Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dr Wassermann: dzięki WOŚP szybciej zaczniemy leczenie

| aktualizacja: 31.01.2017 | 1

Nie ma w Polsce szpitala dziecięcego, który nie byłby wyposażony przez WOŚP. Dr Jerzy Wassermann ze szpitala dziecięcego w Warszawie przy Niekłańskiej mówi, że dzięki sprzętowi od Orkiestry lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dr Jerzy Wassemann
fot. Małgorzata Mikołajczyk
Dr Jerzy Wassermann jest ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) Szpitala Dziecięcego im. Bogdanowicza w Warszawie.

W 2015 r. sprzęt od WOŚP dostał m.in. szpital na Niekłańskiej. Co to za sprzęt?

Dzięki sprzętowi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jesteśmy jednym z lepiej wyposażonych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych na Mazowszu.
Mamy monitor parametrów życiowych na stanowisku triage, za pomocą którego wkrótce po zarejestrowaniu dziecka można mu zmierzyć temperaturę, tętno, ciśnienie tętnicze i saturację (wysycenie krwi tlenem), czyli wszystkie istotne funkcje życiowe. Uspokaja to rodzica , ułatwia pracę pielęgniarek i lekarzy oraz pozwala ustalić kolejność badania w SOR.

 
Analizator parametrów krytycznych: małe laboratorium, dzięki któremu z niewielkiej próbki krwi można wykonać podstawowe badania

Inny sprzęt: pulsoksymetr z możliwością oceny tlenku węgla pozwala sprawdzić od razu, czy dziecko nie jest zaczadzone (np. przywiezione przez pogotowie ratunkowe z pożaru).
Analizator parametrów krytycznych z małej próbki krwi ocenia morfologię, gazometrię, poziom elektrolitów, cukier, bilirubinę, kreatyninę. To takie małe podręczne laboratorium, dzięki któremu możemy szybciej dowiedzieć si,ę co dziecku jest.

Czytaj też: Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP

Dostaliśmy bardzo nowoczesny wózek transportowy do bezpiecznego transportu na badania obrazowe czy oddziały szpitalne, docelowe. Mamy dwa nowoczesne monitory transportowe (crash test) odporne na przypadkowe uderzenie o ścianę czy nawet upadek na podłogę. Skaner do identyfikacji naczyń pozwala łatwiej zobaczyć żyłki dziecka i pobrać krew.
 

Dzięki skanerowi można będzie łatwo zobaczyć żyły dziecka i pobrać krew

Mamy też nowoczesny tomograf komputerowy, 80 rzędowy, dzięki któremu można zrobić badanie małego dziecka w kilka sekund, czasem bez usypiania.
 

Nowoczesny tomograf

Zestaw do trudnej intubacji przydaje się w sytuacjach krytycznych, kiedy dziecko nie oddycha. Dostaliśmy też panel laryngologiczno-okulistyczny potrzeby do zajrzenia maluchowi w uszko lub oko.
Wartość sprzętu od WOŚP to około 5 milionów złotych. Z pewnością dzięki niemu będziemy mogli szybciej i lepiej diagnozować a także szybciej rozpocząć leczenie.

Czytaj też: Prof. Maruszewski – WOŚP zmieniła polską medycynę pediatryczną
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?