Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka nad wodą i w górach

| aktualizacja: 28.05.2015 | 0

Woda i góry to oczywiście najbardziej atrakcyjne miejsca na letni wypoczynek z maluchem. Aby nic nie zmąciło upragnionego wypoczynku, warto kierować się pewnymi zasadami.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Radość kąpania, czyli bezpiecznie nad wodą

Woda przyciąga dzieci jak magnes. Nic dziwnego, że latem trudno znaleźć miejsce na nadmorskiej plaży czy innym kąpielisku. Niektóre maluchy są z natury ostrożne i potrzebują czasu, by oswoić się z nową sytuacją, a inne – zachłannie poznają kolejne miejsca, nie bacząc na ryzyko. Nad wodą nie można spuszczać z oka ani nieśmiałków, ani ryzykantów.
  • Najbezpieczniej na strzeżonej plaży. Ratownicy reagują natychmiast, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy albo kiedy zobaczą dziecko bez opieki.
  • Tu rządzi ratownik. Choć maluch ma słuchać mamy i taty, zanim wejdziesz z nim do wody, sprawdź, czy wolno się kąpać. Naucz dziecko rozróżniać kolory flag (czerwona – zakaz kąpieli, biała – można wchodzić do wody) i kolory boi (czerwone wyznaczają miejsce kąpieli dla dobrych pływaków, żółte – dla początkujących).
  • Skrzyżowane ręce. Jeśli wołasz pomocy, nie machaj dłonią, jak przy pozdrawianiu. Podnieś obie ręce do góry i skrzyżuj je nad głową – to dla ratowników czytelny sygnał, by się wami zająć.
  • Blisko lądu. Gdy maluch się kąpie, nie leż na kocyku na plaży, wejdź do wody, tak by dziecko znajdowało się między tobą a lądem. To najlepszy sposób ochrony.
  • Woda dla ochłody. Na początku lata woda w morzu czy jeziorze jest jeszcze chłodna. Nagłe zanurzenie, np. po długim leżeniu, może wywołać wstrząs termiczny. Wchodźcie do wody powoli, najpierw mocząc stopy i nadgarstki, potem ochlapując resztę ciała. Jeśli widzisz, że dziecku jest zimno, zabierz je na brzeg i okryj.
  • Na nieznanym terenie. Jezioro czy sadzawka muszą być najpierw zbadane przez rodziców. Ważna jest ich głębokość, ale też spadek dna, jego rodzaj, czystość (bez szkieł, puszek itp.). Kąpiel w rzece ogranicz do pluskania przy brzegu – nurt bywa zdradliwy.
  • Rejs dla ochłody. Kamizelki to podstawa – dopasowane do wzrostu i wagi, w doskonałym stanie technicznym i odpowiednio założone.
     
ZOBACZ TEŻ: Na co zwrócić uwagę, wysyłając dziecko na kolonię

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?