Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Drugi rok życia dziecka

| 03.09.2009 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, chodzić
W pierwszym roku życia maluch uczy się tylu rzeczy! Ale w drugim jego osiągnięcia są nie mniej imponujące.
Dwunastomiesięczne szkraby mają jedną wspólną cechę: wytrwale szlifują każdą umiejętność, której właśnie się nauczyły. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele.

Zostanie chodziarzem
Z reguły roczniaki, trzymane za rączkę, są w stanie przejść kilka metrów. Możesz być spokojna, że częste lądowanie na pupie nie zniechęci maluszka do samodzielnego chodzenia. Półtoraroczny malec będzie już potrafił pewnie przechodzić nad leżącymi na podłodze przeszkodami.
Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo.

Chętnie porozmawia
Już jakiś czas temu maluch zorientował się, że słowa nie są pustymi dźwiękami, i zaczął je kojarzyć z osobami, przedmiotami i sytuacjami. Krótko mówiąc: zrozumiał, że niosą ze sobą jakąś treść. Być może już wypowiedział swoje pierwsze słowo albo zrobi to lada moment (koniecznie je zapisz!). Teraz jego słownik będzie się poszerzał z dnia na dzień.
Jak możesz pomóc? Opowiadaj maluchowi o wszystkim, co was otacza, dokąd idziecie, co robicie, co kupujecie, nazywaj przedmioty. Czytaj mu ulubione książeczki. Mów do dziecka spokojnie i wyraźnie. Staraj się nie zdrabniać słów, bo to wcale nie ułatwia nauki mówienia, a wręcz ją utrudnia.

Spróbuje jeść sam
Najpierw rączkami, a potem łyżeczką – jak rodzice. Warto wykorzystać zapał do nowości i zachęcać malucha do samodzielnego jedzenia. Półtoraroczny malec z reguły potrafi już pić sam z kubeczka.
Jak możesz pomóc? Przede wszystkim nie wyręczaj dziecka. Od samego początku nie zabraniaj mu jedzenia rączką. Spraw mu też plastikową łyżeczkę i dobry śliniak. Przygotuj się, że wokół stołu będzie spory bałagan. Możesz na początku nakładać jedzenie do dwóch miseczek: z jednej go nakarmisz, z drugiej będzie jadł sam.

Potrenuje wspinaczkę
Maluchy uwielbiają wdrapywać się na sofę, fotel, schody, śpiącego tatę... Początkowo wspinają się na czworakach, później trzymane za rączkę, w końcu (na ogół pod koniec drugiego roku) zaczynają robić to samodzielnie.
Jak możesz pomóc? Asekuruj malca, ale nie wyręczaj, stawiając od razu na najwyższym schodku. Kiedy schodzi, podpowiedz, że łatwiej to zrobić tyłem.

Odkryje w sobie duszę artysty
A to za sprawą sprawnych małych rączek, które chętnie będą przyciskać różne guziczki, wykręcać śrubki i rozkładać klocki na czynniki pierwsze. Dzięki tej artystycznej inwencji powstaną pierwsze kompozycje z klocków i pierwsze rysunki malucha... niestety, niekoniecznie na kartce.
Jak możesz pomóc? Sprzątnij z pola widzenia urządzenia, z których maluch mógłby wykręcić drobne elementy. Zachęcaj szkraba do wspólnego tworzenia.

Zbuntuje się
W drugim roku życia malec zaczyna pokazywać różki – ujawnia się jego potrzeba niezależności. Chce sam się ubierać, jeść itd. Złości się, gdy coś mu się nie udaje. Próbuje wymuszać różne rzeczy, płacząc, tupiąc, kładąc się na podłodze.
Jak możesz pomóc? Nie ulegaj dziecięcym łzom, bo następnym razem smyk będzie płakał dwa razy dłużej. Staraj się być stanowcza.


Dyskutuj na forum: Pierwsze słowo...

tm_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?