Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecko w świetle prawa: formalności po porodzie i ustalenie ojcostwa

| aktualizacja: 09.11.2017 | 1

Gdy opadnie euforia wywołana przyjściem na świat potomka, należy pomyśleć o załatwieniu formalności. Sprawdź, co musicie załatwić i gdzie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
jakie formalności po urodzeniu dziecka
fot. Fotolia
Dziecko musisz zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Urząd wie już, że urodziłaś – powiadamia go o tym szpital. Na zarejestrowanie masz 14 dni, licząc od daty porodu.

Powinnaś zgłosić się do urzędu w miejscowości (lub w dzielnicy), w której dziecko przyszło na świat (zaświadczenie, do którego urzędu musisz się zgłosić, dostaniesz jeszcze w szpitalu). Jeśli urodziłaś dziecko np. na wakacjach, rejestracji również możesz dokonać w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania twojego lub męża.

Co zabrać ze sobą do urzędu

Rodzaj dokumentów, jakie należy wziąć ze sobą, idąc do urzędu stanu cywilnego, zależy od twojej sytuacji prawnej. Są to:
- gdy jesteście małżeństwem: dowody osobiste obojga i odpis skrócony aktu małżeństwa;
- gdy jesteś panną: dowód osobisty i twój skrócony akt urodzenia;
- jeżeli jesteś rozwiedziona: dowód osobisty i odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwiązaniu małżeństwa lub sentencję wyroku rozwodowego;
- gdy jesteś wdową: dowód osobisty i odpis skrócony aktu zgonu męża.


Procedury po porodzie

Urząd sporządza akt urodzenia od ręki i nie pobiera za niego opłaty. Wydaje ci też za darmo jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Jeśli chcesz więcej egzemplarzy, musisz wnieść za nie opłatę skarbową w wysokości 22 zł (znaczek skarbowy kupisz w kasie urzędu, możesz też zrobić przelew).

Gdy jesteś mężatką i nosisz nazwisko męża, dziecko automatycznie otrzyma wasze nazwisko. Jeżeli macie różne – dziecko będzie nosić nazwisko takie, o jakim zdecydowaliście w momencie zawierania ślubu albo nazwisko podwójne.

Jeśli tata i mama nie są małżeństwem, sytuacja wygląda inaczej. Ojciec dziecka może od razu uznać je i dać mu swoje nazwisko. Jeżeli tego nie zrobi, możesz zarejestrować malucha tylko na swoje nazwisko. Twój partner może uznać dziecko również w terminie późniejszym.

Rejestrując dziecko w urzędzie stanu cywilnego otrzymasz też numer pesel dla dziecka, potrzebny np. w ośrodku zdrowia. Czas oczekiwania na nadanie dziecku numeru pesel wynosi ok. 30 dni.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?