Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Dostali 500+, teraz będą musieli oddać kilka tysięcy złotych

| 15.02.2017, aktualizacja: 17.02.2017 | 57

MOPS przyznał małżeństwu z Czeladzi 500+, po czym uznał, że środki były pobierane bezprawnie. Jak się zakończy historia rodziny z Czeladzi?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(17)
500, banknot
fot. nbp.pl
Pani Anna i jej mąż Czesław przez kilka miesięcy korzystali z programu 500+. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi uznali, że pieniądze były pobierane bezprawnie i nakazali małżeństwu zwrot 3000 zł.

Małżeństwo z Czeladzi poznało się w ośrodku dla bezdomnych, tam też para wzięła ślub. Ich córeczka Laura przyszła na świat w 2015 roku. Pani Anna i pan Czesław zgodnie przyznają, że bardzo chcieli dziecka i pojawienie się na świecie Laury było świadomą decyzją. Dzięki skromnemu życiu, oszczędnościom i pomocy sąsiadów, małżeństwo udało się wynająć mieszkanie.

Ze względu na niskie dochody, rodzinie przyznano świadczenie w ramach programu 500+. Pan Czesław zarabiał wówczas 1426 zł, był zatrudniony na umowę zlecenie. Pani Anna otrzymywała świadczenie rodzicielskie, tzw. kosiniakowe w wysokości 1000 zł. Gdy panu Czesławowi zmieniono umowę o na umowę o pracę, nie poinformował o tym MOPS-u. W rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" przyznał, że nie wiedział, że ma taki obowiązek, bo jego wynagrodzenie się nie zmieniło i pracował u tego samego pracodawcy. MOPS uznał, że w tej sytuacji pani Anna pobierała świadczenie bezprawnie i nakazał jej zwrot 3000 zł. Obecnie pan Czesław nie ma pracy, u pani Anny zdiagnozowano nowotwór, a MOPS odebrał im przyznawane do tej pory 500+. Do tego muszą spłacić dług.

Według mecenasa Sławomira Zaremby, cytowanego przez "Dziennik Zachodni", "Należałoby się w tej kwestii powołać na zasadę współżycia społecznego. Odebranie tego świadczenia spowoduje, że rodzina popadnie w niedostatek, a przecież istotą takich instytucji jak MOPS jest pomoc społeczna. Nie należy pozbawiać tej rodziny istotnej części dochodu". Jeśli rodzina złoży do MOPS-u pismo z prośbą o umorzenie długu, być może uda się anulować.

Co myślicie o tej sytuacji? Czy MOPS powinien odbierać rodzinie pana Czesława wszystkie środki do życia?

Czytaj także: "Zarabiam o 17 groszy za dużo i nie dostanę 500+..."

Źródło: dziennikzachodni.pl, fakt.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (57)
avatar

monia
monia | 2017-02-22 09:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oni dają tym co nie muszą tzn pijaką lamusa którym robić się nie chce !!! Gdzie tu sprawiedliwosc śmiech na sali taki co uczciwie pracuje dąży by godnie żyć parę groszy mu przekroczy to nie dostanie bo się nie należy !!Brak Słów!!!

Odpowiedz

Ja
Ja | 2017-02-21 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwazam, ze ta instytucja jest najgorsza jaka istnieje w tym panstwie. Mops zamias pomagac to utrudnia, tak jakby pracownicy z wlasnej kieszeni mieli dawac te pieniadze. Zypelnie nie rozumiem dlaczego pod uwage sa brane dochody z przed roku? Teraz chcialam zlozyc wniosek o rodzinne to mi sie nie nalezy bo brane sa pod uwage dochody za 2015r chore. Wtedy mialam inna prace i zarabialam 2000 wiecej niz teraz. Wedlug mopsu jestem za bogata. Smiech na sali. Chora instytucja.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kar
Kar | Ja | 2017-02-22 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli ma Pani inną pracę, to dochód z poprzedniej pracy jest dochodem utraconym.

