Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Od kiedy dziecko może zostawać samo w domu?

| 23.04.2008, aktualizacja: 03.11.2013 | 0

Kilkulatka nie można zostawić w domu samego nawet na chwilę. Starsze dziecko może już pobyć samo, ale niezbyt długo, nawet jeśli jest dość samodzielne. Jak je do tego przygotować? Odpowiada ekspert.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, kuchnia, sam w domu

Na pytania odpowiada nasz ekspert Ewa Maciocha, licencjonowany psychoterapeuta, seksuolog kliniczny z Kliniki Akademii Medycznej w Warszawie. 
 

Czy ośmiolatek może zostać sam w domu?

To jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Dziecko nie powinno samo zostawać w domu co najmniej do dziesiątego roku życia. Po dziesiątych urodzinach już może zostać, ale na krótko i pod warunkiem że wie, gdzie są rodzice i w każdej chwili może do nich zadzwonić. Dobrze też, by miało zapisane numery telefonów do dziadków, zaprzyjaźnionych sąsiadów, na pogotowie i policję.
  
Wydrukuj koniecznie ważne telefony alarmowe

Jak przygotować dziecko do bycia w domu bez rodziców?

Oczywiście dziecko musi być odpowiednio przygotowane do samotnego przebywania w domu:
● Przede wszystkim należy dziecko nauczyć, że drzwi zawsze muszą być zamknięte na zasuwkę.
● Dziecko musi także wiedzieć, że nie może ich nikomu otwierać ani przed nikim zdradzać, że jest bez opieki. Gdy usłyszy dzwonek do drzwi lub sygnał domofonu, najlepiej niech udaje, że w domu nikogo nie ma.
● Ważne jest też, by samo nie korzystało z kuchenki gazowej oraz miało dobrze zorganizowany czas przy spokojnych zajęciach (odrabianie lekcji, czytanie, oglądanie telewizji itp.).
● Niezależnie od wszystkiego trzeba do dziecka często telefonować i sprawdzać, co się z nim dzieje. Będzie się wtedy pewniej czuło.
 
Sprawdź też, czy twój 3-4-latek jest samodzielny - test
 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?