Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

WHO ostrzega przed epidemią odry i namawia do szczepień. Polska będzie następna?!

| aktualizacja: 29.03.2017 | 0

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed epidemią odry w Europie. Według WHO liczba zachorowań rośnie, bo rodzice nie szczepią dzieci. Czy mamy się czego bać?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
WHO zaleca szczepienia dzieci przeciwko odrze
fot. Fotolia
WHO jest zaniepokojona sytuacją w całej Europie, przede wszystkim w Rumunii, Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Szwajcarii, Niemczech i w Polsce.

Odra a nieszczepienie dzieci

Według WHO główną przyczyną zwiększającej się liczby zachorowań na odrę jest wzrastające poparcie dla ruchów antyszczepionkowych i decyzja rodziców o nieszczepieniu dziecka. Niestety, nieodpowiedzialność rodziców przekłada się na liczbę przypadków wystąpienia choroby. W 2010 roku w Polsce na odrę zachorowało jedynie 13 osób. Od lutego 2016 do stycznia 2017 roku odnotowano aż 140 przypadków!

Polecamy: Odra wraca do Polski. Dlaczego warto szczepić dzieci?

Szczepionka przeciwko odrze

Pisaliśmy o apelu rumuńskiego Ministerstwa Zdrowia o szczepienie dzieci. Od stycznia 2016 roku w Rumunii odnotowano prawie 3500 przypadków zachorowań na odrę, aż 17 dzieci zmarło. "Moje dziecko miało tylko dwie plamki na twarzy, lekarz dał nam antybiotyk i odesłał do domu" – wyznała mama jednego ze zmarłych maluchów.

Szczepionka skojarzona MMR przeciw odrze, śwince i różyczce jest bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich dzieci. Powinno się ją podawać w dwóch dawkach. Pierwsze szczepienie odbywa się ok. 13. miesiąca życia, drugie, czyli tzw. dawka przypominająca, w 10. roku życia. Dzięki szczepionce zaledwie 5% dzieci jest narażonych na zachorowanie na odrę.

Zobacz także: 17 dzieci zmarło z powodu odry! Czeka nas epidemia?

Źródło: tvp.info
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?