Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy cukier z mleka szkodzi

| aktualizacja: 02.06.2017 | 7
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
karmienie butelką, niemowlę
Jeśli po wypiciu mleczka maluchowi dokuczają wzdęcia i bóle brzuszka, być może dziecko nie toleruje laktozy.
To nie alergia, choć niektóre objawy mogą ją przypominać. Bóle brzuszka, wzdęcia, częste oddawanie gazów, odgłosy burczenia zdarzają się także, gdy dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego. Jednak w przypadku nietolerancji laktozy kłopoty powoduje niedobór lub całkowity brak laktazy. Enzym ten jest niezbędny, by cukier zawarty w mleku, czyli laktoza, został rozłożony do cukru prostego – tylko w tej postaci może zostać strawiony i przyswojony przez organizm. Brak laktazy sprawia, że cukier mleczny fermentując, drażni śluzówkę jelit, powodując różne dolegliwości trawienne. Nic więc dziwnego, że w takim wypadku niektóre dzieci (zwłaszcza starsze) mają wyraźną niechęć do mleka.

Pojawia się po antybiotykach
Zwłaszcza gdy kuracja trwa długo, a także po leczeniu niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Czasem dochodzi do niej, gdy dziecko choruje np. na ostrą biegunkę lub nasilone zapalenie jelit. Nabyta nietolerancja laktozy jest spowodowana obniżeniem się rezerw laktazy w jelitach. Po spożyciu mleka oraz jego przetworów pojawiają się niemiłe dolegliwości.
To ważne. Spowodowana antybiotykoterapią lub innymi lekami nabyta nietolerancja laktozy jest stanem przejściowym i ustępuje, gdy mija ostra choroba.

Niekiedy może być wrodzona
U dzieci, które przyszły na świat z tą wadą, występuje całkowity brak laktazy. Choroba powoduje m.in. uporczywą biegunkę, która doprowadza do odwodnienia.
To ważne. W tym wypadku, w odróżnieniu od nabytej formy nietolerancji laktozy, dziecko nie toleruje żadnej, nawet najmniejszej ilości mleka. Dlatego musi dostawać mieszanki mlekozastępcze bez laktozy.

Bywa przyczyną kolek
W pierwszych miesiącach życia układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały, a wydzielanie enzymów trawiennych niedostateczne, więc niektóre dzieci mogą mieć przejściowe problemy z trawieniem laktozy zawartej w mleku. W efekcie maluchy mają dokuczliwe kolki, które w miarę dojrzewania układu pokarmowego mijają.
To ważne. Dzieci z kolką zazwyczaj lepiej tolerują mleko modyfikowane o obniżonej zawartości laktozy.

Nietolerancję laktozy trzeba leczyć dietą
W porozumieniu z pediatrą można podawać maluchowi mieszanki niskolaktozowe (np. Bebilon Comfort), a w razie potrzeby bezlaktozowe (np. Nan HA Sensitive, Enfamil O-lac). A dziecku powyżej roku – także mleko sojowe lub płynne mleko o obniżonej zawartości laktozy.  W przypadku nietolerancji nabytej, po okresie gdy dziecko nie dostawało mleka (np. dwa tygodnie), wprowadza się przetwory mleczne, zaczynając od niewielkich ilości jogurtu, kefiru, zsiadłego. Zawierają one mniej laktozy niż zwykłe mleko modyfikowane lub mleko płynne.
To ważne. Jeśli dziecko bardzo długo nie pije mleka, jego organizm może stracić zdolność wytwarzania enzymu potrzebnego do trawienia mleka (laktazy).

Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog, prowadzi prywatną praktykę.

Zobacz też: Krople dla niemowląt Delicol, Aflofarm
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Monia
Monia | 2016-03-29 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Można dwulatkowi podawać Kolaktazę czy tylko niemowlakom ? Moja córka ma po wypiciu mleka bóle brzuszka. Problem w tym że bardzo lubi produkty mleczne i trudno jest usunąć je z jej diety.

Odpowiedz

omnika
omnika | 2015-09-07 18:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak rozpoznać, że kolka jest spowodowana nietolerancją laktozy?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mirella
Mirella | omnika | 2015-12-30 08:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej udac sie do pediatry, ale takie typowe objawy to kolka, ale połączona z taka jakby zgazowana biegunka, dziecku przelewa sie w brzuszku, moje tez strasznie ulewało, po wizycie u pediatry wszystko juz bylo jasne, podajemy kolaktaze, ale karmie dalej piersia, nie musialam z tego rezygnowac

Odpowiedz

Sharon
Sharon | 2015-08-30 20:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zostalam przy karmieniu piersia, podawałam kolaktaze i wszelkie dolegliwosci u dziecka minely, przestalam podawac po 5 miesiacu, potem juz nie bylo problemow

Odpowiedz

Bona
Bona | 2015-08-29 20:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podaję dziecku kolaktaze na nietolerancje laktozy. Te kropelki nigdy nie zawiodły. Ani razu mały nie miał już kolek.

Odpowiedz

Michalina
Michalina | 2012-08-16 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie Ty kupujesz mleko za 15 zł? Ja kupuje od niemieckiej firmy MEGGLE na ich stronie internetowej i nie płacę więcej niż 5 zł za litr i to z przesyłką.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-08-16 11:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy może ktoś mi polecić jakieś produkty bez laktozy dla starszych dzieci? I to takie w przystępnych cenach, ponieważ nie uśmiecha mi się płacić 15 zł za litr mleka?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?