Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy dwulatek może iść do przedszkola? - rozmowa z ekspertem

| aktualizacja: 07.01.2014 | 8

Myślisz: „Taki mały... Jak on tam sobie poradzi?”. Ale nawet dwulatki mają szansę szybko odnaleźć się w przedszkolnej grupie. Jak im w tym pomóc, pytamy Joannę Kęskę, nauczycielkę wychowania przedszkolnego z warszawskiego przedszkola nr 206.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, dziewczynka, dwulatek, rysunek, przedszkole
fot. yanlev - Fotolia.com

Gdy coraz więcej sześciolatków zaczyna naukę w pierwszej klasie, w przedszkolach zwalniają się miejsca dla młodszych dzieci. Jeśli twój dwulatek ma z tego skorzystać, przeczytaj naszą rozmowę.

Co najbardziej się liczy w przygotowaniu dziecka do przedszkola?

Najważniejsza jest samodzielność. Dzięki niej dziecko, nawet dwuletnie, może być bardziej pewne siebie i lepiej odnajdzie się bez mamy w grupie wśród innych dzieci. Wiadomo, że dwulatek nie jest w stanie robić doskonale wszystkiego sam, ale jeśli wcześniej miał w domu okazję jeść zupkę łyżką, zakładać spodenki, kapcie czy czapkę, będzie czuł się pewniej w przedszkolu, gdy przyjdzie mu zmierzyć się z tymi zadaniami.

Czy twoje dziecko jest samodzielne? - zrób TEST

A jeśli dziecko jeszcze słabo sobie z tym radzi?

Od momentu zapisania dziecka do przedszkola, warto zwracać uwagę, by miało jak najwięcej okazji do ćwiczenia samodzielności. Ale nawet jeśli w chwili rozpoczęcia zajęć dziecko nie będzie samodzielne w 100 procentach, nic się nie stanie – w przedszkolu i tak może liczyć na pomoc ze strony opiekunek. Kontakt ze starszymi dziećmi sprawia też, że obserwując je, dziecko zaczyna się szybciej rozwijać – jeśli nie we wszystkich sferach, to w niektórych na pewno.

Dwulatki zwykle jeszcze słabo mówią...

To prawda. Przedszkolne początki bywają łatwiejsze dla dziecka, które w miarę dobrze się porozumiewa. Dobra komunikacja przydaje się w kontaktach między dziećmi, ale też ułatwia opiekunkom zrozumienie potrzeb dziecka.

Logopeda radzi, jak wspierać rozwój mowy dwulatka:


Czasem dziecko mówi sporo, ale rozumieją je tylko rodzice...

Rodzic często rozpoznaje potrzeby dziecka nie tylko po słowach, ale też po jego zachowaniu, sygnałach, które płyną z ciała. Jeśli dziecko nie umie dobrze się porozumiewać, warto uprzedzić nauczycielkę, jak zgłasza ono swoje potrzeby. Takie podpowiedzi mamy czy taty są bardzo cenne. Gdy dziecko czuje się rozumiane w przedszkolu, łatwiej mu polubić to miejsce.

O czym jeszcze warto uprzedzić nauczycielki w przedszkolu?

Warto opowiedzieć o upodobaniach dziecka. Gdy nauczyciel wie, co ono lubi, szybciej je czymś zainteresuje, podsunie taką zabawkę, którą będzie chciało się bawić, czy książeczkę, która przypadnie mu do gustu. Na pewno łatwiej będzie pozyskać zaufanie dziecka, gdy rodzice powiedzą, jakie zachowania ze strony dorosłych dziecko lubi, a za czym nie przepada, np. nie wszystkie dzieci lubią być przytulane czy brane na kolana. Jeśli pani o tym nie wie, dziecko może źle reagować na próby pocieszenia go.

Ile czasu dwulatek może spędzić w przedszkolu - sprawdź.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Dagmara
Dagmara | 2017-06-05 14:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepsze dla rozwoju emocjonalnego dziecka jest możliwość pozostania w domu z rodzicem lub inną bliską osobą np. babcią do końca 3 roku życia. Jeśli tylko mamy taką możliwość korzystajmy z niej. dziecko w tym czasie buduje więź emocjonalną z najbliższymi osobami i pomimo to ,że przedszkole wydaje się atrakcyjne to tak naprawdę dziecko w tym wieku najbardziej potrzebuje opieki rodziców.

