Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecko w wirtualnym świecie

| aktualizacja: 07.11.2017 | 1

Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem. A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat?

Komputer od najmłodszych lat

Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych.
Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor, ikona, drukarka, spacja, program itd.

Komputer zabawkowy czy prawdziwy?

Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces.

W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym wykasowaniem ważnych plików włącznie (dzieci często klikają na ikony na pulpicie).

Gry komputerowe dla dzieci

Na naszym rynku dostępne są programy komputerowe dla dzieci już od drugiego roku życia. A co może robić 2-latek przed komputerem? Całkiem sporo. Zadania dla najmłodszych zaprojektowano tak, by uczyły dzieci korzystania z klawiatury i myszki. Programy komputerowe dla 2–4-latków utrzymane są w konwencji zabawy. Kolorowa grafika przyciąga wzrok i uwagę, gry pomagają poznawać kształty, kolory, głosy zwierząt, dźwięki instrumentów, uczą nowych słów. Są wesołe, dynamiczne, towarzyszą im piosenki, rymowanki, a przewodnikami po wirtualnym świecie są postacie ze znanych dzieciom bajek.

W Babyonline.pl także znajdziesz mnóstwo gier online dla swojego dziecka

Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka

Kupując dziecku grę edukacyjną, zwróć uwagę na wiek użytkownika. Programy dla dzieci mają różne oznaczenia. Międzynarodowy symbol „3+” oznacza, że gra zawiera treści bezpieczne (nie ma strzelania i krwawych bijatyk). Nie określa natomiast rzeczywistego poziomu trudności. Czytaj uważnie opisy gier i – jeśli to możliwe  – obejrzyj je w sklepie.

Im starsze dziecko, tym zadania bardziej skomplikowane. Edukacyjne programy dla 5–6-latków rozwijają orientację przestrzenną, wyobraźnię matematyczną. Jeśli są odpowiednio dobrane, ułatwiają kojarzenie faktów, rozwijają m.in. cierpliwość, umiejętność podejmowania decyzji, spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks.

Zrób test: Czy twoje dziecko jest uzależnione od komputera?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

babaka
babaka | 2017-11-19 20:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czasy są takie że chcąc czy nie chcąc dzieci już od małego uczą się obsługi różnych rzeczy, to czego my nie mieliśmy za dzieciństwa dla nich jest normą, zmywarka,mikrofala, syn to chyba szybciej ode mnie oganął co i jak, dzieci nie boją się technologii i moggą dzięki temu łatwiej się nauczyć nią posługiwać, ja wolę pokazywć te dobre strony oczywiście pod kontrolą, internetu, komputera. Tłumaczę czego nie wolno robić i co powinno zaniepokoić, razem czytamy artykuły z klikajbezpiecznie, jakoś tam jest to przystępnie podane tak ze bez problemu mogę to wytłumaczyć dziecku i moja świadomość zresztą tez jak się poruszać bezpiecznie w sieci wzrosła

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?