Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Fidget Spinner – na czym polega fenomen tej zabawki?

| aktualizacja: 08.06.2017 | 1

Fidget Spinner to przebojowa zabawka, która ćwiczy zręczność, podobno też odstresowuje i uspokaja, a przy okazji odciąga dzieci od ekranów telewizora, komputera czy komórki. Jak ją po polsku nazwać... kręciek? Dzieci na jej punkcie dostają kręćka!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)

Informacje o wykupieniu tego intrygującego gadżetu ze wszystkich niemal sklepów są chyba jednak odrobinę przesadzone, ale faktem jest, że Fidget Spinner stał się bardzo popularny wśród dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych. Powstał w latach 90. jako zabawka dla dzieci i młodzieży, mających problemy z koncentracją uwagi, lękami, nadpobudliwością, ale spodobał się szerszej rzeszy odbiorców i dopiero teraz przeżywa swoje 5 minut.

Efekt żyroskopowy i inne kręcące sprawy

Ta zabawka zręcznościowa to prawdziwy hit 2017 wśród dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjum, a dotarła do nas oczywiście zza oceanu. W USA wprowadzono nawet zakazy używania Fidget Spinnerów w szkołach. Jak to działa i co w tym takiego zajmującego? Fidget Spinner składa się z łożysk, które są złączone plastikową, drewnianą lub metalową obudową. Jeśli Fidget Spinner zostanie wprowadzony w ruch obrotowy przy pomocy palców, będzie się bardzo długo kręcić, a podrzucony – długo opadać. Wszystko za sprawą wywołanego przez łożyska efektu żyroskopowego.

Zobacz też: Przedszkolne mody - ulegać im czy nie?
 
Jak czytamy na Wikipedii czy weirdscience.eu, efekt żyroskopowy to właśnie zdolność do utrzymywania orientacji w przestrzeni przez obracającą się bryłę, dzięki zasadzie zachowania momentu pędu. Po raz pierwszy opisał go Jean Foucoult w 1852 roku. Przedmiot, który demonstruje efekty żyroskopowe nazywa się żyroskopem – ma postać krążka, który raz wprawiony w szybki ruch obrotowy zachowuje swoje pierwotne położenie osi obrotu.

Fidget Spinner ma właściwości prozdrowotne?

Dzieci i dorośli prześcigają się w wykonywaniu przy pomocy tych „kręćków” (jak je można nazwać po polsku z przymrużeniem oka) różnorodnych tricków, czasami bardzo efektownych, a nawet brawurowych (np. z wieloma zabawkami). Wszystkie już niemal dzieci marzą, by dostać Fidget Spinnera w prezencie i oddają się tej zabawie bez reszty.

Twórczynią Fidget Spinnera jest Catherine Hettinger. Chciała stworzyć przedmiot pomagający w terapii dzieci ze spektrum autyzmu i ADHD oraz dorosłym w walce ze stresem. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby zdrowotne właściwości tej małej, ale sławnej już zabawki. Może więc to tylko magia... marketingowa?

Zobacz też: Praktyczne gadżety dla rodziców, które ułatwiają życie!
 
 

Czy od Fidget Spinnera można dostać kręćka?

Fidget Spinner jest bardzo cichy, więc można się nim bawić wszędzie (nawet w szkole i w pracy!). Czy może być niebezpieczny? Raczej należy uważać wręczając do zabawy Fidget Spinnera bardzo malutkim dzieciom, ale na takiej samej zasadzie, jak i wszystkie inne przedmioty, które mają małe części, ostre krawędzie i są twarde. Bezpiecznie jest założyć, że ta zabawka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8+.

Wszystkie aktywności i gadżety, które odciągają dzieci od siedzenia i "wgapiania się" w ekrany, moim zdaniem, są dobre, choć z drugiej strony… nie miałabym nic przeciwko zabawie tzw. drewnianym bączkiem-jeżykiem jak na zdjęciu ;), ale może jestem zbyt mało nowoczesna.

Jeżyki bączki zabawka dla dzieci
Drewniany bączek  w postaci jeżyka Londji, zabawkiniebanalne.pl, 11zł

Fidget Spinnery możecie dostać już od ok. 2.80 złotych w serwisach aukcyjnych lub sklepach internetowych w zależności, m. in. od tego, czy obudowa jest plastikowa, drewniana czy metalowa oraz na ile "kręciek" wygląda modnie.  Mają zazwyczaj ok. 6-9 cm i mieszczą się w dłoni. Większość (także te w sklepach z zabawkami czy marketach) jest sprowadzana z Chin. Do wyboru macie rozmaite kolory i kształty obudowy, a także Fidget Spinnery utrzymane w stylistyce ulubionego filmu.

Przejrzyjcie różne rodzaje Fidget Spinnerów i ich ceny w naszej galerii zdjęć!

Źródło: dziennik zachodni.pl, youtube.com

Zobacz też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Lila
Lila | 2017-06-01 18:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja pamiętam na początku lat 80 jak bawiło się metalowymi łożyskami.Zasada działania podobna i efekt też tylko nie miały tylu bajerów.Wszystko wraca, w trochę zmienionej formie ale jednak ☺

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?