Odpowiedz

Nika
Nika | 2017-02-20 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Randze redakcji dokładnie sprawdzić fakt i napisać dlaczego są nienależnie pobrane pieniazki państwowe a nie rozpisywać że tylko była zmiana umowy bez zmiany dochodów... opisujecie sytuacje które nie maja miejsca i podnosicie ciśnienie polskim obywatelom ... a klinyom radze udać się po rzetelne informacje do MOPS a nie czytać bzdur na internecie . Pozdrawiam

Odpowiedz

Szaszlyk.
Szaszlyk. | 2017-02-20 22:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety mielismy taką samą sytuację. Ja nie pracowałam nie miałam żadnych dochodów maz pracował już na umowę o pracę kazali przynieść wszystkie umowy te 2014 roku do 2016 z 2016 rok w styczniu dostał umowę o pracę i 80 zł więcej na umowie. stwierdzili nam Odrazu że nie dostaniemy 500+ ponieważ nie było ciągłości w pracy choć pracował u tego samego pracodawcy a nawet nie przekraczalo nam 800 zł.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | Szaszlyk. | 2017-02-20 23:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co ma do tego ciaglosc? odwolajcie sie do Samorzadowego kolegium odwolawczego. Moj partner z ktorym mam drugie dziecko, pracowal w tym okresie u roznych pracodawcow, troche byl bezrobotny niezarejestrowany, potem znow pracowal i znow bezrobotny i zarejestrowany w UP. Zlozylismy wniosek i dostalismy.

Odpowiedz

Eentia
Eentia | 2017-02-20 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O matko parodia....uczciwi ludzie którzy potrzebują tych pieniędzy ich nie dostają i jeszcze mają zwrócić a są osoby które poprostu je przewijają bo twierdzą że im się te pieniądze należą...MOWIE OTWARCIE DO TAKICH LUDZI TO SA PIENIĄDZE DZIECI....!!!! I NA ICH WYMOGI A NIE DO PRZEPICIA!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gosia
Gosia | Eentia | 2017-02-21 20:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak starają się, pracują, wychodzą na dobrą drogę z bezdomności. I trzeba ich jeszcze zgnębić. A innym dziadom którzy nic nie robią bo są zdania że im się należy to Nic nie zrobią, jeszcze po główce poglaszcza. Dziadostwo nie kraj. A przepisy o dupę rozbić.

Odpowiedz

Ewa
Ewa | 2017-02-20 18:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po pierwsze na pewno nie można uchylić decyzji o 500+ tylko dlatego że została zmieniona umowa zlecenie na umowę o pracę jeśli dochód jest ten sam. Można to zrobić jeśli za zmiana umowy idzie zmiana wynagrodzenia i wnioskodawca przekroczy przez to próg dochodowy 800 zł...

Odpowiedz

gość 82
gość 82 | 2017-02-20 17:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem jeżeli tamtej rodzinie zabrali 500+ ze względu na umowę to MOPS powinien sprawdzić wszystkie rodziny które pobierają 500+ bo dużo jest takich rodzin które o poprawie sytuacja nie informują powodzenia

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Slawka
Slawka | gość 82 | 2017-02-20 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaja to dopiero beda jak przyjdzie czas skladania nowych wnioskow i wtedy podczas weryfikacji dochodu co drugi bedzie zwracal pieniadze, bo wszystko to, co nie bylo zgloszone wyjdzie na jaw. I ja nie zaluje takich ludzi, bo skad brac to wiedza ale najlepiej zaslaniac sie tym, ze sie nie wiedzialo itd. Sie bierze tyle kasy to sie decyzje czyta od a do z!!!

Odpowiedz

Samotnamatka
Samotnamatka | 2017-02-20 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żałosna sytuacja,ale to tylko u nas w kraju moze sie przytrafic ,,biednemu zaesze wiatr w oczy,, ja kiedys nie dostalam zasiłku rodzinnego,bo dochód przekroczył mi 9 gr aby odmówić mi 70 zl

Odpowiedz

Niedowierzająca
Niedowierzająca | 2017-02-20 10:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niby czemu mają oddawać? I dlaczego im zabrali? Dochód na 1 członka rodziny na przyznanie świadczenia 500+ nie powinien przekroczyć 800zł na osobę (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1200zł). Ich dochód netto powinien być powyżej 2400zł żeby świadczenie im się nie należało. Więc niby jakim sposobem im zabrali?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | Niedowierzająca | 2017-02-20 18:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No dokładnie chyba ten artykuł nie do końca jest wiarygodny. Nie jest wszystko opisane

Odpowiedz

Malwa
Malwa | 2017-02-20 09:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam to samo muszę oddać do gminy 2560 zł bo nie wiedziałam ze muszę powiadomić gminę ze mam macierzyński z KRUS dziwne to każą mieć dochody z poprzedniego roku do każdego swiatczenia a co do czego każą powiadamiać o obecnym roku

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | Malwa | 2017-02-20 18:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W decyzji administracyjnej którą Pani otrzymała na pewno jest w pouczeniu artykuł z ustawy o świadczeniu wychowawczym, który mówi że należy zgłosić każda zmiane finansowa rodziny, ponieważ jest coś takiego jak utrata i uzyskanie dochodu. Ludzie czytajcie co podpisujecie ...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?