Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Drgawki gorączkowe

| aktualizacja: 03.01.2014 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
drgawki u niemowląt, gorączka niemowlaka
fot. RF
Tutaj znajdziesz wskazówki jak postępować w przypadku drgawek wywołanych gorączką.
Drgawki gorączkowe zwykle trwają 1-2 minuty. Jeśli przytrafią się Twemu dziecku zachowaj spokój (pamiętaj, że drgawki tego typu nie są niebezpieczne) i wykonaj następujące czynności. Trzymaj dziecko swobodnie w ramionach lub połóż na łóżku , albo na innym miękkim podłożu, na bok, z głową spoczywającą poniżej tułowia. Usuń wszystko (jedzenie, smoczek) z ust dziecka i nie próbuj go w tym momencie karmić. Niemowlęta podczas ataku często tracą przytomność, lecz wkrótce ją samoistnie odzyskują. Bezpośrednio po ataku dziecko jest na ogół bardzo senne.

Gdy drgawki przeminą, wezwij lekarza. Jeśli napad drgawek trwa ponad 5 minut, wezwij pogotowie. Czekając na pomoc, możesz podać paracetamol, by obniżyć temperaturę - jeśli dziecko skończyło już sześć miesięcy (ale dopiero po ustaniu drgawek). Możesz też przemyć je gąbką, ale nie kąp dziecka w wannie, bo gdyby doszło do kolejnego ataku, niemowlę mogłoby się zakrztusić wodą.

Źródło: Heidi Murkoff, Arlene Eisneberg, Sandee Hathaway S.S.N.; "Pierwszy rok z życia dziecka"; Poznań 2006
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Zonkos
Zonkos | 2017-02-02 04:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Maskra nigdy wcześniej nam sue to nue zdarzyło...az tu przy najmłodszym dziecku Stas 3-lata w drugiej dobie po szczepieniach distal w nocy drgawek goraczkowych...nie zycze nikomu tego co przezyzlismy w tym momencie... :-(

Odpowiedz

Ewa25
Ewa25 | 2014-02-12 16:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas na szczęście nigdy nie było drgawek gorączkowych ale ostatnio przy temperaturze 39,8 st dziecko leciało mi z rąk. Zgodnie z zaleceniem lekarza robiłam chłodne kąpiele, podawałam na zmianę milifen - ibuprofen w syropku z paracetamolem, podawałam duże ilości płynów, po kilku godzinach temperatura spadła do 38,5 st i mogłam nieco odetchnąć.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?