Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Drugi poród łatwiejszy? - prawda czy fałsz?

| aktualizacja: 01.11.2016 | 13

Oto 6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów! Wam też tak mówiono?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
drugi poród łatwiejszy
fot. Fotolia
Drugi poród w godzinę, bez komplikacji i z uśmiechem na twarzy – to marzenie wielu kobiet. Niestety, tak jak to w życiu, nie ma rzeczy pewnych. Tak też jest z porodami. Nigdy nic nie wiadomo!

Czasem pierwszy poród jest bardzo trudny, a kolejne idą szybko. Czasem pierwszy poród przebiega szybko, a kolejne ciąże kończą się cesarką, lub powikłaniami po trudach porodu trwającego kilkanaście godzin. Nie ma na to żadnej reguły.  

6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów

1.    Drugie dziecko rodzi się zawsze w terminie, albo wcześniej.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ohio dowodzą, że kobiety, które rodzą kolejne dzieci w odstępie ok. 18 m-cy, powinny urodzić dziecko w terminie lub nawet wcześniej. 
Niestety inne badania dowodzą z kolei, że w tej kwestii nie ma żadnych pewniaków, a przyjście dziecka na świat zależy od tak wielu czynników, że nie sposób przewidzieć jak będzie w rzeczywistości wyglądać. 

2.    Gdy ma się cesarkę przy 1. porodzie, potem zawsze już będzie cesarka.

Niektóre kobiety są załamane sądząc, że nie będą mogły rodzić w sposób naturalny, gdy ich pierwsza ciąża była zakończona cesarką. Badania dowodzą jednak, że 63% kobiet z 140 tys. biorących udział w badaniu, drugi raz rodziły naturalnie. Nie ma więc przeciwwskazań, by nie mogły spróbować pomimo wcześniejszych doświadczeń.

Naturalnie po cesarce - to możliwe!

3.    Drugi poród trwa krócej.

Wiele badań potwierdza, że pierwszy okres porodu, czyli zanim zaczną się skurcze parte, przy drugim porodzie trwa krócej. Byłaby to wspaniała nowina dla wszystkich kobiet, które decydują się na kolejne dzieci, gdyby nie to, że wiele porodów łamie tę regułę i dzieci kolejne rodzą się dłużej, niż pierworodni. Nie ma więc żadnej pewności. 

4.    Jeżeli przy pierwszym porodzie pękłaś, lub byłaś nacinana, to przy kolejnym też tak będzie.

Badania nie potwierdzają tego. Ryzyko kolejnego pęknięcia krocza w czasie porodu, określane jest tylko na 1,5 %, więc nie jest zbyt duże. Czasem jest tak, że pierwszy poród odbędzie się bez nacinania, ale przy drugim dziecko ułoży się inaczej, lub będzie większe niż poprzednie i położna będzie musiała wspomóc mamę.

5.  Drugie dziecko jest większe i cięższe.

Badania w Skandynawii dowodzą tej teorii, ale większość lekarzy zaprzecza temu. Waga dziecka nie jest zależna od tego, czy dziecko jest drugie, czy kolejne, tylko od wieku matki, jej ciężaru ciała, ale także diety, suplementów i innych czynników.

6.Drugi poród jest łatwiejszy dla kobiety.

No i tu nic się nie sprawdza. Owszem, wiemy już mniej więcej co nas czeka i jak będzie przebiegać akcja porodowa, ale nigdy nie mamy pewności, czy wszystko potoczy się sprawdzonym torem. Dziecko  może ustawić się inaczej, niż to było planowane, może zbyt powoli przesuwać się w kanale rodnym, my możemy mieć mniej siły do parcia, może wydarzyć się naprawdę wiele spraw, które zmienią przebieg całego porodu.

Poród jest naprawdę nie do zaplanowania! Nie ma żadnych gwarancji nawet przy planowej cesarce. Większość spostrzeżeń z listy, to pobożne życzenia i zaklinanie rzeczywistości, niż pewnik, że wszystko przebiegnie według naszego planu.

A jak było u Was? Coś się potwierdziło u Was z tej listy?


Zobacz ten film, a przestaniesz bać się porodu!
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Marzena
Marzena | 2017-10-04 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszy poród o 15.30 zaczęły odchodzić mi wody na 19 pojechałam do szpitala i o 23.00 urodziłAm syna w terminie,drugi poród był okropny niedosc ze 9 dni Po terminie to lecz mam się 12 godzin, a niedawno urodziłAm syna i o 00,15 odeszły mi wody a o 02,05 urodziłAm i bardzo dobrze wspominam ten ostatni poród

Odpowiedz

Agnus Aga
Agnus Aga | 2017-10-04 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dziecko skurcze przyszły o 22:05 bardzo delikatne do szpitala dojechałam dopiero na 24:30 wtedy bule miałam co 3 min i rozwarcie małe ale 2:40 urodzilam byłam nastawiona na mocniejszy ból więc mile mnie zaskoczyło że tak poszło .....
Niestety teraz 3 tygodnie temu urodziłam drugą córkę bule z góry pierwsze przyszły już mocne pierwsze dostałam o 2:18 potem 2:33 i potem 2:44 i odeszły wody był był bardzo mocny myślałam że urodzę w samochodzie dojechałam do szpitala na 3:30 tam mnie zbadali i miałam pełne rozwarcie i bule ci 3 min bardzo silne to parte przy pierwszym dziecku tak nie bolały i 4:40 urodzilam córkę zdrowa 3410 i 55 cm a pierwsza córka miała 3200 i 54 cm przy pierwszej byłam nacięta dłużej dochodziłam do siebie przy drugiej troszkę pękłam mialam dwa szwy ale po dwóch godzinach czułam się SUPER dwie córki i dwue różne ciąże i dwa różne porody ......

