Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

| aktualizacja: 05.08.2014 | 3

Bolesna decyzja została już podjęta, ale jeszcze nie wszyscy o niej wiedzą. W jaki sposób powiedzieć dzieciom o tym, że rodzice się rozwodzą?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Smutny chłopiec, dziecko
fot. Fotolia

Choć pewnie niejednokrotnie było świadkiem kłótni, Wasze dziecko do tej pory nie zdawało sobie sprawy, że jego rodzina już wkrótce się rozpadnie. Powiadomienie szkraba o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie czekają rozstających się małżonków.

Zapewnijcie o miłości do dziecka

Postarajcie się, aby o rozwodzie Wasze dzieci dowiedziały się od obojga rodziców jednocześnie, najlepiej podczas spokojnej, długiej rozmowy. Jeśli maluszek będzie widział, że mama i tata zgadzają się ze sobą, mówiąc o rozstaniu, łatwiej zaakceptuje rozwód rodziców. Jeśli nie jesteście pewni, czy się chcecie rozstać, powstrzymajcie się z rozmową. Ale pamiętajcie, że maluch nie powinien dowiedzieć się o Waszym rozwodzie od babci, czy kuzyna – zanim powiecie dziecku, nie rozgłaszajcie nowiny wszystkim swoim znajomym.
Wcześniej ustalcie we dwoje, co powiecie i w jaki sposób. Podczas tej szczególnej rozmowy, nawet jeśli drzemie w Was wiele negatywnych emocji, unikajcie kłótni i roztrząsań, kto z Was zawinił bardziej. Nie wdawajcie się w przyczyny Waszego rozstania – dziecko nie powinno obwiniać jednego z Was za rozwód, bo utrudni mu relacje z tym rodzicem. Zapewnijcie szczególnie stanowczo, że rozwód to sprawa wyłącznie Waszych wzajemnych relacji, i że w żaden sposób nie zakłóci to Waszej miłości do dziecka. Wyjaśnijcie: "Nie zgadzamy się ze sobą, dlatego postanowiliśmy się rozejść. Ale nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami". Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, wiele rodziców ułatwia sobie zadanie i mówi, że np. tata wyjeżdża. To błąd – maluszek może utracić poczucie bezpieczeństwa i reagować paniką za każdym razem, gdy straci mamę z oczu.

Nie ukrywajcie uczuć

Podczas rozmowy o rozwodzie nie starajcie się na siłę wyglądać na zadowolonych i szczęśliwych. Dziecko, choć może jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest rozwód, z pewnością czuje, że to nic pozytywnego. Wasz uśmiech może go jedynie zranić – rodzice wyglądają na ucieszonych, a tymczasem on przeżywa dramat. Wyjaśnijcie, że i Wam jest trudno, ale doszliście do wniosku, że rozwód będzie najlepszym wyjściem. Pozwólcie dziecku na wyrażenie swoich emocji – przyjmujcie ze zrozumieniem jego wybuchy agresji wobec Was, płacz, czy histerię. Dziecko postawione w obliczu rozpadu rodziny czuje się oszukane i zrozpaczone.

Jak się zmieni jego świat

Dzieci, postawione w niecodziennej sytuacji, obawiają się tego, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Dlatego już podczas pierwszej rozmowy przedstawić konkretne plany: z kim dziecko będzie mieszkać, jak często widywać się z drugim rodzicem, kto będzie odprowadzał do szkoły i chodził na wywiadówki. Warto przygotować się na szczegółowe pytania dzieci. Nie zapewniajcie dzieci, że być może jeszcze wrócicie do siebie – malec może nawet przez lata żyć tą nadzieją i przeżyć kolejną tragedię, gdy jedno z Was znajdzie sobie nowego partnera.

Zobacz także: Jak uchronić dziecko w czasie rozwodu rodziców?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

danka
danka | 2016-01-11 22:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem z mężem od przeszło 12 lat. Mamy 7 letniego syna. Jednak między nami zaczęło się coś psuć. Ja zakochana nie wiedziałam na początku o co chodzi. A on zabawiał się z koleżanka z pracy. Planowaliśmy wspólne wakacje, a on na to, że nie ma czasu, że musi zarabiać, praca itd. W końcu się ode mnie wyprowadził. Ogarnęła mnie pustka. Ale nie dałam się tak bezproblemowo odsunąć na bok. Zamówiłam urok miłosny ze strony urok-milosny.pl którą zachwalalo dużo osób. Mąż wrócił prosząc o jeszcze jedną szanse. Dałam mu tą szansę i mam nadzieję że już mnie nigdy nie zrani.

Odpowiedz

Dziadek
Dziadek | 2011-06-25 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem najważniejszą sprawą w takiej sytuacji jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Stało się co się stało i obrzucanie się błotem i utrudnianie kontaktów nie ma najmniejszego sensu. Ta mala niewinna istota musi wiedzieć gdzie są jego rodzice i musi wiedzieć, że może liczyć na wsparcie i pomoc ich obojga. Pamietajmy o tym.

Odpowiedz

facet
facet | 2010-09-28 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rano przybiega do rodziców i widzi mame z innym panem! Budzi sie w nocy woła tate a jego nie ma! Bo mamusia po 8 latach sie zakochała a dwoje dzieci 6 i 3 ją nie obchodzi. Oczywiście domaga sie pełnych praw rodzicielskich a tatuś won i niech nie zapomni o alimentach!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?