Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dzidziuś i słońce

| aktualizacja: 30.06.2009 | 0

Choć opalony bobasek wygląda rozkosznie, nie daj się skusić słońcu. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa, niż dorosłego, dlatego nadmiar słońca może wyrządzić mu większą krzywdę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, lato, basen, woda
Nie namawiam cię, byś jak Pamela Anderson biegała po plaży w bikini i rzucała się w odmęty morza za każdym razem, gdy usłyszysz: „Ratunku!”. By pracować w naszym patrolu słonecznym, nie musisz wykazać się tężyzną fizyczną – wystarczy, że będziesz wiedziała, jak chronić dziecko przed słońcem (bo jego skóra łatwo ulega poparzeniom) i przed niebezpiecznym upałem (bo przegrzanie organizmu zaburza jego funkcjonowanie, np. nerki pracują na pół gwizdka). To nie znaczy, że całe lato powinnaś siedzieć z bobasem w domu. Cieszcie się słońcem, ale róbcie to z głową. Oto przykazania na upalne miesiące.

W DOMU

Rozbieraj, nie ubieraj
Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników czy skarpetek... Bobasa ubranego w jednorazową pieluszkę przykryj jedynie tetrową. A na spacer wybierz bawełniane body bez rękawków albo cienki podkoszulek.

Schowaj kołdrę
W upalne noce wystarczy flanelowa pieluszka, prześcieradełko albo poszewka na kołdrę. Pamiętaj, przegrzewanie nie sprzyja zdrowiu, wręcz przeciwnie – niemowlęta, którym stale jest zbyt ciepło, znacznie częściej chorują.

Zasłoń okna
Weź przykład z Włochów czy Hiszpanów i zasłoń szczelnie okna (w ciągu dnia!) albo opuść żaluzje. Jeśli trzeba, zmień zasłony na jaśniejsze (będą lepiej odbijać promienie słoneczne) i gęściej tkane. Masz balkon? Zorientuj się, czy nie da się na nim zamontować czegoś w rodzaju markizy (choćby z rozpiętego na sznurkach do suszenia prześcieradła) – dzięki temu zmagazynujesz trochę cienia, co sprawi, że w pokoju przylegającym do balkonu zrobi się nieco chłodniej.

Zmień pokój
W każdym mieszkaniu są miejsca cieplejsze i chłodniejsze. Jeśli w okna pokoju dziecka świeci właśnie słońce, przenieś maluszka do innego pomieszczenia (nawet do przedpokoju). Nie osłaniaj łóżeczka baldachimem – uwięzionym w ten sposób powietrzem trudno oddychać.

Uważaj na przeciągi...
Mieszkanie trzeba oczywiście jak najczęściej wietrzyć (warto otwierać okna po mniej nasłonecznionej stronie), ale należy unikać przeciągów – łatwo wtedy o przeziębienie.

...i wentylator
Jeśli go używasz, koniecznie zadbaj, by ochłodzone powietrze nie owiewało niemowlęcia.

Ochładzaj dziecko
Jeśli mimo tych działań malcowi nadal jest bardzo gorąco, możesz wy-kąpać go w letniej wodzie (o temperaturze 37°C) albo chociaż przemyć mu czoło i skronie zwilżoną gąbką.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?