Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Po tragedii w Bielsku: jak ustrzec dziecko przed sepsą – radzi pediatra

| aktualizacja: 12.10.2016 | 8

Dziecko z Bielska-Białej poprzedniego dnia było w przedszkolu, następnego zmarło. Od pierwszych objawów infekcji u dziecka do śmieci może minąć nawet tylko kilka godzin - ostrzega dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
fot. Fotolia

Rodzic był z dzieckiem w przychodni, infekcja wyglądała niegroźnie, a w kilka godzin później dziecko umiera. Dlaczego? To wina lekarza? Źle zbadał dziecko, czegoś nie zauważył?

Niekoniecznie. Może być tak, że lekarz widzi dziecko w początkowym okresie choroby, kiedy ta nie rozwinęła jeszcze charakterystycznych objawów.
Niestety, nawet bardzo dokładne zbadanie dziecka przez lekarza nie gwarantuje, że nic się nie stanie. Najbardziej niebezpieczne są infekcje bakteryjne, zwłaszcza wywołanie przez meningokoki: Meisseria meningitis, czyli dwoinkę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Meningokoki produkują toksyny, które zatruwają organizm. Dochodzi do masywnego stanu zapalnego oraz do uszkodzenia układu krzepnięcia krwi. W naczyniach krwionośnych powstają mikroskrzepy, które mogą je zatykać, i upośledzić doprowadzenie  krwi do ważnych narządów. To dramatycznie trudno leczyć. Od pierwszych objawów infekcji u dziecka do śmieci może minąć nawet tylko kilka godzin!

Czytaj też: 3-latek zmarł, zamknięto przedszkole

Co powinno zaniepokoić rodzica?

Jeśli jest to zwykła infekcja wirusowa, to po podaniu leku przeciwgorączkowego dziecko odzyskuje przynajmniej w części swoje normalne zachowanie. Często rodzice mówią: "spadła mu gorączka, zaczął biegać". Jeśli jest to poważne zakażenie bakteryjne, to odpowiedź na lek przeciwgorączkowy będzie słaba, a dziecko nadal jest apatyczne.
Bardzo niepokojącym objawem są wybroczyny na skórze dziecka.

Jak rozpoznać wybroczyny?

Wybroczyny to ciemnoczerwone plamy, mogą mieć różną wielkość i występować na całym ciele. Żeby je rozpoznać, wystarczy nacisnąć palcem skórę podejrzaną zmianę skórną: jeśli nawet na chwilę skóra nie blednie, może to być wybroczyna. Jeśli dziecko ma do tego gorączkę, trzeba szybko jechać do szpitala..
Niestety, jeśli taka sepsa się rozwinie, śmiertelność wynosi do 80 proc. W ciągu kilku godzin może dojść do śmierci. 

Jak zapobiec rozwinięciu się sepsy?

W momencie infekcji trzeba zwracać uwagę na to, jak dziecko się zachowuje, czy jego stan po podaniu leków, poprawia się, czy nie. Jeśli nie, to nie można czekać, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala. Jednak jeśli bakterie przełamią obronę organizmu, często wiele już nie da się zrobić. 

Można zapobiec śmierci dziecka?

Zawsze mówię rodzicom o szczepieniach. Układ immunogoloczny do 5. roku życia jest mniej dojrzały. W związku z tym małe dzieci są bardziej podatne na niektóre zakażenia, szczególnie takimi bakteriami jak pneumokoki, meningokoki i Heamophilus influenzae (HiB). Są to  bakterie otoczkowe, które nie dość, że mogą   przetrwać nawet w warunkach dla nich niekorzystnych, to jeszcze dodatkowo osłabiają działanie układu odpornościowego.
To bakterie mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu infekcje (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsę, czyli zakażenie całego organizmu).
Szczególnie zalecam zaszczepienie dziecka przeciw meningokokom, bo są to bakterie, które mogą zabić w kilka godzin. Narażone są małe dzieci, które w żłobkach i przedszkolach biorą różne zabawki do ust, a te bakterie przenoszą się drogą kropelkową. Szczepienia dostępne na rynku chronią przed najczęściej występującymi serotypami meningokoków.

dr Wojciech Trzeciakowski jest pediatrą i neonatologiem, pracował m.in. w Instytucie Matki i Dziecka i Centrum Zdrowia Dziecka. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim.

Czytaj też: Jakie są szczepionki przeciw meningokokom

 
dr Wojciech Trzeciakowski konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski
Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

basik
basik | 2017-02-23 08:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

szczepić, szczepić, SZCZEPIĆ!!!! za 400zł (mniej więcej koszt 2 szczepionek na meningokoki) kupujesz życie dziecka. można być przewidującym i jeszcze w ciąży będąc odkładać jakąś kwotę(50zł to chyba nie aż takie obciążenie) miesięcznie na późniejsze wydatki, prawda?
i nie pchać się z takimi maluszkami na zakupy do marketów i innych wylęgarni chorób

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sabina
Sabina | basik | 2017-03-09 09:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaszczepilam na wszystko! Moja Córeczka zmarła...powód? Sepsa.

Odpowiedz

mycha
mycha | 2016-10-10 23:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja meningokoki pominęłam nie wiem czemu, zaszczepiłam tylko na pneumo bo mieliśmy darmowe ze wzgledu na wczesniactwo... da sie jeszcze zaszczepić?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

karola
karola | mycha | 2016-10-11 13:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ile ma dziecko wieku?

Odpowiedz

niunia
niunia | 2016-10-10 20:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie nie stać na takie szczepienia one powinny być za darmo

Odpowiedz

Monka
Monka | 2016-10-10 09:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem za szczepieniami. Meningokoki B i C tez juz za nami.

Odpowiedz

Beta
Beta | 2016-10-09 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego tak mało się mówi o tych szczepieniach? Żaden lekarz nie polecił mi tej szczepionki!

Odpowiedz

D
D | 2016-10-09 21:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko 2 miesiace temu przeżyło sepsę tylko dZieli temu ze byliśmy juz w szpitalu i lekarz bardzo szybko zareagował! Miał wtedy 6miesiecy. Niestety sanepid do dzis nie wie co to była Za bakteria która ja wywołała.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?