Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak zmienia się waga dziecka w pierwszym roku życia?

| aktualizacja: 01.11.2016 | 1

Po porodzie dziecko traci około 10 procent masy urodzeniowej. Później zaczyna przybierać na wadze. Zobacz, jak zmienia się waga niemowlaka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Już w chwili narodzin dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem. Lekarze przyjmują, że przeciętny donoszony zdrowy noworodek waży od 2,8 do 4,2 kg (zazwyczaj chłopcy są nieco ciężsi niż dziewczynki; często także drugie dziecko waży troszkę więcej niż pierwsze) i mierzy od 48 cm do 56 cm. Różnica w wadze oraz wzroście chłopców i dziewczynek wynosi przeciętnie 5%.

Dlaczego noworodek waży mniej?

Większość noworodków w pierwszych trzech dobach życia traci swoją masę urodzeniową o około 5-10%. Młoda mama często jest bardzo rozczarowana, gdy maleństwo, z którym wychodzi ze szpitala do domu, waży mniej niż w chwili urodzenia. To normalne zjawisko spowodowane:
  • oddaniem smółki oraz moczu;
  • parowaniem przez skórę oraz utratą wody z oddechem.
Inne przyczyny zmniejszenia wagi urodzeniowej to:
  • niepobieranie przez dziecko pokarmu przez kilka lub kilkanaście godzin po urodzeniu (w łonie mamy maluch był odżywiany "na bieżąco", zaś po urodzeniu często zasypia lub z różnych powodów jest oddzielony od mamy). Nawet wczesne przystawienie do piersi (w ciągu dwóch godzin po porodzie) sprawia, że maluch zjada tylko niewielką ilość siary, która poprzedza pojawienie się mleka;
  • spożywanie małej ilości mleka przez pierwsze godziny, a nawet dni życia (dzieci przesypiają niemal całą dobę, zasypiają często podczas karmienia);
  • zmiana środowiska (stres poporodowy, zmiana temperatury otoczenia, światło - to wszystko może wpływać na spadek masy ciała dziecka).

Kiedy noworodek wraca do masy urodzeniowej?

Dziecko jest wypisywane wraz z mamą ze szpitala, gdy potrafi efektywnie ssać. Powrót do masy ciała z chwili narodzin odbywa się około dziesiątego dnia życia (normy przewidują nawet dwa tygodnie).

Jak niemowlę przybiera na wadze?

Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko przybiera na wadze około 1 kg miesięcznie (jest to wartość przeciętna - dzieci karmione naturalnie często tyją nieco mniej), później przyrost zmniejsza się i wynosi około 600-800 g. Wzrost dziecka często jest skokowy - maleństwo potrafi w jednym miesiącu nie urosnąć wcale, by w następnym „podskoczyć” o 2 cm.

Czy waga niemowlaka wpływa na wagę dziecka w przyszłości?

Wzrost i waga noworodka nie decydują o tym, jak zbudowany będzie dorosły. Są maleństwa, które rodzą się drobniutkie i bardzo szybko nadrabiają zaległości, by po pół roku stać się dorodnymi bobasami. A są też takie, które szybko „gubią” zapasy tłuszczyku z okresu płodowego i wyrastają na dzieci o smukłej budowie.

Sprawdź też: Kalkulator wagi dziecka

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

pahera
pahera | 2009-04-10 18:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek urodził się z wagą 3950g,58cm.Na miesiąc ważył 6kg.Obecnie ma 10 tyg.i waży 8kg,czyli podwoił masę urodzeniową.Robiliśmy poziom cukru i jest dobry jak również mocz.Czy to normalne,że dziecko tak dużo przybywa na wadze a jest karmione wyłącznie piersią?Proszę o poradę.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?