Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecięce przeziębienie - porady dla rodziców

| aktualizacja: 28.08.2015 | 8
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
10567489-591x591.jpg
Szkliste oczy, brak apetytu, rumieńce i ciepłe czoło. Jesienią o przeziębienie nie trudno - sprawdź, co wtedy robić.
Teraz już nie ma znaczenia, kto „przyniósł” wirusa do domu. Zresztą o tej porze roku o to najłatwiej. Wystarczy, że ktoś chory kichnął obok wózka, dotknął rączki lub zabawki malucha, która potem powędrowała do buzi... Zacznij szybko działać, by banalna infekcja nie zmieniła się w coś poważniejszego. Oto plan działania.

Katar

Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Jeśli jesteś mamą noworodka, niech cię nie zmyli kichanie. U takiego malucha jest to zazwyczaj odruch oczyszczający nosek. Pierwszym objawem kataru jest sapka – to znak, że śluzówka nosa jest obrzęknięta, pojawił się stan zapalny. Potem zauważysz wodnistą wydzielinę, rośnie też temperatura. Katar najbardziej męczy niemowlę, bo z zatkanym noskiem trudno ssać. Maluch jest wtedy rozdrażniony.

Polecamy: Katar u niemowlaka - rodzaje kataru

Co możesz zrobić?

• Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople do noska soli fizjologicznej. Potem połóż malucha na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nosek jest nadal zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora. Nie wkładaj patyczków do dziurek, bo możesz uszkodzić delikatną śluzówkę!
• Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Częściej trzymaj malucha na rękach w pozycji pionowej. Układaj go na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, by dziecko nie leżało zupełnie płasko. Nie kładź poduszki pod główkę. Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Pantenolem, Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek, a jeśli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko.
To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka (powyżej 38°C), kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.

Kaszel

Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.

Co możesz zrobić?

• Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę mineralną, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Jeśli masz inhalator (nebulizator), zrób dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. W pierwszym roku życia nie stosuj żadnych ziołowych syropów łagodzących suchy kaszel.
• Mokry kaszel – ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że maluch nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka. Może ją potem zwymiotować. Zachęcaj go, by dużo pił – wtedy wydzielina będzie rzadsza i łatwiej ją odkrztusi. Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (nebulizatorem). Często noś dziecko na rękach, oklepuj mu plecki kilka razy dziennie, by ułatwić odkrztuszanie. Pod materacyk w łóżku podłóż książki (patrz: postępowanie w przypadku kataru). Za zgodą lekarza możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę – ale nie dawaj sama żadnych leków.
To ważne! Jeżeli temperatura wzrasta, kaszel bardzo się nasila, staje się szczekający, towarzyszy mu duszność i świszczący oddech – szybko zadzwoń do lekarza.

Ból gardła

Kiedyś sądzono, że nie męczy niemowląt – to nieprawda (po prostu trudno to stwierdzić). Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli na tyle mocno, że maluch niechętnie połyka, bardzo się ślini. Zajrzyj do gardła, by sprawdzić, czy nie jest czerwone. Zrób to, gdy dziecko jest najmniej rozdrażnione i nie po jedzeniu. Chwilę przytrzymaj język końcem łyżeczki lub palcem wskazującym. Z tą nieprzyjemną czynnością najlepiej oswajać zdrowego malca, więc rób to wcześniej, jeśli możesz (będziesz też w stanie odróżnić kolor zdrowego i chorego gardła).

Co możesz zrobić?

Podawaj dużo picia: wodę, herbatkę z malinami, lekkie i niezbyt kwaśne kompoty. Rób inhalacje za pomocą nebulizatora – skutecznie nawilża gardło i łagodzi ból.
To ważne! Gdyby u malucha pojawiła się wysoka gorączka (patrz obok), dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, na migdałkach zauważyłabyś naloty lub gardło było purpurowe, skontaktuj się z pediatrą.

Gorączka

Nie traktuj jej jak wroga. Jest naturalną reakcją obronną organizmu na pojawienie się bakterii i wirusów. Temperatura wyższa od normy nawet o dwa stopnie nie musi oznaczać ciężkiej choroby. Normalna ciepłota ciała dziecka waha się w ciągu doby od 36,3 do 37,2°C. Bądź jednak czujna – temperatura u malucha może wzrosnąć nagle nawet do 40°C. Gorączka czasem występuje przy drobnych infekcjach, a infekcja może też przebiegać bez niej – zdarza się to częściej u noworodków i niemowląt, bo ich mechanizmy obronne organizmu nie działają jeszcze tak jak u starszych dzieci. Infekcje bez gorączki miewają też maluchy mające alergię.

Co możesz zrobić?