Odpowiedz

maleńka
maleńka | 2017-10-04 10:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dziecko urodziłam w 38 tyg ciąży akcja trawała 6 godz 30 m, byłam nacięta, skurcze były do wytrzymania. Drugie dziecko urodziłam tydzien po terminie poród trwał 5 godzin ale był strasznie bolesny, bóle z krzyża, na szczescie bez nacięcia. Na pewno drugi poród pozostanie mi długo w pamięci...

Odpowiedz

ona89098
ona89098 | 2017-10-03 19:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój pierwszy poród trwal prawie 11 godzin , ból straszny ,miałam skurcze krzyżowe, byłam nacinana , 5 dni po terminie, dziecko 3750g. drugi poród expresowy niecałe 2 godz , poród szybki ,też 5 dni po terminie ,dziecko 3330 g, byłam również nacinana, przy porodzie drugim pękła mi kość ogonowa więc męczyłam się przez kolejne 3 miesiące po porodzie , ledwo mogłam chodzić ,nie mówiąc o siedzeniu

Odpowiedz

mama
mama | 2016-11-04 08:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie prawda. Pierwsze dziecko urodzilam w 5 godzin w 39 tc. Drugie syna poród wspominam okropnie horror mimo tego że trwał on tylko 2 godziny o zgroza...bol nie do zniesienia nagle bez ostrzeżenia bylam w szoku...potem okazało sie ze ma glowe35 a ja ważę 50kg przy 164 wzrostu. Nie mogłam go urodzić parlam godzinę!!! Nabil sobie krwiaka na główce kosmicznych rozmiarów!! Ja popekalam chyba wszędzie gdzie się dalo okropny krwotok... Drugi poród okazał się sto razy cięższy od pierwszego...pierwszy byl mily i przyjemny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | mama | 2017-10-03 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszy poród:
Faza I trwała 7 godz, fizjologiczne małe pęknięcie, parcie 30min, 6 dni po terminie, waga córki 2900, 54 dł.
Za 14 miesięcy drugi poród:
Faza I trwała 6,5 godz., nacięcie i rozdarcie, parcie 5min, idealnie w terminie, waga syna 3600, 55 dł. Syn miał krwiaka na głowie.
Obydwa porody zaczęły się tak samo- lekki ból brzucha i delikatne plamienie.
Jeśli miałabym porównywać to drugi poród uważam za lżejszy, ale może mi się tylko tak wydaje.

Odpowiedz

Agnus Aga
Agnus Aga | mama | 2017-10-04 11:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To tak jak u mnie drugi przyszedł nagle i z góry mocne bolące skurcze miałam rodziłam 1:10 min ale był nie do wytrzymania

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2016-10-30 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszy 5 godzin i 4150 kg drugi 4 godziny i 4300. Oba milo wspominam. Z obu porodow najbardziej bolalo szycie:) i skurcze w łydkach na koniec:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sandra
Sandra | Natalia | 2016-11-05 06:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oo tak. Przeklęte szycie..

Odpowiedz

mamamagda
mamamagda | 2016-09-21 09:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rodziłam trzy razy,pierwszy poród długi męczący bolesny,drugi krótszy,lżejszy,trzeci jeszcze krótszy i najmilej wspominam.Przy każdym porodzie byłam nacinana,każde następne dziecko cięższe,każde dziecko po terminie...

Odpowiedz

Czarna
Czarna | 2016-09-21 09:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszy poród- 5h, nacinane krocze, 3200g. Drugi poród- 14 h, bez nacinania krocza, 3350g. Trzeci poród- po 7 h, szybka cesarka, 3500g. Nie ma reguł... Najmilej wspominam drugi poród...

Odpowiedz

katia
katia | 2016-09-18 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dziecko urodziłam przez cesarskie cięcie ponieważ meczylam się prawie 24h mimo podawanej oxytocyny a ważył 3860gram i urodziłam 10dni po terminie a drugie dziecko urodziłam naturalnie w 2,5h i wazylo 3680gram i 5dni po terminie także zgadzam się z autorem artykułu ze żadnej reguły na poród nie ma ponieważ każda kobieta jest inna...

Odpowiedz

bajka
bajka | 2016-09-18 11:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dla mnie drugi poród był łatwiejszy. Szybko zgodziłam się na oxytocynę, i znieczulenie i wiedzialam co robić żeby szybko urodzić. Bolało tak samo ale poszło jakos przyjemniej. Synek urodził się mniejszy. Krocze miałam nacinane (tak jak i za pierwszym razem). Urodził się dzień przed terminem (pierwsze - 5 dni po terminie). Długość porodu: 13 h (faza parcia: 10 minut) pierwsze dziecko: 7,5 h (faza parcia: 1:10h)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?