Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Estrogeny – hormony kobiecości

| aktualizacja: 03.02.2017 | 8

Estrogeny to hormony, które wpływają nie tylko na kobiecy cykl, ale także na samopoczucie. Jak rozpoznać, że w organizmie jest ich za dużo lub za mało?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(16)
kobiety, dziewczyny, kompyter cyklu,
Estrogen to nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Prawidłowy poziom estrogenów wpływa pozytywnie na przemianę tłuszczową, chroni przed chorobami układu krążenia i zapewnia równowagę emocjonalną.

- Estrogeny warunkują wykształcenie się 2- i 3-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków."  - mówi dr Anna Dąbrowska-Jakubiak, ginekolog-położnik, endokrynolog. - Estrogeny wpływają na kształtowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido. Ponadto biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce węglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych, przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych.

Estrogeny: zmiany poziomu estrogenów

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której wydzielanie estrogenów jest szczególnie wysokie – zwłaszcza estriolu, jednej z form estrogenu. Estrogen pobudza także wytwarzanie LH – hormonu luteinizującego, odpowiedzialnego za owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po menopauzie poziom estrogenów w organizmie kobiety drastycznie spada, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania.

Co wpływa na poziom estrogenów?

Na poziom estrogenów w organizmie ma wpływ szereg czynników – od diety, wysiłku fizycznego, stresu, poprzez wiek, aż do uwarunkowań dziedzicznych. Styl życia, jaki prowadzimy, ma ogromne znaczenie dla pracy całego organizmu, nie tylko estrogenów.

Nadmiar estrogenów może powodować poważne skutki zdrowotne:
  • zaburzenia miesiączkowania
  • zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów
  • tycie
  • powiększenie piersi
  • nudności
  • wymioty
  • złe samopoczucie
  • migreny
Równie niepożądany i częściej spotykany u kobiet jest niedobór estrogenów bądź brak równowagi między dwoma hormonami – progesteronem i estrogenami, czego skutkiem są często cykle bezowulacyjne.

Jak twierdzą lekarze, najlepszym dowodem na prawidłowe funkcjonowanie estrogenu są regularne cykle miesiączkowe. Jeżeli nie mamy wprawy w obserwacji swojego cyklu bądź chcemy go lepiej poznać, warto zaopatrzyć się w tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp bądź Pearly, które dzięki codziennemu pomiarowi temperatury pod językiem precyzyjnie monitorują cykl, informując kobietę o występowaniu dni płodnych lub niepłodnych, co można wykorzystać zarówno jako metodę antykoncepcji (skuteczność 99,36%), jak i pomoc w poczęciu dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Lidka
Lidka | 2017-11-02 14:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O hormony trzeba dbac. Szczegolnie wtedy kiedy planujemy powiekszyc rodzine. Ja staralam sie z mezem bezskutecznie pol roku i dopiero jak wszystko uregulowalo mi sie dzieki ovarinowi udalo mi sie zajsc w ciaze :)

Odpowiedz

Ulus
Ulus | 2017-08-18 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam lekarz polecił monitorować swój cykl dowolną metodą. Póki co zaczynamy od podstaw, czyli kalendarza dni płodnych i testów owulacyjnych, a jak to nie pomoże, to pójdziemy na badanie estrogenów. Zobaczymy

Odpowiedz

Izabela
Izabela | 2017-03-20 13:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To pisala jaka katechetka? Rece opadaj no jak by trafila na takiego lekarza to bientpy byly jego los co za koltunstwo temperature to sobie zmiezr pod deklem w dzisoejszych czasachzycie w stresie i inne czynniki maja wiekszy wplyw na organizm to takie idiotki powinny sobie pod deklem temperaturki mierzyc

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

A
A | Izabela | 2017-07-14 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A potem takie madrale jak Ty placza, ze nie moga zajsc w ciaze. Wiesz, ze ginekolodzy namawiaja zony do nie stosowania antykoncepcji hormonalnej? Zastanow sie czemu.

Odpowiedz

mira
mira | Izabela | 2017-07-24 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Izabela czy Ty piszesz po polsku?

Odpowiedz

sylwia
sylwia | 2015-07-13 10:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam ladycomp- a :) bardzo sobie chwale taką metodę :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Izabela
Izabela | sylwia | 2017-03-20 13:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Idiotka od reklamy

Odpowiedz

madonna
madonna | 2012-01-09 15:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak czytam, czytam, a tu nagle sprowadzenie do komputerów cyklu. Myślę, ze są skuteczne, ale akurat lc jest bardzo drogi. Ja kupiłam mikroskop owu Afrodyta. Wychwyca estrogeny w ślinie. Fajna sprawa a za małe pieniądze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?