Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wysiadasz z samochodu, zabierz ze sobą dziecko!

| aktualizacja: 05.08.2016 | 6

Dziecko w samochodzie, nawet pozostawione na chwilę, nie jest bezpieczne. Szczególnie podczas upału. W takich warunkach minuty mogą decydować o jego życiu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
samochód, podróż, dziecko
fot. © Daddy Cool - Fotolia.com
Mimo powtarzanych co roku apeli policji i straży miejskiej o to, by nie zostawiać dzieci bez opieki w samochodzie, podobne sytuacje ciągle się zdarzają. "Skoczę na pocztę z awizo", "Wysiądę, by zrobić małe zakupy", "Zatrzymamy się na szybką kawę" – takie pomysły rodzą się w głowie niejednej mamy, niejednego taty. Czasem dochodzi do tragicznych zdarzeń – rodzic zapomina, że wiózł dziecko – parkuje, wysiada, idzie do pracy, zostawiając na tylnym siedzeniu pogrążonego we śnie małego pasażera. Próbujemy wyjaśnić, czy można temu zapobiec i dlaczego nawet przez chwilę dziecko nie powinno być w aucie samo. Podczas upałów i nie tylko wtedy.

Zobacz także: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne!

Latem wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa

W upalny dzień, gdy temperatura sięga 35 st. C, we wnętrzu samochodu w ciągu 15 minut może podnieść się do 65 st. C lub jeszcze bardziej. Przebywanie w takich warunkach prowadzi do zgonu, bez względu na to, czy w aucie uwięziony jest pies, kot, człowiek dorosły, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje nawet pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu w nieznacznym stopniu.
Zanim wsiądziesz z dzieckiem do nagrzanego pojazdu, otwórz okna, a najlepiej wszystkie drzwi i porządnie go wywietrz. Gdy temperatura obniży się, włącz klimatyzację. Optymalne warunki do jazdy to 20-22 st. C, ale przy ponadtrzydziestostopniowych upałach różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni. Zanim ruszysz, sprawdź, czy nawiew zimnego powietrza nie jest skierowany na dziecko, a jeśli jedziesz długo, rób przerwy, by podać dziecku wodę do picia.

Nie tylko upał zagraża dziecku w samochodzie

Dziecko nigdy nie powinno zostawać samo w aucie. Nawet jeśli temperatura powietrza nie jest wysoka. Samochód to nie kojec, w którym maluch może bezpiecznie spędzać czas. Śpiące dziecko może się obudzić i sprawdzać swoje możliwości, np. wypiąć się z fotelika, przejść na przednie siedzenie (zwalniając przy okazji ręczny hamulec w zaparkowanym na lekkim wzniesieniu aucie) albo po prostu przeraźliwie płakać, ponieważ nie widzi mamy czy taty. To tylko niektóre możliwe scenariusze. 

Warto przeczytać: 11 najlepszych produktów ułatwiających podróż samochodem

Sprawdź samochód, zanim się oddalisz

Zdarzają się różne sytuacje w życiu rodzica – dni lepsze i gorsze po względem koncentracji, liczby zadań do wykonania czy poziomu stresu, kiedy trudniej nad wszystkim zapanować. Aby nie popełnić błędu, którego skutki mogłyby zaważyć na całym twoim życiu, jeśli wozisz dziecko, zanim wysiądziesz z auta, upewnij się, że nie zostawiasz go w środku. Specjaliści proponują, by zawsze kiedy przewozisz malucha, na fotelu obok kierowcy położyć dużą kolorową maskotkę – gdy spojrzysz na nią podczas wysiadania, skojarzysz, że z tyłu jest dziecko. Jeśli ten pomysł nie wydaje ci się przekonujący, wprowadź zwyczaj, by przed opuszczeniem samochodu zawsze zaglądać na tylny fotel (np. kładź tam komórkę, torbę bez której nie wysiądziesz) lub z zewnątrz przyjrzyj się, czy przypadkiem twój największy skarb nie śpi cichutko w środku. 

Zobacz też: Samochód jest jak piekarnik - szokująca kampania z USA

Zachęcamy do dyskusji pod tekstem lub na forum Babyonline.pl.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

inka707
inka707 | 2014-06-16 14:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko zrozumiem, takie czasy, człowiek zabiegany, często w stresie etc. , mnie samej też to nie omija, ale... no nie, tego moja wyobraźnia nie ogarnia! "... zaglądać na tylny fotel (np. kładź tam komórkę, torbę bez której nie wysiądziesz)..." To znaczy, że nie wysiądę bez torby, komórki, a o dziecku mogę zapomnieć??? Dla kogo te porady? To niedorzeczne...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Monikaaa
Monikaaa | inka707 | 2015-06-04 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dla mnie dobre sa te porady bo jak np identyfikator poloze to do firmy nie wejde bez niego nawet jak o nim zapomne to za sekunde po niego wroce

Odpowiedz

mama pomimo komentarza
mama pomimo komentarza | 2014-06-11 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak to jest ...jestesmy coraz to bardziej zabiegani dajemy coraz to mniejsze dzieci do przedszkola, oboje rodziców pracuje ... prace czesto mamy bardzo odpowiedzilaną absorbującą czesto miewamy w niej problemy i cóż cierpia na tym nasze dzieci w taki czy inny sposób ...takie czasy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MAG
MAG | mama pomimo komentarza | 2014-06-11 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

NIGDY PRZENIGDY praca nie powinna być ważniejsza niż rodzina...Dziecko to priorytet drugiego możemy nie mieć, a praca...jak nie ta to inna! Nie mam wytłumaczenia dla tego typu sytuacji niestety... :( Ewidentna wina i zaniedbanie ze strony ojca

Odpowiedz

bbb
bbb | 2014-06-11 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dzisiejsze wiadomości mówią same za siebie - widocznie można...

Odpowiedz

coola
coola | 2014-06-11 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ok ale jak można zapomniec o dziecku?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?