Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Twoje dziecko jest nielubiane w przedszkolu? Zobacz, jak mu pomóc

| aktualizacja: 16.10.2017 | 2

Twój przedszkolak nie jest lubiany w przedszkolu? Nie lekceważ jego problemu, nie mów, że w końcu kiedyś znajdzie sobie przyjaciół, tylko pomóż dziecku zdobyć sympatię kolegów. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
smutne dziecko, nielubiany przedszkolak
fot. Fotolia

Przedszkolak, który jest mądry i pewny siebie, wcale nie musi być lubiany. samolubne i uparte. A z takim człowiekiem nikt nie chce się przyjaźnić.

Musisz mu pomóc, bo nielubiane dziecko wkrótce nie będzie chciało chodzić do przedszkola, a w przyszłości może mieć kłopoty z nauką. Co robić? Przede wszystkim naucz swojego przedszkolaka empatii, czyli umiejętności wczuwania się w położenie innych.

1. Tłumacz dziecku, co czują inni

Dziecko uczy się przede wszystkim od rodziców. Jeśli zwracasz uwagę na uczucia innych, to także dziecko zaczyna tak robić. Gdy przedszkolak wyrządził komuś przykrość, nie wystarczy powiedzieć, że nie wolno wyrywać zabawki. Lepiej wytłumacz, jak może się czuć pokrzywdzony kolega: Zobacz, wziąłeś Jasiowi klocki i teraz mu smutno. Chciałbyś, żeby tobie też ktoś zabierał zabawki?

Sprawdź też, jak nauczyć dziecko dzielenia się z innymi

2. Współczuj swojemu dziecku

Gdy dziecko płacze, bo rozbiło sobie kolano czy pokłóciło się z kolegą, nie bagatelizuj jego smutku, twierdząc, że nic się nie stało. Sama wczuj się w jego emocje, przytul swojego przedszkolaka i powiedz, że wiesz, że kolanko boli albo że mu smutno, bo kłótnia sprawia przykrość. Dzięki tym sposobom dziecko dowiaduje się, że uczucia jego i innych są bardzo ważne, uczy się także współodczuwać.

3. Chwal swojego przedszkolaka

Na emocje warto zwracać uwagę nie tylko wtedy, gdy są negatywne. Te pozytywne również powinny być przez rodziców zauważane. Mów dziecku, że jesteś z niego dumna, bo pogodziło się z koleżanką (podkreśl też, że dzięki temu koleżanka się cieszy). Dzięki temu kilkulatek rozszerza swoją paletę emocji i potrafi coraz precyzyjniej je nazwać: rozróżnia zadowolenie od wesołości, radość od szczęścia itp.

Czytaj też: Pochwała – ściągawka dla rodziców

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Js
Js | 2017-10-13 15:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co robić gdy dziecko dużo chorowało, nie chodziło przez to do przedszkola, jest nieśmiałe i dzieci nie chcą się bawić ?

Odpowiedz

nel
nel | 2016-03-03 07:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak znaleźć przyjaciół tu jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?