Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecięcy onanizm (masturbacja)

| aktualizacja: 10.02.2015 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
dziecko, śmiech, wstyd
fot. fotolia
Rodzice martwią się, kiedy zauważą, że ich dziecko masturbuje się. Pytają wtedy, jak reagować i co w tej sytuacji robić.
Masturbacja, która zdarza się u niemowląt i małych dzieci, nie ma nic wspólnego z przedwczesnym rozbudzeniem seksualnym. To zachowanie bliższe jest raczej czynnościom samouspokajającym w rodzaju kołysania się lub uderzania główką w szczebelki łóżka. Pod koniec pierwszego roku życia silnie zaznacza się postawa badawcza. Poznając świat, swoje ciało, dziecko odkrywa także istnienie narządów płciowych – tak jak odkrywa istnienie paluszków u rąk i nóg. Dotykając bogato unerwionych narządów płciowych, zauważa, że jest to przyjemniejsze niż dotykanie innych części ciała.

Dziecko masturbuje się, bo się nudzi

Niektóre mamy trzymają dzieci ciągle w łóżeczku w przesadnej obawie o czystość lub by mieć spokój. Nie puszczają dziecka na podłogę, uniemożliwiając mu aktywność ruchową. Zdarza się, że dziecko nie mając okazji do raczkowania, pozbawione odpowiednich, zachęcających do manipulowania zabawek, zaczyna się masturbować.
Zatem u podstaw zachowania, które określa się jako dziecięcą masturbację, leży po prostu zwykła ciekawość dziecka, niezaspokojenie potrzeby ruchu, niepokój, a także brak poczucia bezpieczeństwa lub zaburzenia w kontakcie z matką.
Nie tylko fakt onanizowania się budzi niepokój rodziców. Niektóre dzieci często dotykają narządów płciowych, przy czym czynność ta ma charakter nieświadomy. W tym przypadku proszenie lub zwracanie dziecku uwagi, by tego nie robiło, nie ma najmniejszego sensu.

Dlaczego dziecko się onanizuje?

Rodzice dość często popełniają błąd, traktując onanizm jako pierwotną przyczynę kłopotów wynikających z nadpobudliwości. Tymczasem jest on tylko jednym z jej objawów i zdarza się częściej u dzieci przeżywających długotrwałe napięcie i lęk. Dlatego nie można zwalczać go, lecz starać się wniknąć głębiej w dziecięcą psychikę, by znaleźć przyczynę emocjonalnych kłopotów. Czasami nie można ich uchwycić, a pomimo to onanizm znika tak niespodziewanie, jak się pojawił.
Masturbacja, która występuje w okresie dojrzewania, jest wynikiem uświadomienia sobie seksualnych potrzeb i wiąże się z wyobrażeniami erotycznymi. Różni się ona zasadniczo od onanizmu wczesnodziecięcego.

Zobacz też: Mamo, czy ty masz siusiaka?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Basia23
Basia23 | 2008-04-04 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 13 miesięczna córeczka od 6 miesięcy (odkąd wyszedł jej pierwszy ząbek) zaczęła najpierw podczas zasypiania zginać się trzymając kurczowo rączki wyprostowane na brzuszku, usta w kształcie dziubka i zaciskać mocno oczka. Później w trakcie jazdy samochodem, wykorzystuje tą sytuację, aby móc tak zrobić, bo w trakcie jazdy ja nie mam możliwośći aby jej przerwać ten "akt". Pediatra kazała dawać jej hydroxyzinum dwa razy dziennie - wprawdzie w nocy śpi ładnie, budzi się do karmienia, ale niestety ataki jak były tak są nadal. Nie wiem co mam robić, jak przweczytałam o onaniźmie u niemowląt to się przeraziłam. Nic nie pomaga, jestem zrozpaczona. Podczas spaceru, jak córcia leży w wózku, nikt nie widzi to prostuję jej rączki, mówię do niej, robię wszystko aby przestała tak tobić. Najgorzej jest go osoba trzecia to widzi, jest mi wstyd za córkę, nie wiem co powiedzieć, jak ją tłumaczyć.... Poprostu płakać się chce. Trwa już to 7 miesięcy! Błagam o radę

Odpowiedz

josiek
josiek | 2007-11-27 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na szczęście nie doprowadziło to do nerwicy ani żadnej dewiacji ale byłem świadkiem jak zrobiono horror z onanizmu u pięciolatka matka go biła prowadzała do lekarzy i nic to nie pomogło a zamiast dać czułości zamykała w pokoju za kare nauczycielka darła sie jak by ją coś w d.. ugryzło (stara panna) nikt z nim nie rozmawiał wmawiali mu że to straszne co robi a wystarczyło poczytać. To było 21 lat temu... teraz mam synka i wiem jak postępować i mam żal do matki i nauczycielki

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tija1303
Tija1303 | josiek | 2017-05-03 19:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo mi przykro z tego powodu!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?