Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak zrobić najładniejszy fotokalendarz i album?

| aktualizacja: 21.12.2015 | 0

Przygotowujesz fotokalendarz lub album ze zdjęciami dla babci i dziadka w prezencie pod choinkę lub na ich styczniowe święto? Oto kilka rad, którymi warto się kierować, wybierając rodzinne fotografie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fotokalendarz, foto kalnedarz, kalendarz 2015, kalendarz ścienny, zdjęcia rodzinne, prezent pod choinkę, wybór zdjęć do fotokalendarza
fot. Fotolia
Podobno z rodziną najlepiej wygląda się na zdjęciach. Ale co innego pozować do rodzinnej fotografii, a co innego wybierać najlepsze ujęcia. Aby stworzyć udany fotokalendarz lub fotoalbum, który podarujemy bliskim, nie obejdzie się bez ostrej selekcji naszych zbiorów. Jak ją przeprowadzić?
 
 1. Wybierz zdjęcia - a zwykle jest z czego wybierać. Pół tysiąca fotografii z wakacji nikogo nie dziwi i nie przeraża, bo zwykle robimy ich dużo więcej. Miliony zdjęć upychamy w chmurach, na dyskach lub kartach pamięci. Zanim wybierzesz te najpiękniejsze, pomyśl, czy chcesz opowiedzieć historię, np. z wakacyjnego wyjazdu (nie musisz trzymać się kolejności wydarzeń), a może chcesz skupić się na przeżyciach, pokazując najpiękniejsze momenty mijającego roku. To pierwszy krok, który pomoże w dokonywaniu wyboru.

  Polecamy: 8 sekretów udanego zdjęcia dziecka

 2. Zrób zapas - wybrane zdjęcia podziel na pewniaki i rezerwę. Jeśli z jednego zrezygnujesz, dzięki nadprogramowym fotkom oszczędzisz mnóstwo czasu na ponowne przeglądanie swoich zbiorów.
   

 3. Wyłap detale - nie przeglądaj zdjęć na wyświetlaczu telefonu czy małym tablecie. Na ekranie komputera lub w telewizorze nie przeoczysz szczegółów, które mogą potem denerwować cię na wydrukowanej fotografii. 
   

 4. Unikaj monotonii - zrezygnuj z fotek mówiących to samo. Jeśli w kalendarzu mają znaleźć się zdjęcia całej rodziny, układaj je tak, by na kolejnych stronach widać było różnych jej członków (córka, syn, mama i tata, wszyscy razem, itp). Zdjęcia statyczne przeplataj dynamicznymi (te, na których wszyscy stoją prosto i patrzą w obiektyw mogą być nudne).
   

 5. Wypełniaj kadr – do kalendarza ściennego, wybieraj zdjęcia portretowe lub ujęcia całej sylwetki, które dobrze wypełnią przeznaczone miejsce. Kalendarz ścienny oglądamy także z daleka. Postaci w dużym oddaleniu nie będą czytelne.
   
 6. Nie mieszaj – nie dodawaj do fotek kolorowych czarnobiałych (nawet jeśli to jedyny sposób na pokazanie zdjęcia, które wygląda fatalnie w kolorze). Trzymaj się jednej koncepcji do końca. Zwróć uwagę na rodzaj kolorystyki – inaczej ustawiony balans bieli może sprawić, że zdjęcia nie wyglądają dobrze  obok siebie. Spróbuj poprawić je w programie do obróbki zdjęć.
   
 7. Nie rezygnuj – czasem gorsza technicznie fotografia niesie taki ładunek uczuć i humoru, jakich nie ma żadne inne zdjęcie. Wiadomo, jakie cuda czyni słynny Photoshop. Może warto popracować w nim nad słabym zdjęciem
   
 8. Patrz na całość – robiąc album, zwróć uwagę, jak zdjęcia wyglądają razem – to, że są udane, nie świadczy o tym, że stworzą ładną całość. Czasem o dobrym sąsiedztwie przesądza szczegół, np. wspólny akcent kolorystyczny. 

  Czytaj też: Tacierzyństwo w obiektywie - zobacz przepiękne zdjęcia ojców i ich dzieci
   
 9. Pomyśl o porach  roku – można oczywiście cały kalendarz zilustrować zdjęciami z wakacji. Ale jeśli uda się dobrać do października zdjęcie dziecka wśród kolorowych liści albo na grzybach, będzie to dodatkowym atutem. Jeśli nie znajdziesz tematycznej fotografii do jednego z miesięcy, rozwiązaniem może być neutralne zdjęcie zrobione w mieszkaniu.

  Poznaj: Kidla.pl - miejsce na zdjęcia i wspomnienia z dzieciństwa
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?