Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów

| aktualizacja: 05.06.2017 | 16

Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
fot. Fotolia
W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup.

Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy?

To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu). Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego.

Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie?

Foteliki poddawane są tzw. crash testom, czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy. Dane wskazują, że podczas zderzenia czołowego auta jadącego z prędkością 50 km/h szyja dziecka, które podróżuje w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy, jest poddawana obciążeniu ok. 300 kg – a do złamania kręgu szyjnego może dojść już przy 130 kg. Jeśli przewozimy dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy, obciążenie nie przekracza 80 kg, ponieważ siła uderzenia rozkłada się na całe ciało.

Dlaczego częściej przewozi się dziecko przodem?

Rodzice zazwyczaj są niecierpliwi – nie mogą się doczekać, kiedy maluch zacznie siedzieć, gdy już siedzi – chodzić, gdy wypowiada słowa – mówić pełnymi zdaniami. Czekają również na chwilę, gdy będzie można przewozić je tak jak dorosłych pasażerów - przodem do kierunku jazdy. Uważają, że taka podróż dla dziecka jest ciekawsza – można oglądać widoki, poczynania mamy lub taty za kierownicą. Rodzicowi-kierowcy też jest łatwiej, ponieważ widzi swoją pociechę w lusterku.

Polecamy 20 zabaw, gdy dziecko nudzi się w aucie
 

Czy dziecku przeszkadza siedzenie tyłem do kierunku jazdy?

Dziecko wiezione w foteliku montowanym tyłem nie zdaje sobie sprawy, że może podróżować inaczej. Kupno kolejnego, większego fotelika, w którym maluch może siedzieć tak jak jest przyzwyczajony, nie stanowi więc problemu – trudniej byłoby wrócić do jazdy tyłem, jeśli mały pasażer zaznał już przyjemności podróżowania i patrzenia, co dzieje się z przodu. W aucie większość dzieci zasypia, nie sprawiając tym samym rodzicom zbytniego kłopotów podczas drogi. A gdy się obudzą, mogą obserwować z boku, co widać za oknem. Rozwiązaniem dla kierowcy, które umożliwi kontrolowanie dziecka, jest zamontowanie dodatkowego lusterka.

Czy fotelik ustawiony tyłem jest wygodny?

W foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy przestrzeń dla nóg jest dość ograniczona. Maluchy jednak w przeciwieństwie do dorosłych mogą długo siedzieć z podkulonymi nogami albo w kucki, nie czując dyskomfortu. Podczas wypadku nogi dziecka są mniej narażone na urazy (dochodzi do nich najczęściej po urazach szyi). Gdy dziecko siedzi przodem do kierunku ruchu, przy zderzeniu jego nogi poruszają się bezwładnie i uderzają o przednie siedzenie. Przy odwrotnym ustawieniu fotelika ruchy kończyn są bardziej ograniczone. Zakłada się, że nawet 4-letniemu dziecku może być wygodnie w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy.

W jakim miejscu w aucie można przypiąć fotelik ustawiony tyłem?

Choć polski kodeks drogowy pozwala wozić dzieci w foteliku na przednim siedzeniu samochodu przy wyłączonej poduszce powietrznej, za najbezpieczniejsze miejsce uznawana jest tylna kanapa. Przewożenie małego pasażera z przodu nie jest możliwe w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, jeśli auto jest wyposażone w aktywne poduszki powietrzne. To jest zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa.
 
Konsultacja: Waldemar Filutowski z Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie

Zobacz też:
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (16)
avatar

poiu
poiu | 2016-12-09 20:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ci którzy chcieliby wozić dziecko w foteliku rwf powinni wiedzieć, że w większości samochodów eliminuje on miejsce pasażera z przodu z użytku. No... chyba że wsiądzie ktoś niski. Jedynym samochodem którymi ja jezdziłem i się dało usiąść obok kierowcy była skoda superb II.
Największym zaskoczeniem był długi land cruiser III. MIejsca na nogi z przodu mizernie. Focus - bieda. Panda to już tylko po turecku. To niestety bardzo duży problem związany z tymi fotelikami. Trzeba jeżdzić lotniskowcem typu suberb. Może v70 i Mondeo dadzą radę. Może c5. Dziś zamontowałem fotelik w Lagunie III kombi i luksusu niestety nie ma. Ciężkie życie nawiedzonych rodziców.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mike
Mike | poiu | 2016-12-18 21:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do poinu: Seat leon 2 z fotelikiem rwf z tyłu zostawia dużo miejsca dla pasażera z przodu( wzrost pasażera 185cm). Na przyszłość proponuje sprawdzić inne samochody zanim pisze się opinie na temat komfortu jazdy z fotelikiem rwf.

Odpowiedz

rz
rz | poiu | 2017-09-16 22:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahaha, nie ma komfortu, ale jeździć się da (fotelik BeSafe zamontowany w Skoda Fabia). Czego się nie robi dla bezpieczeństwa własnego dziecka.
PS. Wożenie dzieci przodem do pewnego wieku powinno być zabronione!

Odpowiedz

Nick
Nick | poiu | 2017-10-19 10:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gadanie. Peugeot Expert Tepee wersja Vagabond spokojnie wchodzi ;).

