Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego dziecko obgryza paznokcie - możliwe przyczyny i sposoby

| aktualizacja: 25.08.2016 | 1

Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się swojemu dziecku. I działać mądrze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, dziecko
fot. Panthermedia
Gdy dziecko obgryza paznokcie, na pewno nie jest to ładny widok. Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Zazwyczaj obgryzanie paznokci pojawia się u pięciolatka (czasem jeszcze trochę wcześniej), gdy dziecko przeżywa jakieś kłopoty, pierwsze stresy. To pomaga mu rozładować napięcie emocjonalne. Z tej samej przyczyny malec może też zgrzytać zębami czy ssać palec.


Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci

Często przyczyną obgryzania paznokci bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola, do zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktem z rówieśnikami lub pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo pojawiło się nowe rodzeństwo, zmieniliście miejsce zamieszkania albo przeżyło odejście bliskiej osoby. A może tryb życia waszej rodziny jest dlań zbyt nieuporządkowany? Maluch nie czuje się wtedy bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka.


Czasem przyczyna leży w samym dziecku. Jest bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do nadpobudliwych. Jeśli maluch jest niezwykle żywy i ruchliwy, w sytuacjach, w których nie może uwolnić swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Ale nawet w takim wypadku nie zawsze o to tylko chodzi. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto wtedy usiąść obok i tłumaczyć, co się dzieje na ekranie.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

INA
INA | 2011-03-22 08:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kupiłam płyn w aptece ''PAZUREK'',ale on w ogóle nie działa na moją 7-letnią pociechę.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?