Odpowiedz

Karolina
Karolina | 2016-11-30 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam, że zapisanie dziecka do przedszkola Pod Dębusiem Olbrzymkiem, to dobra decyzja.
Dwulatek naprawdę jest już w stanie sobie poradzić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wykreowany
Wykreowany | Karolina | 2017-08-20 23:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam, że durny ten wpis, postaraj sie trochę jeśli juz robisz marketing szeptany

Odpowiedz

kasiakacp
kasiakacp | 2015-03-08 19:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja moje starsze teraz juz 5 letnie dziecko wyslalam do przedszkola rok wczesniej ... rocznikowo mial 2,5 roku bo jest z lutego. Dodam ze dziecko jest 2 jezyczne, wczesniej chodzilo do zlobka i poszlo do przedszkola bez pieluchy i samodzielne. od wrzesnia powtarzamy probe z mlodszym bratem ktory tez jest z lutego i obecnie chodzi do zlobka.
nie wszystkie jednak dzieci sa na to gotowe nie tylko emocjonlnie ale i psychicznie, zlobek duzo daje.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2013-09-09 13:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po 1 przedszkola nie przyjmują poniżej 2,5 lat, poza tym dużo dzieci dopiero po 2 rż zaczyna kumać nocnik i zaczyna się rozkręcać z mową. Ja znam dziecko które centralnie poszło na 3 ur do pkola i rodzice mają ogromne problemy przez za wczesne posłanie. Stw. przez psychologa dziecięcego. Następna sprawa ja mam córkę ze stycznia, która 2 lata z rzędu się nie dostała do pkola! to jak mają 2 latki przyjmować jak 4 latki się nie dostają ;) baaa nawet niespełna 5 latki gdyby moja córka się dostała za 1 razem miałaby 3 lata 8 m-cy, teraz ma 4 lata i 8 mcy i nadal jest w domu ze mną...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wanda
Wanda | Anonim | 2013-09-09 17:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To zależy od miasta i przedszkola. Nie wszystkie placówki publiczne są tak samo oblegane. W przedszkolu prywatnym dwulatek to norma.

Odpowiedz

aaa
aaa | Wanda | 2014-09-02 09:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, prywatne przedszkola nawet nie robią problemów z tym, że dziecko jeszcze chodzi w pieluchach, na prośbę rodziców jedynie próbują dziecko zaadaptować do treningu czystości, jednak nie ma na to nacisku. Mój półtora roczny syn chodził na zajęcia adaptacyjne do prywatnego przedszkola, które były przeznaczone dla dwulatków i świetnie sobie z tym radził, przedszkolanki świetnie sobie radziły, dla rodziców był osobny pokój z kawą jeśli nie czuli się na tyle gotowi aby zostawić dziecko zupełnie samo. Mały również miał frajdę byłam świadkiem jak cieszył się z zajęć z farbami pomimo że bawił się nimi po swojemu to dzieci mu pomagały i zapomniał o mnie przez co nie bałam się go zostawić na te 2 godzinki samego.

Odpowiedz

pedagog
pedagog | aaa | 2014-09-09 23:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

1,5 roczne dziecko powinno uczęszczać do żłobka ,bo tam są zapewnione warunki do jego rozwoju.Tylko szalony rodzic i szalony dyrektor przedszkola może robić taka szkodę dziecku.
Niepubliczne przedszkola przyjmują tak małe dzieci , bo reforma spowodowała spadek ilości dzieci w przedszkolach, i w ten sposób ratują się przed spadkiem zarobków. Łamią tym samym przepisy i dwie Ustawy, Ustawę o systemie Oświaty i ustawę żłobkową.
Pani psycholog , która twierdzi,że dwulatek nadaje się do przedszkola równie dobrze może stwierdzić,że dziecko już po urodzeniu nadaje się do przedszkola - mała różnica.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?