Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

4 rady, jak ułatwić dziecku pierwsze dni w żłobku

| aktualizacja: 01.02.2016 | 4

Pierwsze dni w żłobku to dla dziecka i rodziców zazwyczaj bardzo duży stres. Można go trochę złagodzić. Podpowiadamy, jak ułatwić dziecku adaptację w żłobku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
żłobek
fot. Fotolia
Rozstanie z mamą, która do tej pory zawsze była obok, a także pobyt w obcym środowisku to dla dziecka ogromny stres, objawiający się często płaczem, czasami moczeniem nocnym, utratą apetytu... Zazwyczaj jednak – jeśli znalazłaś dobrą placówkę z ciepłymi wychowawczyniami – już po kilku dniach lub tygodniach maluchy oswajają się z nową sytuacją. Ile czasu na to potrzebują – to kwestia indywidualna.

Przygotuj dziecko do wizyty żłobku

Dziecko nie rozumie, co oznacza słowo „rozstanie”, zwłaszcza jeśli ma się ono odbyć w przyszłości (pojęcia „jutro”, „za tydzień” są dla niego niezrozumiałe). Zamiast tłumaczyć maluchowi, co go czeka, przygotuj go do nowej sytuacji. Jak to zrobić?
  1. Pójdźcie na plac zabaw, który znajduje się przy żłobku. Pokaż maluchowi sale, w których bawią się dzieci (w żłobkach organizowane są specjalne dni otwarte).
  2. Zorganizuj w domu żłobek dla misia, lalki, pajacyka i pieska. Wytłumacz dziecku, że zabawki bawią się same, bez mamy, samodzielnie jedzą obiad, a potem śpią. Wyjaśnij, że duży miś i duża lala są w pracy i później przyjdą po swoje dzieci.
  3. Nie organizuj maluchowi cały czas zajęć. Pozwól mu pobawić się samemu, zgodnie z własną inwencją.
  4. Umożliwiaj dziecku kontakty z rówieśnikami. Chodź z malcem na plac zabaw, pozwalaj na zabawę w piaskownicy, odwiedzajcie razem znajomych, którzy mają dzieci.

Naucz dziecko prostych czynności

Dwulatek najprawdopodobniej jeszcze chodzi w pieluszce, ale dobrze, jeśli jest już „oswojony” z nocnikiem i wie, do czego służy to „urządzenie”. Ucz go też samodzielnego jedzenia. Nawet jeśli posiłek potrwa dłużej i obrus wokół talerza będzie poplamiony, pozwól dziecku posługiwać się łyżką, widelcem i samodzielnie pić z kubeczka. Pozwalaj także na samodzielne rozbieranie się (z ubieraniem dwulatek raczej sobie jeszcze nie poradzi).

Ułatwiaj rozstanie w żłobku

Odprowadzając malucha do żłobka, zachowaj spokój. Zdenerwowanie rodziców natychmiast udziela się dziecku. Samego momentu rozstania nie przedłużaj. Mocno ucałuj dziecko, powiedz, że teraz idziesz do pracy, ale po obiadku wrócisz i zabierzesz go do domu. Codziennie zapewniaj o swoim powrocie – to bardzo ważne dla dziecka. Staraj się zachowywać spokojnie i pewnie. Maluch, widząc mamę uśmiechniętą i rozluźnioną, poczuje się raźniej. Jeśli maluszek boleśnie przeżywa rozstania z mamą, może lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie tacie obowiązku odprowadzania go.

Nowe badania: dziecko w żłobku rozwija się lepiej niż w domu?

Niepokojące objawy u dziecka w żłobku

Pewne cofnięcie się dziecka w rozwoju (np. odmawianie samodzielnego jedzenia czy ponowne moczenie się) to typowa reakcja maluchów rozpoczynających edukację w żłobku. Jeśli po około dwóch miesiącach wszystko wraca do normy, nie ma powodu do obaw. Gdy ten stan przedłuża się, zwróć się do psychologa. Psychologowie podkreślają, że bardzo ważny dla psychiki dziecka jest czas po powrocie do domu. Mama i tata powinni poświęcać mu dużo uwagi, rozmawiać z nim (o żłobku tylko wtedy, gdy ma na to ochotę), bawić się, zapewniać o ciepłych uczuciach.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Kaśka
Kaśka | 2017-08-28 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecku w żłobku to nie koniec świata, naprawdę :) Żłobek uczy i bawi. Dzieci stają się otwarte, zaczynają się ze sobą (a nie obok siebie) bawić, poznają świat, mają ciekawe zajęcia plastyczne, codzienne spacery. Kiedy mama musi wrócić do pracy żłobek jest najlepszym wyjściem. Syn chodzi do skierniewickiej Iskierki, płacimy niewiele, jestem zadowolona ze swojego wyboru.

Odpowiedz

Zofia
Zofia | 2017-06-23 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja nie musiała ułatwiać, bo zapisałam córkę do Żłobek Małe Skrzaty, gdzie pracują super ciocie.
Urozmaicają dzieciom czas i doskonale wiedzą jak zająć się takimi maluszkami.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2009-09-24 17:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja dwuletnia córeczka chodzi od nie dawna do żłobka strasznego mam stresa jak ją odbieram ciągle płacze już wymiękam i chce ją zabrać co mam robić? Pmóżcie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Julia
Julia | Anonim | 2011-02-14 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka też chodzi od 4 dni do przedszkola. Ma 2 latka i wiem że 4 dni to krótki czas ale w środku pęka mi serce jak widze że nie chce iśc. W 3 dzień niespodobało mi sie zachowanie Pań i stosunek zwracania się do dzieci mnie zraził. Sama nie wiem co robic. Ona raz chce iśc raz nie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?