Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...

| aktualizacja: 29.09.2015 | 1

Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, maluch, lekarz
Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej. Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka.

Podcięcie wędzidełka

  • Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą.
  • Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie.

Udrożnienie kanalika łzowego

  • Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg.
  • Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny.
Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka

Drenaż błony bębenkowej

  • Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku.
  • Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową. Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni.
  • Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać malucha nie wcześniej niż po miesiącu, ale dziecko musi kąpać się w czepku. Po wypadnięciu dreników może korzystać z pływalni bez ograniczeń.

Wycięcie migdałków

  • Wskazania do zabiegu: Dziecko często choruje, ma zapalenia uszu, chrapie, w nocy miewa bezdechy.
  • Na czym polega? Zabieg trwa ok. 30 min., wykonuje się go przez jamę ustną. Po nim zwykle nie są potrzebne antybiotyki i leki przeciwbólowe. Na oddziale dziecko zostaje 1–2 dni. Jeśli zabieg odbył się rano, maluch może jeść po południu.
Zobacz też: Homeopatia działa! - przekonuje doświadczony pediatra
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

agulamamula
agulamamula | 2011-10-19 17:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek ma jutro zabieg podciecia jader ,bo mu nie zeszly ,bedzie usypiany i mial znieczulenie w kregoslup,jestem przerazona,prosze napiszcie cos jak wiecie jak to sie odbywa,jak wasze dzieci to przeszly.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?