Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego dzieci kłamią?

| aktualizacja: 25.06.2014 | 0

Wszystkie dzieci czasem kłamią. Dokładnie tak samo jak... my. Powodów, dla których dziecko nie mówi prawdy, jest jednak więcej niż u dorosłych. Dlaczego przedszkolak koloryzuje czasem rzeczywistość?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Czy wyobrażasz sobie świat, w którym wszyscy mówią prawdę? „Kiepsko wyglądasz. Przytyłaś?", „Idę do domu, bo strasznie nudzisz", „To najpaskudniejsza rzecz, jaką w życiu jadłam"... Horror, prawda?
Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Często robimy to, bo nie chcemy sprawić innym przykrości, bo nam tak wygodniej, bo nie chcemy wdawać się w dłuższe dyskusje... Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą, bo po prostu pilnie nas obserwują i naśladują. Może to zabrzmi dość kontrowersyjnie, a nawet brutalnie, ale chyba nie da się żyć bez kłamstw. Owszem, trzeba być szczerym, ale w granicach dobrego wychowania. Trzeba mieć odwagę, by mówić prawdę, ale nie narażając się przy tym na agresję. To wszystko wiemy my, dorośli. Dzieci jednak dopiero uczą się, co wolno, a czego już nie. Dlatego najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne, czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. Aby nie robiły krzywdy, nie oszukiwały, brały odpowiedzialność za swoje czyny i nie okłamywały samych siebie.

Czytaj też: Co robić, żeby dziecko nie kłamało?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?