Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Dysleksja - na czym polega i czy da się jej uniknąć

| 10.03.2013, aktualizacja: 10.03.2013 | 0

W szkołach jest coraz więcej dyslektyków - na czym polega dysleksja i czy możecie jej uniknąć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Objawy dysleksji

Są pewne objawy, po których możesz poznać, że dziecku może grozić dysleksja. Jest to np. niska sprawność fizyczna. Dziecko nie przepada za zabawami z rówieśnikami, nie jest tak sprawne jak koledzy. Ma problem z utrzymaniem równowagi, wolniej nabywa nowe umiejętności.
Jest też mniej sprawne manualnie. Jeśli trzylatek nie umie narysować zamkniętego koła, czterolatek – krzyża, w wieku pięciu lat dziecko nie rysuje kwadratu, w wieku sześciu, siedmiu – szlaczków w liniach, warto mu się przyjrzeć. 

Sprawdź, jakie umiejętności powinien posiadać trzylatek, czterolatek i pięciolatek.

Zaniepokoić powinny też problemy z samoobsługą - ubieraniem się, zapinaniem guzików, a w zerówce także z wiązaniem butów, jedzeniem, trudności z mówieniem czy opóźniona lateralizacja - tzn. czterolatek wciąż nie zdecydował, którą ręką rysuje, je – prawą czy lewą. Pod koniec wieku przedszkolnego nie potrafi wskazać u siebie prawej i lewej ręki, nogi, oka, ucha, myli strony.

Szczególnie uważnie trzeba też obserwować dziecko, które urodziło się po ciąży zagrożonej i po porodzie z problemami, wcześniaka, oraz takie, które rozwijało się ruchowo z opóźnieniem, np. późno zaczęło chodzić czy siadać.

Czytaj też: 3 domowe eksperymenty, dzięki którym dziecko pokocha nauki ścisłe

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?