Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Druga ciąża jest inna - czego się spodziewać?

| aktualizacja: 11.07.2014 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
mama, dziecko, ciąża, brzuszek
W drugiej ciąży nie martwisz się już tym, co wcześniej spędzało ci sen z powiek. Pojawiają się za to nowe powody do niepokoju. Nawet radość ma teraz inny odcień.

W pierwszej ciąży byłaś młodsza, mniej doświadczona. Może jeszcze nie pracowałaś, a może właśnie miałaś świetną pozycję zawodową. Przez tych kilka lat życie młodej mamy z pewnością się zmienia. Tak jak i ona sama. A tu znów stoisz u progu wspaniałej, ale trudnej przygody – powtórnego macierzyństwa. Choć wszystko już wiesz, tym razem nie będzie tak samo.

Druga ciąża to więcej spokoju

Tym na ogół druga ciąża różni się od pierwszej. W pamięci masz jeszcze świeże wspomnienia, a na półkach stosy czasopism i poradników z serii „w oczekiwaniu na dziecko”, które tym razem wertowane są znacznie rzadziej. Nie martwisz się już, co jeść w ciąży, czy wyjechać na wakacje, doskonale wiesz, co to USG, KTG, Hbs, worek sako.

W drugiej ciąży trudniej odpocząć

Nosząc w łonie pierwsze dziecko, zajmowałaś się tylko sobą, a gdy miejsce pod sercem zajął kolejny lokator, musisz dotrzymywać kroku starszemu dziecku. Są więc pobudki skoro świt, nieprzespane noce, gdy maluch choruje, zabawa w chowanego zamiast leżenia z nogami do góry i pogoń za pędzącym na rowerku uciekinierem na spacerze. Gdzie tu miejsca na wszystkie „odpoczywaj, relaksuj się, śpij, nie dźwigaj” (np. gdy dziecko usnęło w samochodzie przed domem). Aby odpocząć, przyłącz się do popołudniowej drzemki dziecka, oglądaj razem z nim bajki lub film dla dzieci, połóż się wygodnie, by przeczytać mu książeczkę, zachęcaj do wspólnego oglądania albumu ze zdjęciami (dzieciaki bardzo to lubią).

Brak macierzyńskich wątpliwości

W rodzaju: „Czy nadaję się na mamę”. Pewnie często nachodziły cię takie myśli w pierwszej ciąży. Nie musisz się już przygotowywać do macierzyństwa, za to masz inne zmartwienie – jak przygotować starsze dziecko na przyjęcie młodszego.

Sprawdź 10 powodów, aby mieć więcej niż 1 dziecko.

Druga ciąża to mniejsze przygotowania do porodu

Cała wyprawka już jest. Łóżeczko i wózek po starszym rodzeństwie też. Zamiast przyjemnego bieganie po sklepach trzeba najwyżej zejść do piwnicy lub poszperać na dnie szafy. To akurat zmiana na minus, ale za to jest taniej. A przyjemności kupienia nowego ślicznego kompleciku i tak trudno sobie odmówić.

Druga ciąża - wszystko może przebiegać inaczej

Za pierwszym razem długo nie było widać, że spodziewasz się dziecka, teraz wcale nie musi być podobnie. Zwykle w kolejnych ciążach brzuch jest szybciej widoczny ze względu na słabiej napięte mięśnie. Jeśli wcześniej miałaś cesarkę, nie jest powiedziane, że teraz też czeka cię poród zabiegowy. Zapytaj lekarza, być może masz szansę rodzić naturalnie. W wielu przypadkach jest to możliwe i wskazane. To samo dotyczy karmienia piersią – jeśli za pierwszym razem poniosłaś klęskę, masz drugą szansę – od ciebie zależy, czy ją wykorzystasz.   

Karmienie noworodka piersią - twój plan na sukces.

Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Mieszkający pod sercem lokator ma konkurencję – starszego brata lub siostrę. To na niego, paradoksalnie, oczekująca drugiego potomka mama kieruje swoje myśli i niepokoje. „Jak go przygotować na przyjęcie młodszego rodzeństwa?”, „Co robić, by nie czuł się odrzucony?”. Podpowiadamy.
  • Nie ukrywaj dobrej nowiny do ostatnich tygodni ciąży. Przyciszone głosy rodziców lub zmiany w domu wzbudzą niepotrzebny niepokój.
  • Nie wprowadzaj dużych zmian. Jeśli chcesz posłać malca do przedszkola, zrób to na początku ciąży lub odłóż na kilka miesięcy po porodzie.
Podobnie z rezygnacją ze smoczka, butelki.
  • Wspieraj przyjaźń z tatą. Pomóż znaleźć wspólne zajęcia, którym będą się chętnie oddawać, gdy ty będziesz zajęta maleństwem.
  • Angażuj w przygotowania. Zabierz starszaka na zakupy i pozwól mu wybrać jakąś grzechotkę czy kaftanik dla noworodka.
  • Przedstaw maluszka.Opowiedz, jak się rozwija, pokaż zdjęcia z USG.
  • Okazuj dużo miłości i zainteresowania. Starsze dzieci boją się utraty miłości rodziców. Postaraj się, by maluch nie odczuł, że „ten z brzucha” ukradł mu całą twoją uwagę.
Sprawdź 5 okropnych rzeczy, które robią młode mamy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

jinx
jinx | 2015-08-03 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja pierwsza ciąża to był lajcik, w czwartym miesiącu nosiłam zwykłe spodnie, jadłam co chciałam, w tym najwięcej lodów, nie stresowałam się, osiągnęłam błogi spokój i w ogóle nie bałam się porodu. Teraz od kiedy zaszłam w ciążę tak się źle czułam, że miałam tylko siły leżeć!, jak mi wszystko przeszło to brzuch mi rośnie w oczach i w 4 miesiącu mam taki, jak w 7 miesiącu przy pierwszej ciąży, strasznie tyję, choć pilnuję dietę, a w spodnie nie mieściłam się jeszcze zanim się okazało, że jestem w ciąży. No i myśl o pobycie w szpitalu mnie osłabia..

Odpowiedz

basik
basik | 2010-05-31 20:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Druga ciąża jest zupełnie inna. Z pierwszą nie miałam większych problemów, a z dugą od początku coś się dzieje i muszę być na zwolnieniu, co mnie irytuje. Do tego zalecenia lekarzy "musi pani wypoczywać", tylko jak to wytłumaczyć starszemu dziecku, które chce się z mamą bawić, chce wyjść na spacer, którego trzeba umyć i wyjąć z wanny itp. Na szczęście wszystko na razie jest ok.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kleo
kleo | basik | 2016-08-17 20:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzebabylo sie zabezpieczac i problemu by nie bylo a nie teraz wielkie żale Matki Polki

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?