Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Druga z bliźniaczek urodziła się 2 miesiące po siostrze – niesamowita historia

| aktualizacja: 12.02.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Źródło: Fakty/TVN
Do niecodziennego porodu doszło w jednym z rumuńskich szpitali. Kobieta w ciąży z bliźniakami jedno dziecko urodziła w 2014 roku, a drugie w 2015. Oba porody odbyły się w odstępie dwóch miesięcy.

Bliźnięta a dwa terminy i dwa rodzaje porodu

Bliźnięta były w dwóch workach owodniowych i w dwóch łożyskach. Najpierw w listopadzie siłami natury urodziła się Maria, a 51 dni później przez cesarskie cięcie na świat przyszła –Ioana.
Rumuńscy lekarze uznali, że drugie dziecko lepiej będzie dalej rozwijało się pozostając w macicy aniżeli w inkubatorze. Ich decyzja  okazała się trafna. Dzieci czują się dobrze i razem z mamą opuściły już szpital.
Źródło: Fakty/TVN

Poród odroczony - co to takiego?

Ten rodzaj porodu odnosi się do ciąż mnogich. Medycyna określa terminem  poród odroczony narodzenie dzieci pochodzących z z tej samej ciąży a urodzonych w innym terminie. Na 1,5 mln bliźniąt urodzonych rokrocznie na świecie takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Zdaniem lekarzy wymaga to nie tylko odwagi, ale i niezwykle doświadczonego zespołu ginekologiczno– położniczego.
- W Polsce również przeprowadzamy tego rodzaje porody - mówi prof. dr n. med. Romuald Dębski, ginekolog. - Najczęściej decyzja ta jest spowodowana ryzykiem związanym z przyjściem na świat drugiego dziecka, które nie jest jeszcze na to gotowe.

Polska medycyna zna takie przypadki


Z kolei na stronie miesięcznika "Ginekologia Polska" w grudniu 2014 roku wydawanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne pojawił się tekst autorstwa Huberta Wolskiego, Agnieszki Seremak - Mrozikiewicz, Anzelmy Woyciechowskiej i Krzysztofa Drewsa opisujący podobny przypadek medyczny w Polsce. W pracy przedstawiono przypadek porodu odroczonego w ciąży trojaczej, trójowodniowej,  po zapłodnieniu in vitro. Poród pierwszego i drugiego płodu odbył się samoistnie drogą natury, odpowiednio w 23 oraz 26 tygodniu ciąży. Poród trzeciego płodu ukończono cięciem cesarskim w 26 tygodniu ciąży. Czas odroczenia porodu pomiędzy pierwszy a drugim i trzecim płodem wynosił 18 dni. Z opisywanej ciąży przeżyło tylko drugie dziecko.

Z niezwykłych historii medycznych, polecamy też: Noworodek w ciąży bliźniaczej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Kasia
Kasia | 2015-02-14 18:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oto przykład, że ciąża bliźniacza, gdzie do zapłodnienia doszło w środowisku naturalnym, a nie sztucznym daje szansę przeżycia obojgu dzieciom. In vitro, gdzie człowiek bawi się w Boga, dało szansę przeżycia jednemu z dzieci, natomiast życie dwojga zostało poświęcone dla jednego. Czy tak można? Ludzie opamiętajcie się...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

K.
K. | Kasia | 2016-02-24 17:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fałszywa teoria bliźnięta też umierają pocztę naturalnie...
In vitro to cudowna metoda pozwalająca na danie życia, nie na odebranie. Jeśli nie wie Pani o czym mówi, proszę się nie wypowiadać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?