• 37,3–38°C = stan podgorączkowy. Może go wywołać nawet banalne przeziębienie. Nie wymaga wzywania lekarza ani od razu podawania leków przeciwgorączkowych. Traktuj dziecko tak, jakby miało lekką infekcję. Zadbaj, by dużo piło (wody, herbatek), odpoczywało i dłużej spało.
To ważne! Jeśli do czwartego dnia temperatura nie spadnie, skontaktuj się z pediatrą.
• 38,1–39°C = gorączka umiarkowana. Jeśli nie występują inne objawy, np. ból gardła czy brzuszka, poczekaj z wizytą u pediatry nawet dwa, trzy dni. Pozwól wykluć się chorobie. Prawdopodobnie dziecko przez ten czas samo ją pokona. Przez ten okres podawaj mu dużo picia, bo teraz intensywnie się poci. Jest to wbrew pozorom dobry objaw, bo w ten sposób organizm się ochładza, ale istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia. Chroń też malucha przed przegrzaniem – załóż mu cienką piżamkę, przykryj lekką kołdrą. Podaj dziecku paracetamol, np. Apap, Panadol w syropie lub Efferalgan, który jest w czopkach.
To ważne! Dziecko powinno dostawać lek co cztery godziny, aż temperatura się obniży.
• Ponad 39,1°C = wysoka gorączka. Oznacza ona, że infekcja rozwija się dość gwałtownie. Domowe sposoby mogą w tej sytuacji okazać się nieskuteczne. Szybko więc wezwij lekarza. Podaj dziecku lek przeciwgorączkowy. Jeśli nie zadziała do przybycia pediatry, zastosuj ochładzające kompresy: zmoczone ręczniczki połóż na kilkanaście minut na czoło oraz brzuszek (można również na kark), omijaj jednak klatkę piersiową.
To ważne! Nigdy nie zanurzaj chorego malucha w zimnej wodzie. Kąpiel ochładzająca powinna mieć temperaturę o stopień niższą od jego ciepłoty ciała. Gdy bardzo się poci, wytrzyj go i przebierz w świeże ubranko.


RADY DLA TATY

Jako mężczyźnie łatwiej ci zachować zimną krew, gdy maluch zaczyna chorować. Aby pomóc:
- zrób wszystkim rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy.
- na noc wysmaruj dziecku klatkę piersiową oraz plecy maścią przeznaczoną dla najmłodszych, np. Olbas lub Pulmex baby (powyżej szóstego miesiąca życia).
- poszukaj w literaturze fachowej informacji, które uspokoją żonę.


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia IMiD w Warszawie.

td_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

balu
balu | 2017-04-29 18:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam pomogły dopiero nebulizacje. Niestety okazało się, że to zapalenie krtani i trzeba podać Benodil,żeby obrzęk zniknął i żeby synek tak się nie męczył.

Odpowiedz

tolka
tolka | 2015-09-30 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam teraz też lekarz przepisał fosidal wspomagająco do antybiotyków, bo niestety synek dostał zapalenia oskrzeli. Bardzo pomaga mu ten syrop i mam nadzieję, że szybko go na nogi postawi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Talin
Talin | tolka | 2016-06-26 13:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wypróbowałam na wyjeździe wakacyjnym. Za daleko do lekarza rodzinnego i kupiliśmy za namową farmaceutki. Naprawdę jest skuteczny w swoim działaniu.

Odpowiedz

nootka
nootka | tolka | 2017-02-16 15:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy fosidal mogę podać 2,5 latce? Kaszle od paru dni, podawałam jej syrop z cebuli, ale nie pomógł. Boję się, żeby nie doszło do zapalenia oskrzeli

Odpowiedz

matkapolka
matkapolka | 2015-05-01 20:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas infekcja goni infekcję. Na szczęście bez powikłań, bo wcześniej to zapaleniem oskrzeli się skończyło. Teraz podaję od początku syrop przeciwzapalny fosidal, żeby hamować chorobę i żeby nie zeszła na dolne drogi oddechowe

Odpowiedz

aleks
aleks | 2013-12-27 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy mocnym katarze czy wysokiej gorączce, pierwsze co bym zrobiła, to telefon do lekarza czy przychodni. bałabym się na własną rękę leczyć malucha. jednak na lekki katar czy przy zapchanym nosku, często korzystam z disnemaru. fajny aerozol w postaci mgiełki. najpierw sama na sobie wypróbowałam, później zaaplikowałam mojej córci. niby małe opakowanko, ale wystarcza na kilka tygodni ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

cynamon
cynamon | aleks | 2016-12-21 22:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może i u nas się sprawdzi, kaszel przed świętami nie wróży nic specjalnego. Postanowiłam działać od pierwszej chwili i nie czekać na rozwój stanu zapalnego.

Odpowiedz

malina
malina | 2010-11-15 09:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myśmy ostatnio przeszli dwa razy takie przeziębienia, bo moje dziecko poszło do przedszkola i zaczęła się chorobowa jazda bez trzymanki. Gorączka, paskudny kaszel i katar. Na szczęście nie doszło do żadnych komplikacji. Wszyscy mi mówili, że to normalne, jak dziecko idzie do przedszkola, ale ja jednak postanowiłam wzmocnić swojego malucha i podaję mu codziennie syrop kidabion, bo zawiera witaminy i kwasy Omega-3. To dopiero dwa tygodnie, ale mam nadzieję, że już nas będą choróbska omijać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?