Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziedziczenie, czyli do kogo podobne jest dziecko

| aktualizacja: 18.02.2016 | 2

Dlaczego niektóre maluchy są podobne do rodziców, a inne do dziadków? Co jest zapisane w genach? O czym one decydują?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziecko, mama
fot. Panthermedia

Wszystkie cechy fizyczne i psychiczne człowieka są zapisane w genach. Oznacza to, że już w momencie zapłodnienia wzrost, kolor oczu, skłonność do otyłości oraz potencjał intelektualny dziecka, są w dużej mierze przesądzone.

Geny to cząstki DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego). Każdy zajmuje swoje miejsce na chromosomach, które znajdują się w jądrach wszystkich komórek organizmu. Chromosomy przenoszą tysiące genów, z których każdy reprezentuje odmienną cechę mającego się urodzić dziecka. Wiele z nich (jak np. wzrost, waga, iloraz inteligencji) zależy od wpływu kilku genów.

Podczas zapłodnienia jądro komórki jajowej, z zawartą w nim informacją genetyczną mamy, łączy się z jądrem plemnika, zawierającym informację genetyczną taty. Dziecko w 50 proc. otrzymuje geny po ojcu i w 50 proc. po matce, więc jest podobne zarówno do mamy, jak i do taty. Nie oznacza to jednak, że wszystkie jego cechy będą takie jak u rodziców.

Zobacz: Zapłodnienie na zdjęciach


Skomplikowane układanki genowe

Geny mogą występować jako dominujące (silniejsze) lub recesywne (słabsze). To, jakie cechy ujawnią się w dziecku, w dużej mierze zależy od przypadku. Przypuśćmy, że rodzice mają piwne oczy. Chociaż gen barwy ciemnej jest dominujący, nie oznacza to wcale, że ich dziecko nie może mieć oczu niebieskich! Jeśli obydwoje są nosicielami recesywnego genu niebieskich oczu, istnieje 25 proc. szans, że maluch będzie miał inny kolor oczu niż rodzice. W przypadku noworodka te genetyczne układanki nie zawsze się sprawdzają. Wszystkie maluchy rasy białej rodzą się z granatowymi tęczówkami. Dopiero po kilku tygodniach kolor oczu się zmienia i taki pozostaje na całe życie.
  • Gen silniejszy: włosy kręcone, ciemny kolor włosów, wargi grube, rzęsy długie, nos cienki, nos orli, ciemny kolor oczu, oczy duże, ciemna karnacja skóry.
  • Gen słabszy: włosy proste, jasny kolor włosów, wargi cienkie, rzęsy krótkie, nos szeroki, nos prosty, jasny kolor oczu, oczy małe, jasna karnacja skóry.
Czy wiesz: Jak cię widzi noworodek? Właśnie tak! – zdjęcia
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ewa
Ewa | 2017-11-14 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zastanawiam się czasami do kogo podobny jest mój 9 letni już syn,nie widzę w nim podobieństwa do męża i do mnie ani specjalnie do dziadków,no może trochę do teściowej bo mają taki sam kolor oczu i to wszystko.W szpitalu na pewno nie został podmieniony bo od razu po urodzeniu mi go połozyli i wiem że on to on.Czy dziecko może być podobne np do moich lub męża pradziadków?

Odpowiedz

taxi
taxi | 2011-03-13 20:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Geny to cząstki DNA - haha :D
"Chromosomy przenoszą tysiące genów, z których każdy reprezentuje odmienną cechę mającego się urodzić dziecka" - jak się używa uproszczenia i to w dodatku tak dużego, wypadałoby to zaznaczyć.
"Wszystkie cechy fizyczne i psychiczne człowieka są zapisane w genach." - No pięknie, pięknie.
Lepiej tego nie czytać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?