Babyonline.pl
 
 
Gry

Uwaga: kolka!

Nawet najlepsza dieta i karmienie dziecka ściśle zgodnie z zaleceniami specjalistów nie zawsze są gwarancją, że unikniemy wystąpienia u malucha dolegliwości zależnych od sposobu żywienia. Na szczęście większość z nich mija lub pociecha z nich wyrasta. Tak dzieje się choćby z niemowlęcą kolką – utrapieniem niejednego młodego rodzica.

Przyczyny występowania kolki nie są do końca znane. Uważa się, że kłopoty z kolką wynikają nie tyle z rodzaju diety dziecka (choć bez wątpienia ma to wpływ), a raczej z techniki karmienia i – przede wszystkim – niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Warto bowiem pamiętać, że dziecko to nie mały dorosły. Co prawda przychodzi na świat mając wykształcone wszystkie organy i układy, ale nie oznacza to, że działają one tak skutecznie, jak u mamy i taty. One także muszą "dorosnąć".

OKRES WYSTĘPOWANIE DOLEGLIWOŚCI

Kiedy pojawia się kolka? Trudno określić konkretne ramy czasowe – w tym i tym okresie dziecko będzie kolkę miało, a potem już nie. To tak nie działa. Jedne maluchy mogą bowiem cierpieć praktycznie od przyjścia na świat i tak przez pół roku, inne dyskomfortu "kolkowego" w ogóle nie doświadczą. I tego wszystkim pociechom życzymy! Niemniej jednak, jeśli musimy być bardziej precyzyjni, podsumujmy: kolka pojawia się nagle, najczęściej gdy malec ma ok. trzech tygodni i znika po 3-4 miesiącach.

OBJAWY NIEMOWLĘCEJ KOLKI

Główne objawy kolki są... wyjątkowo punktualne. Co mamy na myśli? Otóż zwykle o tej samej porze dnia, najczęściej wieczorem malec zaczyna bardzo głośno płakać. I nic nie pomaga – ani tulenie, ani całowanie, ani przytulania. Nawet tak kojący dotyk mamy traci moc! Brzuszek dziecka jest twardy i napięty, a maleństwo pręży się i podkurcza nóżki.

PRZYCZYNY JEJ WYSTĘPOWANIA

Jeśli chodzi o przyczyny kolki, to występuje ona głównie u bobasów, które zbyt łapczywie jedzą, krztuszą się i wraz z pokarmem (najczęściej mlekiem mamy) połykają powietrze. Gdy dostanie się do brzuszka, może powodować silny ból. Inną przyczyną wystąpienia kolki może być nieprawidłowa technika karmienia. Przykład? Smoczek będący cały czas wypełniony mlekiem lub zbyt szybki jego wypływ (malec nie "nadąża"). Nie można także zapomnieć o istotnej roli jadłospisu mamy. Do jej pokarmu przenikają składniki potraw, ale to co jest bezpieczne i zdrowe dla dorosłego, może nie być (i najczęściej nie jest) odpowiednie dla brzdąca. Na "kulinarne przygody" układ pokarmowy dziecka i jego malutki brzuszek mają jeszcze czas.

POMOC PRZY ATAKU KOLKI

Istnieje wiele sposobów na łagodzenie kolkowych dolegliwości.

  • Spokój – dziecko jest barometrem nastrojów rodziców, więc zdenerwowana mama może nieświadomie przenieść swoje nerwy na malucha. A w okresie pojawiania się kolki spokój jest na wagę złota. Dlatego należy popołudniami i wieczorami ograniczyć dziecku dopływ wrażeń – żadnych gości, głośnego telewizora etc.
  • Dieta – kobiety karmiące piersią powinny: unikać pikantnych potraw i cytrusów, czekolady, warzyw wzdymających, jaj i ryb. Ponadto muszą ograniczyć mleko krowie i jego przetwory, dania smażone, kawę i herbatę.
  • Masaż – to jeden z najprostszych i najpopularniejszych metod przynoszenia ulgi cierpiącemu maluszkowi. Jak masować? Trzeba położyć bobasa na plecach i kolistymi ruchami delikatnie masować brzuszek zgodnie ruchem wskazówek zegara. Wcześniej warto nasmarować dłonie oliwką w celu zwiększenia poślizgu.
  • Ciepło – czasami ulgę w bólu przynosi kąpiel, niemowlęcy termofor albo skierowanie na brzuszek dziecka ciepłego, ale nie gorącego, strumienia powietrza z suszarki.
  • Technika karmienia – o odbiciu się po posiłku nie musimy chyba przypominać, prawda? Ale warto wiedzieć także, że na początku karmienia piersią w mleku jest więcej laktozy niż tłuszczu. A że laktoza może powodować nadmierną fermentację mleka w żołądku malca, warto by mama odciągnęła trochę mleka nim przystawi dziecko do piersi.
  • Preparaty na kolkę – np. krople Espumisan, które wspomagają leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak właśnie wzdęcia i kolka niemowlęca. Można je stosować już o bobasów powyżej 1 miesiąca życia. Jak działają? Ich substancją czynną jest jest symetykon – stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Co ważne, symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?