Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Niedługo rodzisz? Pamiętaj o badaniu na GBS!

| aktualizacja: 26.06.2017 | 2

Od porodu dzieli cię zaledwie kilka tygodni. Wsłuchujesz się w swoje ciało i czekasz na pierwsze sygnały, że to już. Nie zapomnij, że właśnie teraz, po 35. tygodniu ciąży, lekarz powinien cię skierować na badania na obecność GBS w pochwie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Kobieta w ciąży
fot. Fotolia
GBS to paciorkowiec z grupy B, Streptococcus agalactiae, który może występować w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i środowisku pochwy. Choć wiele z nas o nim nie słyszało, jest bardzo rozpowszechniony − jego obecność stwierdza się u 10−30 proc. zdrowych kobiet, które bardzo często nawet o tym nie wiedzą, ponieważ nie odczuwają żadnych objawów stanu zapalnego (upławów czy swędzenia). Dla nich paciorkowiec ten nie stanowi problemu.

Zakażenie GBS w ciąży

Jeśli jednak są w ciąży, wewnątrzmaciczne zakażenie paciorkowcem może być orgomnym zagrożeniem dla dziecka. A właśnie wtedy o zakażenia powodowane przez GBS nietrudno, gdyż okres ciąży sprzyja szybkiemu namnażaniu się paciorkowca w pochwie. Jeśli do tego dojdzie, pojawia się ryzyko, że podczas porodu bakterie te przeniosą się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko. A konsekwencje takiego zarażenia GBS w ciąży dla zdrowia noworodka mogą − choć nie muszą – być bardzo poważne: od zapalenia płuc, przez zapalenie opon mózgowych, aż po posocznicę, popularnie zwaną sepsą.

Jeśli masz GBS w czasie ciąży

Prawdopodobieństwo przejścia GBS na noworodka jest wysokie − sięga 70 proc., a częstość zachorowań wynosi od dwóch do czterech na tysiąc żywo urodzonych dzieci. Na szczęście istnieje prosty sposób, by wyeliminować to ryzyko – wystarczy włączyć antybiotykoterapię okołoporodową. Dlatego pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży u wszystkich ciężarnych (przynajmniej w teorii, w rzeczywistości bowiem nie wszyscy lekarze zlecają badanie GBS, dlatego tak ważne jest, byś o nim wiedziała i pamiętała) pobiera się wymazy pochwy (dokładniej - z jej przedsionka) oraz z odbytnicy. Jeżeli wynik posiewu jest dodatni, informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży. Dzięki temu od razu, gdy zacznie się akcja porodowa, matce podaje się antybiotyki z grupy penicylin (zazwyczaj penicylinę lub ampicylinę). Podobnie postępuje się w przypadku kobiet, które nie mają przy sobie wyniku posiewu, gdy wymaz w ogóle nie był pobierany lub gdy poród rozpoczął się przed 35−37 tygodniem ciąży, a więc jeszcze przed terminem planowanych badań.
Uwaga: przed zakażeniem noworodka nie chroni leczenie podejmowane podczas ciąży, ponieważ bakteria ta bardzo szybko nawraca po odstawieniu leków. Dlatego tak ważne jest podanie antybiotyku na początku porodu.

Zobacz także:
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

T.
T. | 2015-02-08 02:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi lekarz zleciła i mam odebrać wynik pojutrze, mam nadzieję że jestem zdrowa, bo na penicylinę i pochodne jestem uczulona wstrząsowo

Odpowiedz

Mama Krysi
Mama Krysi | 2014-08-15 22:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi lekarz nie zlecił tego badania, ale przy przyjęciu do szpitala na początku porodu podano mi antybiotyk i dzięki temu moje dziecko urodziło się zdrowe! aż nie chcę myśleć, co by się stało, gdyby tego nie dopilnowali....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?