Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Faza lutealna może być kluczowa w planowaniu ciąży. Dlaczego?

| aktualizacja: 18.10.2017 | 4

Faza lutealna wiąże się z wytwarzaniem w organizmie większej ilości progesteronu. Kiedy ta faza dokładnie trwa w cyklu miesiączkowym i jak jej długość wpływa na starania o dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta wyznacza fazy cyklu miesiączkowego
fot. Fotolia

Cykl miesiączkowy składa się z 4 faz, z których każda następuje po sobie: menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna. Faza lutealna to czwarta faza cyklu miesiączkowego i zarazem ostatnia. Następuje po owulacji, czyli po uwolnieniu z jajnika pęcherzyka i trwa aż do pierwszego dnia nowej miesiączki.

Faza lutealna a dni płodne i wydzielanie hormonu LH

Faza lutealna została tak nazwana, bo wiąże się bezpośrednio z ciałkiem żółtym – luteina to barwnik znajdujący się w komórkach warstwy ziarnistej jajnika. Pęcherzyk jajnikowy w jajniku przemienia się w ciałko żółte i proces ten nazywany jest luteinizacją, w trakcie którego wytwarza się progesteron. Wytwarzanie progesteronu jest skorelowane z wytwarzaniem hormonu LH, czyli hormonu luteinizującego. Dzięki obserwacji swojego organizmu, i objawom, które towarzyszą wytwarzaniu tych hormonów, kobieta może oszacować czas owulacji i zaplanować poczęcie, jeśli stara się o dziecko. Obserwacja pozwala również ustalić jak wygląda kalendarz dni płodnych. Faza lutealna to czas najniższej płodności – kiedy w organizmie wzrasta poziom luteiny, szansa na zapłodnienie staje się minimalna. Inaczej fazę lutealną nazywa się fazą niepłodności poowulacyjnej.

Długość fazy lutealnej

To, ile trwa faza lutealna, jest kwestią indywidualną, która jest zależna u każdej kobiety od długości jej cyklu miesiączkowego. Może być również zaburzona np. przez czynniki zewnętrzne, które mogą zmieniać długość cyklu z miesiąca na miesiąc. Nie są to jednak duże wahania, raczej mówi się o kilku dniach różnicy. U przeciętnej kobiety, u której cykl trwa 28 dni, faza lutealna rozpoczyna się między 10 a 16 dniem i trwa 14 dni. Zmiany, które zachodzą w ilości dni tej fazy, powinny wzbudzić u kobiety czujność. Należy umówić wizytę u lekarza – przedłużająca się faza lutealna, czyli uwolnienie dużej ilości luteiny w organizmie, oznacza najczęściej zajście w ciążę. Jeśli więc spóźnia ci się okres, czyli przedłuża się faza lutealna, wykonaj test ciążowy, bo być może jesteś w ciąży.

Zaburzenia fazy lutealnej

Czasem u kobiet dochodzi do niewydolności fazy lutealnej, co najczęściej jest skutkiem zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia wiążą się z:
  • plamieniami z dróg rodnych,
  • nawykowymi poronieniami wczesnymi, czyli niemożnością utrzymania ciąży w jej wczesnym stadium,
  • niemożnością zajścia w ciążę,
  • zmiany długości w cyklu miesiączkowym.
By sprawdzić czy faza lutealna trwa prawidłowo, najlepiej obserwować temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu. Progesteron w tej fazie cyklu sprawia, że po owulacji temperatura ciała stopniowo wzrasta aż 6 dni po owulacji. Dobrze też przeprowadzić badania pod kątem poziomu progesteronu, prolaktyny i TSH. Zaburzenia fazy lutealnej leczy się zależnie od ich przyczyny, zazwyczaj jest to kuracja farmakologiczna. Jeśli niewydolność związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, najważniejsze jest skupienie się na wyrównaniu poziomu hormonów, czyli uregulowanie hormonalne.

Zobacz też: 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Fabiana
Fabiana | 2017-10-19 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam problem z utrzymaniem ciąży, więc ginekolog wysłał mnie na badanie poziomu progesteronu i prolaktyny. Podejrzewał właśnie zaburzenia fazy lutealnej, szczególnie, że testy owulacyjne świrowały.

Odpowiedz

Hunorek
Hunorek | 2017-10-19 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja miałam bardzo zmienne cykle, raz 28 dni, innym razem 35 dni. W końcu poszłam do lekarza i właśnie też wyszło, że mam problemy z fazą lutealną. Teraz jestem na etapie wyrównania.

Odpowiedz

Halli
Halli | 2017-10-19 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie zdiagnozowano niedobór progesteronu. Zaczęłam brać przepisany przez lekarza Duphaston, wszystko się ładnie wyrównało i teraz w końcu cieszę się z dzidziusia :)

Odpowiedz

Jeessika
Jeessika | 2017-10-19 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam stwierdzoną niewydolność lutealną, przez co kilka razy poroniłam :(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?