Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Gdy boli ucho

| 17.07.2007 | 3

Zapalenie ucha to bardzo popularna wśród dzieci choroba. I zdarza się najczęściej właśnie latem.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)


Lato to zazwyczaj czas odpoczynku od częstych infekcji. Poza jedną: ostrym zapaleniem ucha. To bardzo popularna wśród dzieci choroba. I zdarza się najczęściej właśnie latem.

Katary, przeziębienia, zapalenia gardła to infekcje, na które dzieci zapadają bardzo często. Zazwyczaj nie są one niebezpieczne i dziecko dość szybko powraca do zdrowia. Jeśli jednak nosek jest przez dłuższy czas zatkany (a przecież maluchy najczęściej nie potrafią go dobrze wydmuchać), nawet takie z pozoru niewinne przeziębienie może wywołać poważne powikłania. Jednym z nich jest właśnie zapalenie ucha. Od tego, którą część uszka zaatakują wirusy lub bakterie, zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia.

Ostre zapalenie ucha środkowego
Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli. Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ!
Typowe objawy. Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale Tobie nie pozwoli go dotknąć. Zwykle pojawia się też gorączka (około 38°C). Dziecko może być przestraszone, rozdrażnione, płakać. Może też niechętnie ssać.
U starszego malucha objawy mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują jedynie zaburzenia słuchu. Nie można ich lekceważyć, zwłaszcza gdy poprzedziła je infekcja górnych dróg oddechowych lub gardła.
Jak leczyć. Bardzo ważne jest podanie maluchowi środka przeciwbólowego, np. paracetamolu (dawkę podaj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu). Ulgę cierpiącemu dziecku przynosi również zazwyczaj ciepły okład na bolące ucho. Ostre zapalenie ucha środkowego leczy się zwykle środkami przeciwwirusowymi, przeciwobrzękowymi i przeciwzapalnymi oraz antybiotykami (ale tylko wówczas, gdy choroba ma podłoże bakteryjne). Zapalenie trwa około tygodnia. Po kilku dniach leczenia należy zgłosić się na kontrolę. Laryngolog sprawdzi m.in., czy nie ma powikłań. Najczęstsze to wysiękowe zapalenie ucha i przewlekłe zapalenie ucha. Czasem zdarza się również samoistne pęknięcie błony bębenkowej. Infekcja nieleczona lub zaniedbana może w efekcie doprowadzić do niedosłuchu i powikłań ewnątrzczaszkowych (to m.in. zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu).
To ważne! Jeśli ostre zapalenia uszu powtarzają się, należy szukać innych przyczyn. Zazwyczaj jest to przerost trzeciego migdałka, przewlekłe infekcje nosa i nosogardła.

Zapalenie ucha zewnętrznego
Najczęściej dzieci chorują na nie latem. Przyczyną są wirusy i bakterie przeniesione z wody – wystarczy lekkie zadrapanie ucha i rozwija się infekcja.
Typowe objawy. Choroba prawie zawsze objawia się bardzo silnym bólem (charakterystyczny jest ból tzw. płatka usznego nawet przy najlżejszym dotknięciu). Małe dziecko trzyma się za ucho, krzyczy, nie pozwala dotknąć bolącego miejsca. W następstwie infekcji w uchu rozwija się czyrak (jeden lub kilka), przewód słuchowy jest obrzęknięty, a czasami nawet niemal zaciśnięty.
Jak leczyć. Choremu maluszkowi należy podać środek przeciwbólowy i jak najszybciej pójść z nim do laryngologa. Lekarz zaleci preparaty miejscowe (zazwyczaj są to antybiotyki), środki przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, a czasem również antybiotyk ogólny. Choroba wymaga kilkakrotnych wizyt u laryngologa (bo chore ucho trzeba systematycznie oczyszczać i zmieniać mu opatrunki). Na szczęście powikłania bywają rzadkie.

Gdy się powtarza
Zdarza się też, że dziecko na zapalenie ucha cierpi nie jeden, dwa razy, tylko infekcje występują znacznie częściej. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim malec powinien być pod stałą opieką dobrego laryngologa. To bardzo ważne, bo częste zapalenia ucha, na dodatek nieprawidłowo leczone, mogą doprowadzić do uszkodzeń słuchu! Ze specjalistą należy się również skontaktować, jeśli maluch często cierpi na infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenia gardła), zaczął gorzej słyszeć lub ma w uchu bardzo dużo woskowiny. Laryngolog zbada dziecko, ustali przyczynę tych przypadłości i poleci, jak dalej postępować. Dobrze też, by malca prowadził jeden lekarz, który zna historię jego chorób.

Tekst: Karolina Wrońska
Konsultacja: dr Sławomir Marcinkiewicz, specjalista otolaryngolog

td_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Kamia
Kamia | 2015-03-27 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam CALORE UCHO maść z ekstraktu z papryczek chili, melisy i olejku eukaliptusowego. Wypróbowana na mojej córeczce, maść skuteczna, bez wahania polecam!

Odpowiedz

Magdaostroda25
Magdaostroda25 | 2008-01-31 13:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam pytanie!Moja 4 letnia córka miałąm mieć zabieg na uszka rok temu bo miała wode w uszkach ale robiłam z nią ćwiczenia dmuchanie noskiem balony i to chyba pomogło obeszło sie bez zabiegu.Ale mam problem ciągle choruje na zapalenie ucha ,ma katarki zapalenie gardła jeszcze do tego zaczeła chodzic do przedszkola i wszystko łapie!jest juz dobrze ale zauwazyłam ze nie słyszy dobrze podglasz sobie ama telewizor bo mówi ze nie słyszy dobrze!Proszęo pomoc i o odpowiedz!Z góry bardzo dziękuje!

Odpowiedz

Zyta
Zyta | 2007-10-23 10:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja coreczka ma 8 miesiecy .Mieszkamy w Londynie i nie wiem co mam robic gdyz 3 tygodnie temu miala zapalenie ucha .Wyplynela jej wtedy z ucha kleista maz.Miala tez goraczke 39stopni.Dostala antybiotyk.Przeszlo jej az do wczoraj gdy dostala w nocy goraczke i potwornie plakala a rano pojawila sie znowu wydzielina.Goraczka jednak byla mniejsza a lekarz powiedzial ze nie da mi antybiotyku gdyz moze miec to zwiazek z zabkowaniem.Czy ktos mi moze pomoc i powiedziec co mam robic?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?