Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

8 niezbędnych formalności po porodzie

| aktualizacja: 21.05.2015 | 5

PESEL, meldunek, ubezpieczenie - są sprawy, które koniecznie trzeba załatwić po narodzinach dziecka. Jak i kiedy to zrobić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(19)

Formalności po urodzeniu dziecka:
1. Zgłoszenie narodzin dziecka


W  ciągu 2 tygodni od pojawienia się dziecka na świecie jeden z rodziców lub inna osoba obecna przy porodzie powinna zgłosić ten fakt w urzędzie stanu cywilnego, w miejscu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli jednak narodziny miały miejsce w innej miejscowości niż ta, w której mieszkają rodzice, zgłoszenia można dokonać w USC w miejscu zamieszkania (obojga lub jednego z nich). Kierownik USC sporządzi protokół zgłoszenia urodzenia i przekaże go do urzędu stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka. Tam zostanie sporządzony akt narodzin. 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Ec
Ec | 2016-06-08 14:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co z ubezpieczeniem dziecka w Pl jesli rodzice ubezpieczeni sa za granica? Z tego co sie dowiadywalam kobieta ciezarna jak i dziecko ubezpieczone sa z mocy prawa?

Odpowiedz

Gie
Gie | 2016-06-08 12:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prosta sprawa, wszystko zajęło mi jeden dzień. Ubezpieczenie w pracy - wypełniają kadry, PESEL + AKT URODZENIA 30 min w USC, położna, ośrodek zdrowia maks jedna godzina. Tylko jak zwykle ZUS zamula i trzeba czekać aż zgłoszą mojego syna w NFZ (wyrobienie karty zdrowia) około dwa tygodnie. Gdyby nie to, szłoby to załatwić w dwa dni urlopu na urodzenie się dziecka łącznie z pępkowym :) . Pozdrawiam.

Odpowiedz

annawianna
annawianna | 2015-12-13 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja po porodzie musiałam niestety sama zająć się wszystkim i nie ukrywam że jest trochę załatwiania papierkowych spraw. szkoda że nie można wszystkiego załatwić w jednym urzędzie tylko z maleńkim dzieckiem jeździć z urzędu do urzędu.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2015-03-16 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, a dodatkowo, w innym artykule jest informacja, że wydawany jest jeden, a nie trzy odpisy aktu urodzenia. Tekst nieaktualny.

Odpowiedz

halinka
halinka | 2015-02-28 18:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przydałaby się aktualizacja artykułu. Rzekomo od 1 marca zarejestrować dziecko można w ciągu 21 dni (tak piszecie w innym artykule).

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?