Odpowiedz

asdas
asdas | poiu | 2017-10-30 01:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to kup jak człowiek minivana i po problemie. Beka z ludzi gnieżących się w sedanach z dziećmi

Odpowiedz

dd
dd | 2015-12-23 15:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a uderzenie w tyl?

Odpowiedz

Tylem.pl
Tylem.pl | 2015-03-30 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawy wpis dot. fotelików RWF (tyłem), szkoda jednak iż nie podano więcej danych np. przedziałów tych modeli (do 18kg i do 25kg).

Zalecamy, by dziecko przewożone było w foteliku skierowanych tyłem do kierunku jazdy, najdłużej jak to jest możliwe - nawet do 5-6 lat.

Polecamy, aby przed zakupem przymierzyć przyszłego pasażera do fotelika a fotelik do Państwa samochodu. Tylko to da 100% pewności, iż wybrany model będzie dopasowany oraz bezpieczny.

Odpowiedz

cleo676
cleo676 | 2014-11-11 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przede wszystkim wybór oraz dostępność fotelików tyłem do kierunku jazdy jest u nas bardzo, bardzo ograniczona. Poza największymi miastami można je kupić tylko przez internet- dopóki się fotelika nie zamówi i nie opłaci przesyłki nie ma możliwości obejrzenia takiego fotelika i sprawdzenia czy pasuje do samochodu. A trudno kupować wszystkie foteliki, tylko po to, żeby jeden wybrać. Dodatkową barierą dla wielu rodziców jest cena - to najdroższe modele na rynku, ok. 2-krotnie droższe od najlepiej ocenianych w testach fotelików przodem do kier. jazdy oraz kilkukrotnie droższe od pozostałych. Poza tym wystarczają tylko na okres do max. 4 lat, więc i tak trzeba kupić kolejny fotelik- nierzadko ten sam, który był wcześniej rozważany. Niestety wygląda na to, że dopóki nie będzie większego wyboru i konkurencji w tym segmencie wielu rodziców będzie rezygnowało z bezpieczniejszego rozwiązania ze względów finansowych.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tylem.pl
Tylem.pl | cleo676 | 2015-03-28 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

>przede wszystkim wybór oraz dostępność fotelików tyłem >do kierunku jazdy jest u nas bardzo, bardzo ograniczona. >Poza największymi miastami można je kupić tylko przez >internet- dopóki się fotelika nie zamówi i nie opłaci >przesyłki nie ma możliwości obejrzenia takiego fotelika i >sprawdzenia czy pasuje do samochodu

Śpieszymy poinformować, iż jest taka możliwość.
Posiadamy wszystkie foteliki tyłem jakie są na rynku.
Sprawdzamy i montujemy w samochodzie klienta ;)
Od dawna ;)
Zapraszamy na Tylem.pl

>Poza tym wystarczają tylko na okres do max. 4 lat, więc i >tak trzeba kupić kolejny fotelik
Również, spieszę poinformować, iż starczają do 5-6 lat.
Zależy od pasażera.

>Niestety wygląda na to, że dopóki nie będzie większego >
>wyboru
Wybór jest duży.

Odpowiedz

Angelina
Angelina | cleo676 | 2017-10-17 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mały wybór? Po kilka modeli z każdej firmy: Joie, Axkid, britax itd. Może nie ma wielu sklepów, do których warto zajrzeć by wybrać fotelik, ale dla rodzica, któremu zależy na bezpieczeństwie dziecka nie będzie problemem przejechać te kilkadziesiąt, a czasami i kilkaset kilometrów by przymierzyć fotel.

Odpowiedz

nikocjana
nikocjana | 2014-10-27 08:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko ma 2 lata -fotelik tzw. następny kupiliśmy montowany przodem i tyłem- dziecko jeździ tyłem bez najmniejszego problemu - bo fakt nie zna możliwości jazdy przodem- jest zadowolone, nie marudzi - a ja jestem pewna , że jest "bezpieczniejsze"

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

AgA
AgA | nikocjana | 2017-11-16 10:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Problem pojawia sie, gdy starsze rodzeństwo jeździ przodem... mój 22-miesięczny syn całkowicie odmówił wsiadania do swojego fotelika... siłowanie sie przez 15-20 min z maluchem które wije sie jak piskorz i wazy ponad 13 kg przy każdorazowym wchodzeniu do auta zaczyna skłaniać do zmiany... po obróceniu fotelika przodem cud-cisza, spokój i sam sie wdrapuje

Odpowiedz

anchelitta
anchelitta | 2014-10-27 08:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam si ę,znam dzieci które przewożone tyłem do kierunku jazdy wymiotowały, problem znikał po ustawieniu fotelika przodem do kierunku jazdy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

janka
janka | anchelitta | 2016-04-24 20:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też znam, moje dziecko wymiotowalo tyłem do kierunku jazdy i na pewnym etapie po skończeniu ok 2 lat przestało wymiotować...dalej jeździ tyłem

Odpowiedz

sosna
sosna | anchelitta | 2016-07-11 11:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lepiej żeby wymiotowaly niż łamaly kręgi szyjne

Odpowiedz

asdad
asdad | anchelitta | 2017-10-30 01:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dobra to niech ginie byle nie rzygało. durna baba

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?