Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Dysleksja - na czym polega i czy da się jej uniknąć

| 10.03.2013 | 0

W szkołach jest coraz więcej dyslektyków - na czym polega dysleksja i czy możecie jej uniknąć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Dysleksja, dysgrafia, dysortografia - na czym polegają?

Terminu dysleksja używa się też w węższym znaczeniu, określając nim wyłącznie kłopoty z nauką czytania. Dziecko nie może zapamiętać liter lub, gdy je już pozna, ma problemy ze złożeniem ich w słowa. Gdy już składa słowa, czyta wolniej, nie robi tego płynnie i popełnia dużo błędów, słabo rozumie tekst.
 
Dysgrafia to trudności z pisaniem. Malec robi to brzydko - litery są niekształtne, mało czytelne. Często pisze wolniej niż koledzy. Dysortografia to trudności z poprawną pisownią. Ten problem dotyczy starszych dzieci, zwykle tych, które miały problemy z nauką czytania i pisania. Może wyglądać różnie: dziecko zjada litery, przestawia je, zamienia, nie kończy słowa, popełnia błędy ortograficzne, choć zna reguły pisowni.
Dyskalkulia to trudności w operowaniu liczbami. Dziecko o prawidłowym poziomie inteligencji nie rozumie matematyki, nie wie, czy trzeba dodać, czy odjąć, myli się w najprostszych obliczeniach. Dyspraksja to trudności w planowaniu i wykonywaniu czynności ruchowych, kłopoty z nabywaniem nowych. Dziecko z trudem zapina guziki, wiąże sznurowadła, posługuje się sztućcami, ma także kłopoty z czynnościami, które wymagają utrzymania równowagi.

Czytaj też: Jak mądrze karać i nagradzać dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?