Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę?

| 27.04.2011, aktualizacja: 17.07.2014 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
lekarka, zdrowie
Martwisz się, bo lekarz wykrył u ciebie endometriozę? Sprawdź, czy mimo tego będziesz mogła w przyszłości mieć dzieci.
Endometrioza, czyli gruczolistość, to poważna dolegliwość, która dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Może być jedną z przyczyn niepłodności.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy (endometrium), które normalnie złuszczają się w czasie miesiączki, namnażają się w innych narządach, np. jajnikach, jajowodach, pochwie, okolicach jelit, otrzewnej. Choroba dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym, nawet 15% miesiączkujących kobiet boryka się z tym problemem. Choroba często przebiega bezobjawowo, więc nie zawsze łatwo ją zauważyć.

Objawy endometriozy

Endometrioza powoduje m.in. bóle w miednicy, powstawanie torbieli jajników oraz zamknięcie światła jajowodów (zrosty jajowodów). W tych ostatnich dwóch przypadkach utrudniają przemieszczanie się komórki jajowej i zajście w ciążę. Czasami endometrioza przebiega bezobjawowo, ale mogą wystąpić takie objawy jak:

- bolesne miesiączki
- bolesne jajeczkowanie
- ból podczas współżycia
- problemy z zajściem w ciążę
- bóle głowy, zmęczenie

Czy endometrioza wyklucza ciążę?

Im bardziej endometrioza jest zaawansowana, tym trudniejsze jest zajście w ciążę. Ale każdy przypadek jest inny, a zachorowanie nie zawsze oznacza niepłodność. Wiele kobiet z endometriozą po jakimś czasie zachodzi w upragnioną ciążę. Dowiedz się więcej na temat leczenia endometriozy.

Odpowiada: ginekolog, lek. med. Ewa Paszkiewicz
 

Poznaj inne przyczyny niepłodności

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Renatka
Renatka | 2015-08-24 20:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Utrudnia, ale nie wyklucza. Na ovufriend widziałam nie jeden wykres dziewczyny z endo. U mnie dopiero zdiagnozowano, ale jestem dobrej myśli, że się uda!

Odpowiedz

magdaabiofem
magdaabiofem | 2013-06-17 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdy przypadek jest inny. Prawidłowo leczone choroby, regularne badania profilaktyczne- zmniejszają ryzyko niepłodności (niebezpieczne mogą okazać nawet tak z pozoru niewinne dolegliwości jak infekcje intymne, jeśli nie są prawidłowo leczone).

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?