Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie da się ignorować płaczu dziecka – wiemy dlaczego!

| aktualizacja: 14.07.2017 | 0

Naukowcy odkryli, dlaczego dziecięcy płacz tak nas porusza! Sprawdź, co się dzieje z twoim mózgiem, gdy dziecko płacze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Płaczący noworodek
fot. © Halfpoint - Fotolia.com
Płacz dziecka jest ciężki do zniesienia dla osób dorosłych. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego tak się dzieje?

Płacz, krzyk posiada "unikalne cechy" działające na mózg, dzięki którym rzeczywiście może wywołać strach u osób, które go słyszą – wyjaśnia David Poeppel, autor nowych badań opublikowanych w "Cell Biology". Niektóre dźwięki, takie jak budzik lub alarm samochodowy mogą podobnie działać na mózg i wyzwalać strach. Próbując dowiedzieć się, dlaczego właśnie te dźwięki powodują tak natychmiastowe i silne reakcje, naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do monitorowania mózgów ludzi, którzy słuchali wielu różnych dźwięków - w tym płaczu.

Eksperyment pokazał, że krzyk miał "wyjątkową zdolność" do wywoływania aktywność w jądrze migdałowatym, które ma kluczową rolę w powstawaniu strachu. Krzyki zostały ocenione przez słuchaczy jako szczególnie przerażające, powodujące najwyższy poziom aktywacji.

Zobacz też: Rozpaczliwy płacz dziecka w nocy

Dlaczego dzieci często płaczą?

Poeppel podejrzewa, że dzieje się tak dlatego, bo dzieci mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Płaczą, krzyczą, bo dzięki temu wywołują natychmiastową aktywację ciała migdałowatego rodzica lub opiekuna.

To fascynujące dowiedzieć się o tym, co dzieje się z naszym mózgiem, gdy słyszymy dziecięcy płacz.
Teraz wiem, że nazwanie mnie nadopiekuńczą matką, gdy biegnę do płaczącego dziecka, nie jest prawdziwe. Ja po prostu mam wtedy aktywne jądro migdałowate :)

Płacz dziecka okiem matki: Niech Pani zrobi coś z tym dzieckiem, żeby przestało płakać!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?