczalników. Stosowany w produkcji tekstyliów.

Zobacz w naszej galerii zdjęć, które rośliny najlepiej oczyszczą powietrze w twoim domu!

Skąd w domowym powietrzu tyle chemii? Z farb, lakierów, tworzyw sztucznych, wykładzin, ścian, instalacji itp. Wdychanie tych związków jest niebezpieczne - podrażnia drogi oddechowe, oczy, śluzówkę nosa, a tym samym sprawi, że jesteśmy podatniejsi na infekcje.

Niektóre z tych roślin mogą też nas ochronić przed smogiem! Badania NASA zostały przeprowadzone w 1989 roku. Każda z roślin oczyszcza powierzchnię ok. 10 m kw. Czy dobrze nam znane i zupełnie zwyczajne: paprotka, bluszcz, chryzantema i gerber mają takie niezwykłe właściwości ochronne? Warto sprawdzić te oczyszczające rośliny!

Zobacz także: Badania NASA nad roślinami z 1989 roku - ORYGINAŁ z archiwum

Wybór zdjęć: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?