Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Foteliki samochodowe dla dzieci 0-13 kg - nasz przegląd

| aktualizacja: 20.07.2017 | 4

Szukasz pierwszego fotelika samochodowego dla dziecka? Jak przebrnąć przez wszystkie możliwe instrukcje, wyniki testów fotelików oraz opisy poszczególnych modeli? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak dopasować fotelik do samochodu? Przejrzyj te modele w przedziale wagowym 0-13 kg i przeczytaj nasze podpowiedzi!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)

Pierwszy fotelik jest potrzebny najczęściej zaraz po porodzie, kiedy wracamy z noworodkiem ze szpitala do domu, więc tego zakupu nie da się odłożyć na później. Fotelik samochodowy powinien się montować w łatwy wręcz intuicyjny sposób w samochodzie oraz - co ważne - na wózku. Tak, by nie tylko tata ze zmysłem inżynierskim, ale i mama gubiąca się w technice (lub odwrotnie tata humanista i mama typ pomysłowy Dobromir!), babcia czy starszy brat mogli prawidłowo i bezpiecznie móc go zamontować.

Fotelik powinien być też bezpieczny dla maleńkiego noworodka – czasami zdarza się, że i wcześniaka oraz zaraz potem dla szybko rosnącego niemowlęcia. Dziecko powinno w nim leżeć wygodnie i zdrowo - bez szkody dla rozwijającego się kręgosłupa i delikatnych kości. Fotelik powinien też uchronić maluszka przez groźnymi skutkami w razie wypadku. Większość fotelików początkowych dla dzieci w przedziale 0-13 kg ma specjalne wkładki dla wcześniaków, które stabilizują ciałko bardzo małego noworodka zmniejszając powierzchnię do leżenia. Warto to sprawdzić przed zakupem!

Zobacz też: Jaki fotelik samochodowy kupić dla noworodka? Praktyczne porady

Co jest najważniejsze przy wyborze pierwszego fotelika dla dziecka?

W pierwszej kolejności nie zwracamy uwagi na to jak fotelik wygląda (choć najnowocześniejsze modele często wykorzystują najnowsze technologie), ani na opisy producentów, wśród których nie znajdziemy – rzecz jasna - negatywnych opinii dotyczących bezpieczeństwa czy wygody użytkowania. Przede wszystkim dobieramy fotelik do wagi, wzrostu i wieku malucha.

Zobacz też: Jak prawidłowo nosić fotelik samochodowy?

Zawsze tyłem do kierunku jazdy i crash-testy

Pierwszy fotelik samochodowy to tzw. grupa 0+ od 0 do 13 kg. Są one montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy. Potem najważniejsza rzecz w przypadku fotelików samochodowych - sprawdzamy jaką ocenę fotelik danej marki uzyskał w tzw. testach zderzeniowych (crash-testach) przeprowadzany przez jeden ze znanych niezależnych europejskich klubów, np. ADAC (Allgemeiner Deurscher Automobil-Club). Im wyższa ocena (w tym wypadku 5 gwiazdek), tym fotelik jest bezpieczniejszy dla dziecka w trakcie użytkowania i w razie wypadku. Nie opinia innych rodziców, nie wypowiedzi na forum internetowym ("Taki, a taki mieliśmy i byliśmy bardzo zadowoleni!"), nie zachwalany przez sprzedawcę model, nie najmodniejszy design - wysoka ocena w testach niezależnych organizacji.

Zobacz też: Dziecko w foteliku samochodowym: aktualne przepisy

Baza Isofix do fotelika samochodowego - po co?

Później warto również sprawdzić sposób mocowania fotelika w samochodzie czy jest to możliwe wyłącznie przy pomocy pasów czy tzw. bazy mocującej typu Isofix, która jest na stałe przymocowana w samochodzie (i czy pasuje do naszego auta) – sprawia, że fotelik jest lepiej i bezpieczniej zamontowany.

Zobaczcie nasz przegląd nowoczesnych pierwszych fotelików samochodowych dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kg w naszej galerii zdjęć!

Zobacz też: Jak sprawdzić czy dziecko jest bezpieczne w foteliku samochodowym?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Wypróbowane
Wypróbowane | 2017-07-31 22:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli bezpieczny fotelik 0-13 kg to polecam Kiddy. Możliwość montażu na bazie Isofix i na większości wózków dzięki adapterom. Bardzo przydała nam się również możliwość rozłożenia fotelika do pozycji leżącej. Rewelacja! Polecam !!!

Odpowiedz

Margol
Margol | 2017-07-31 05:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My kupowaliśmy wózek i fotelik u jednego producenta, dokładnie Carlo Adamex z mocowaniem ISOFIX, mogę polecić ten model jest solidny. Wydaje mi się, że warto stawiać na polskich producentów w tej kwestii, polskie produkty wcale nie są gorsze od zagranicznych.

Odpowiedz

Czepialski
Czepialski | 2017-07-24 20:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Crush-testy? :P :P Czy dziecko nie kruszy w foteliku czy czego innego dotyczą? :P

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Odczepialski
Odczepialski | Czepialski | 2017-08-07 07:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jest napisane, że to testy zderzeniowe, nie kumam żartu kompletnie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?