Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ciemiączko a zdrowie

| aktualizacja: 09.01.2015 | 0

Czy ciemiączko może świadczyć o zdrowiu dziecka? Czy można dotykać ciemiączko? O czym mówi nam wygląd ciemiączka? Odpowiada pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
noworodek, ciemiączko
fot. fotolia
Moja córeczka ma dwa tygodnie. Oswajam się już z opieką nad nią, ale boję się dotykać jej główki w miejscu, gdzie jest ciemiączko. Mam opory, by umyć jej włoski. Słyszałam, że obserwując ciemiączko, można się czegoś dowiedzieć o zdrowiu dziecka. Czy to prawda?
Emilia Mordzińska z Kołobrzegu

Na główce noworodka są dwa ciemiączka, czyli okienka między kośćmi ciemieniowymi czaszki, które z czasem zarosną. Mniejsze znajduje się z tyłu głowy, więc trudniej je dostrzec. Łatwiej za to zaobserwować duże ciemiączko na czubku głowy i to zwykle o nim mówimy.

Jeśli ciemiączko się zapadnie, trzeba o tym powiedzieć lekarzowi. Powodem bywa odwodnienie dziecka, np. spowodowane biegunką lub gorączką. Nie należy też bagatelizować uwypuklania się ciemiączka, zwłaszcza jeśli jego przyczyną nie jest płacz dziecka. Może to świadczyć o wzroście ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wymagać konsultacji lekarskiej oraz (być może) wykonania badania USG przezciemiączkowego.

Proszę się nie bać dotykać ciemiączka na główce córeczki – podczas codziennej pielęgnacji nic złego nie może się zdarzyć.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?